Wałbrzyska Biblioteka pod Atlantami od trzech lat zachęca mieszkańców Wałbrzycha do korzystania z aplikacji Action Track oraz gier do niej stworzonych. Wystarczy zeskanować telefonem kod i ruszyć po przygodę. Towarzyszyliśmy Kołu Turystycznemu z PSP nr 22 w poznawaniu z nową grą terenową tajemnic Nowego Miasta. Nie obyło się bez przygód!

Odkrycie tajemnic Nowego Miasta zainteresowało Koło Turystyczne młodzieży z klas 6A i 6B wałbrzyskiej PSP nr 22 z GZSP nr 4. Jedenastka uczniów z opiekunami - Darią Chomicka-Pawlus i Dorotą Cichy - rozpoczęła przygodę z Nowym Miastem w bibliotecznej Filii nr 1.Po zeskanowaniu kodów grupa wyruszyła podążając za strzałką na ekranie telefonu. Narrator gry zaprosił ich do poznania najciekawszych obiektów dzielnicy, mówił historii, wydarzeniach, nazwach i obiektach, a także sypał ciekawostkami. By zdobyć punkty trzeba być doskonałym obserwatorem i mieć wiedzę. - W ubiegłym roku w ramach współpracy z Biblioteką pod Atlantami i panem Arkadiuszem Łapką uczestniczyliśmy w projekcie "Stary Zdrój na nowo", w ramach którego młodzież mogła zagrać w grę terenową Action Track. Teraz zostaliśmy zaproszeni do poznania historii sąsiedniego Nowego Miasta. W naszej szkole mamy też uczniów z tej dzielnicy. Pogoda jest piękna, gramy i dobrze się bawimy - mówi Daria Chomicka-Pawlus, nauczyciel oraz opiekun Koła Turystycznego oraz zaznacza, że razem z innymi nauczycielami jest w stałym kontakcie z pracownikami Atlantów, którzy wspierają ich pracę dedykowanymi lekcjami bibliotecznymi, a także zapraszają kadrę i młodzież na ciekawe wydarzenia.Młodzi podzielili się podczas gry na dwie grupy. 6A pod opieką pani Doroty rozwiązała wszystkie zagadki serwowane przez przekornego narratora, nie zabrakło w nich ciekawostek z kinematografii, a nawet sudeckich chrabąszczy. - Natrafiliśmy na pytania dotyczące ulic i placów, w rozwiązywaniu zadań pomagały filmiki, a nawet rodzice uczniów, których spotykaliśmy po drodze - opowiada Dorota Cichy, nauczyciel i opiekun Koła Turystycznego.
W poszukiwania klasy 6A wkradł się złośliwy chochlik i zaprowadził grupę do Śródmieścia, co było przygodą sugerującą ograniczone zaufanie do narzędzi elektronicznych. Ostatecznie, po dołączeniu do 6B grupa ukończyła wycieczkę pełna wrażeń.Wraz z grą powstała niewielka książka popularyzująca wiedzę o dzielnicy. - "Nasze stare Nowe Miasto" to trzecia po Starym Zdroju i Sobięcinie książka o wałbrzyskich dzielnicach. Jej egzemplarze są dostępne w naszych bibliotekach, trafiają też do wałbrzyskich szkół - mówi Arkadiusz Łapka z Biblioteki pod Atlantami, autor wydawnictw dla młodzieży i twórca gier o Wałbrzychu. Od 2018 w Bibliotece pod Atlantami powstało kilkadziesiąt gier, większość z nich możecie znaleźć i zagrać dzięki aplikacji Action Track i kodom z zakładki - https://atlanty.pl/gry-mobilne/.        Wraz z otwarciem nowej filii bibliotecznej na Nowym Mieście Atlanty przystąpiły do kolejnego etapu projektu "Nowe Miasto - Nowa Biblioteka", w jego ramach powstała m.in. gra o tej modernistycznej dzielnicy z Action Track. Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie 16 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Więcej o remoncie i przeprowadzce:
Nowe Miasto: krwawe spotkanie autorskie w nowej filii (FOTO)
WAŁBRZYCH: NOWE MIASTO MA WYCZEKIWANĄ BIBLIOTEKĘ (ZDJĘCIA)
Wałbrzych: Nowa filia biblioteki wyłoniła się z chaosu [FOTO]Z budynkiem tym wiąże się ciekawa historia... na podstawie której powstał film: Reżyser Abraham Ravett o Wałbrzychu i poszukiwaniach [FOTO]


oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn