Coś na ciepły letni weekend - przedstawiamy kolejny ciekawy zbiornik wodny w okolicy, nad którym można się zrelaksować. Ten w naszym regionie na pewno dostałby nagrodę w kategorii Malownicze Górskie Jezioro, gdyby ktoś taką stworzył. To zbiornik Bukówka, kilka kilometrów od Lubawki.


30 lat minęło

Jezioro Bukowskie, znane bardziej jako Zbiornik Bukówka, to zbiornik zaporowy położony w dolinie Bobru, w powiecie kamiennogórskim i w gminie Lubawka. Ma powierzchnię 199 ha przy maksymalnym poziomie piętrzenia i pojemność około 16,9 mln m³. Powstał w latach 1978–1989 po zbudowaniu w przełomie Bobru przez Szczepanowski Grzbiet (na zachód od wsi Bukówka) zapory o wysokości 25,5 m.W latach 1903–1907 powstał tu suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu pierwszej zapory w przełomie. W latach 1978–1989 powiększono go przez postawienie na zachodniej stronie zbiornika bocznej zapory i na stałe wypełniono wodą. Przebudowano także starą tamę. W ten sposób utworzono jeden z najwyżej położonych w Polsce zbiorników zaporowych (rzędna korony 537,10 m n.p.m.). Wieś Miszkowice chroniona jest zaporą boczną, pozostałe brzegi mają charakter zbliżony do naturalnego. Pojemność użytkowa zbiornika wynosi 12,009 mln m³, a powodziowa stała 3,873 m³. Zbiornik dobrze spełnia swoją funkcję przeciwpowodziową, ponieważ pierwszą falę z lipca 1997 r. zredukował o 87,1% (Wikipedia). Przy zaporze działa też elektrownia wodna.Łączy ich Bóbr

W grudniu 2017 roku gmina Lubawka otrzymała 941 348,06 euro z programu Interreg Czechy–Polska na projekt "Łączy nas Bóbr" powstały w partnerstwie z miastem Žacléř, sąsiadami zza granicy. Nad Bukówką mają powstać ścieżki dydaktyczne, drogi rowerowe, kładki, plaże, trzy mola, siłownie, wiaty, punkty widokowe, plac zabaw, boisko do piłki plażowej, campingi, miejsce do wodowania sprzętu pływającego, dwa parkingi i obiekty sanitarne - to wszystko we wsiach Bukówka, Szczepanów, Miszkowice i Paprotki. Niektóre z tych obiektów już wybudowano.Całkowita wartość inwestycji to 1 467 565,08 euro, wkład własny z budżetu gminy: 235 337,02 euro. Inwestycja została podzielona na dwa etapy, na razie jest realizowany pierwszy. Zgodnie z zasadami przyznawania dotacji unijnych przez pięć lat na powstałych obiektach nie wolno zarabiać.Prace ruszyły w kwietniu 2018 roku. Projekt ma zostać ukończony wiosną 2020 roku. Korzystający ze zbiornika martwią się, że nie będzie już wolnego dostępu do wody i możliwości biwakowania na brzegach, że to koniec "dzikiej Bukówki". Wielu spędzało tam urlopy. Z kolei administratorzy zbiornika skarżyli się na tony śmieci pozostawiane na brzegach.


Przyroda i woda (pitna dla Wałbrzycha)

Jezioro nie jest rezerwatem, ale ma walory przyrodnicze. - To najciekawszy górski zbiornik w tym rejonie, u podnóża Karkonoszy, przy granicy z Czechami. Nie ma tu szczególnie rzadkich gatunków, ale jest sporo ptaków wodnych, żyją tu perkozy dwuczube, różne gatunki kaczek, pojawiają się nury czarnoszyje, bociany czarne, w zeszłym roku pojawił się płatkonóg płaskodzioby. W rejonie zbiornika są też puchacze, sowy uszate, włochatki i sporo mniejszych ptaków. Nie jest to bardzo dziki zbiornik, zawsze pojawia się tu sporo wędkarzy i turystów polskich i czeskich, jeśli chodzi o położenie i krajobraz, to bardzo ciekawe miejsce - mówi fotograf i znawca ptaków Krzysztof Żarkowski.Nad jeziorem góruje Zadzierna (724 m n. p. m.) ze skalistym szczytem, skąd można podziwiać widok na jezioro, góry Bramy Lubawskiej, Góry Krucze, Rudawy Janowickie, część Karkonoszy i czeskie Rýchory.Ciekawostka dla wałbrzyszan: w czasach PRL, kiedy nasilały się trudności z wodą dla naszego miasta, zwrócono uwagę na to miejsce. Jak pisze Petroniusz, użytkownik polska-org.pl: W grę wchodziły dwie alternatywy poboru wody: ze zbiornika w Lubachowie i ze zbiornika w Bukówce. Wyższość tej drugiej koncepcji, zakładającej grawitacyjne doprowadzenie wody, została wykazana przez elaborat porównawczy, opracowany w Biurze Budownictwa Komunalnego w Warszawie. W związku z tym 16 lutego 1955 roku Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego podjął decyzję zatwierdzającą założenia projektu budowy zbiornika wodnego w Bukówce dla ujęcia wody i doprowadzenia jej rurociągiem długości 22 km do Wałbrzycha. W ten sposób koncepcja ‘Bukówka-Wałbrzych’ została skierowana do bezpośredniej realizacji w formie studiów i dokumentacji technicznej.
Ale nic z tego nie wyszło. W latach osiemdziesiątych powrócono do tej koncepcji i inwestycja została zrealizowana połowicznie, tzn. zbudowano nową zaporę, ale nie zdążył już powstać planowany rurociąg do Wałbrzycha oraz planowane ujęcie wody.

Nad Bukówkę można się z Wałbrzycha dostać niestety przede wszystkim autem, można też podjechać pociągiem do Lubawki z przesiadką w Sędzisławiu i przejść około 5 km lub liczyć na autobus PKS z Kamiennej Góry.


W ramach polsko-czeskiego projektu nad Bukówką powstaje 65 TRAS WSPINACZKOWYCH, W TYM CAŁKIEM NOWE.

O Bukówce pisaliśmy:
WAŁBRZYCH REGION - PAN TADEUSZ SCHWYTAŁ TAKĄ RYBĘ (FOTO)

Inne ładne zbiorniki wodne w naszej okolicy - w niektórych można się kąpać, nad innymi tylko plażować:
JEZIORO BYSTRZYCKIE OZDOBĄ TEGO LATA (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE - ZŁOTEJ JESIENI CZAR (FOTO)
WAŁBRZYCH: W WEEKEND WRACA LATO, KOLEJNA PLAŻA CZEKA
STARY LESIENIEC: BARDZO MALOWNICZE STAWY [FOTO]
ZALEW STARE BOGACZOWICE: PRZED NAMI OTWARCIE SEZONU (FOTO)
GDZIE NAD WODĘ: LEŚNY ZALEW W STARYCH BOGACZOWICACH (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE: PLAŻA I WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU JUŻ CZEKA
JEZIORO BIELAWSKIE: SEZON STARTUJE Z ROZMACHEM

TAKI ŁADNY ZBIORNIK WODNY KILKANAŚCIE KILOMETRÓW OD NAS (FOTO)
OKIEM FOTOGRAFA PRZYRODY: JEZIORO MIETKOWSKIE DLA LUDZI I PTAKÓW (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE - TU NIE TRZEBA BASENU (FOTO)


Magdalena Sakowska
Foto: JK
Wizualizacje: Urząd Miasta i Gminy Lubawka