Z trochę mniejszą niż rok temu, ale wciąż ogromną liczbą odwiedzających wchodzi nasza największa atrakcja w rok 2018.


Nie powtórzył się wielki zeszłoroczny skok, kiedy to książańskie bramy przekroczyło ponad 447 000 zwiedzających, o 120 000 więcej niż w roku 2015. Natomiast trzy lata wcześniej było ich tylko 280 000. W 2017 roku, jak mówi Magdalena Woch z książańskiego wydziału promocji, kasy (i system internetowy) sprzedały 406 885 biletów do zamku, a do Palmiarni kupiono w sumie 34 787 biletów osobnych (pamiętajmy, że każdy bilet wstępu do zamku zawiera możliwość odwiedzenia Palmiarni).

To i tak rekordowe osiągnięcia, bo 10 lat temu, kiedy nikomu jeszcze się nie śniła historia ze "Złotym Pociągiem", a Wałbrzych kojarzył się przede wszystkim z biedaszybami, było zaledwie 180 000 – 200 000 sprzedanych biletów rocznie. A ponieważ liczone są także osoby, które weszły do zamku na imprezy niebiletowane i osobno odwiedzający z wejściówkami festiwalowymi, można mówić o około 600 000 osób, które przewinęły się przez zamek w ciągu minionych 12 miesięcy.

Dużą popularnością cieszyła się otwarta w lutym ubiegłego roku wystawa "Książ od kuchni" – około 300 000 zwiedzających obejrzało przeszło 300 zdjęć wykonanych przez zamkowego kucharza i fotografia Hochbergów Louisa Hardouina. Na Festiwal Kwiatów i Sztuki wybrało się w zeszłym roku 45 000 osób, 20 000 uczestniczyło w sierpniowym Festiwalu Tajemnic, około 10 000 w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia, ponad 2000 w Festiwalu Kameralistyki im. ks. Daisy i koncertach Książęcej Orkiestry Salonowej.

A o planach na rozpoczęty właśnie książański rok już wkrótce.

Czytaj też:
ZAMEK KSIĄŻ: CO Z PODZIEMIAMI, LEMURAMI W PALMIARNI I DOTACJAMI?
ZAMEK KSIĄŻ: CO SŁYCHAĆ W SPRAWIE SZTOLNI
ZAMEK KSIĄŻ: PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA - JEST PRZEŁOM! (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ: KIEDY BĘDZIE NOWA TRASA?
WIELKA TURYSTYCZNA ATRAKCJA W KSIĄŻU JUŻ ZA ROK?
ZAMEK KSIĄŻ - SALE BAROKOWE ODZYSKAJĄ BLASK
MILIONY NA WAŁBRZYSKIE ZABYTKI?
ZAMEK KSIĄŻ - ZNAMY TOŻSAMOŚĆ RZEŹBY
ZAMEK KSIĄŻ: TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ - POWSTANIE CAŁKIEM NOWY OBIEKT
ZAMEK KSIĄŻ: BASZTA LODOWA ŚREDNIOWIECZNA, OBRONNA I MIAŁA SIOSTRĘ?
WIELKA TURYSTYCZNA ATRAKCJA W KSIĄŻU JUŻ ZA ROK?
ZAMEK KSIĄŻ BARDZO SIĘ ZMIENIŁ OD DZISIAJ? (ZDJĘCIA - HARDOUIN)


Opr. i foto Magdalena Sakowska