Nowy album poświęcony zamkowi Książ i jego otoczeniu pokazuje to, czego wcześniej w albumach nie było, na przykład niedostępne miejsca zamku. Dużo uwagi poświęcono parkowi i jego przyrodzie. Mają być kolejne edycje.


Ostatni album poświęcony zamkowi został wydany w latach 90-tych przez Stanisława Klimka. Dlatego, jak mówiła prezes zamku Książ, Anna Żabska, kiedy na ostatnich Dniach Pszczyny dostała do ręki piękny album poświęcony tamtejszej rezydencji Hochbergów, pomyślała, że czas na wałbrzyski zamek i profesjonalne wydawnictwo ze zdjęciami.

- W tej edycji mamy 2000 egzemplarzy, ale będą kolejne edycje poszerzone o sale na III piętrze, które teraz remontujemy i inne duże zmiany, które zachodzą na bieżąco. Te osoby, które były tu 15 lat temu, widziały zupełnie inny zamek. Pokazaliśmy też to, czego nie było w albumie Klimka: Stary Książ, Mauzoleum, podziemia, a nawet książańskie muflony - wyliczała Anna Żabska.Album ma 300 stron, przygotowali go pracownicy Książa, Magdalena Woch i Mateusz Mykytyszyn pod naukową opieką dr Beaty Lejman, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Utrwalaniem piękna rezydencji Piastów i Hochbergów oraz jej niepowtarzalnej scenerii zajęli się twórca albumu o zamku w Pszczynie fotografik Piotr Kłosek, wałbrzyski fotoreporter Dariusz Gdesz i znany naszym czytelnikom fotograf dzikiej przyrody Krzysztof Żarkowski z synem Kubą, który przygotował zdjęcia z drona.

- Ostatni raz byłem w Książu w 2007 roku, kiedy dokumentowałem wystawę Jerzego Nowosielskiego w galerii BWA. Widzę tu niesamowite zmiany pod względem wyczyszczenia i otwarcia tej przestrzeni. Wtedy zamek był właściwie martwy, było tu BWA, czasem jakieś wesele, czasem koncert - wspominał Piotr Kłosek. - Książ jest bardziej tajemniczy od Pszczyny, jest tu atmosfera przygody.- Pamiętam szarozieloną elewację zamku i wszystkie dyskusje dotyczące jej zmiany na różową. Nie wszyscy to zaakceptowali - wspominał Dariusz Gdesz, a Beata Lejman broniła różu: - Barok był bardzo kolorowy, a to przecież barokowa elewacja. Nawet stolarka okienna bywała srebrna lub złota, nie tylko w przypadku pałaców, także w przypadku kamienic. Wpuszczenie takiego koloru znakomicie skontrastowało zamek z zielenią i ożywiło go.

Ale zamek Książ to nie tylko mury, to także niezwykłe bogactwo przyrody. - Są tu endemiczne pajęczaki, które występują tylko tu, tak małe, że można je zobaczyć wyłącznie pod mikroskopem. Bijemy Białowieżę, jeśli chodzi o muchołówkę białoszyją, w wąwozach książańskich mamy 60 śpiewających samców, jest tu plejada dzięciołów i innych ptaków, a do tego są jeszcze nasze muflony, ponad 300 - mówił Krzysztof Żarkowski. - Trzy dni temu na monitoringu zobaczyliśmy pod zamkiem całą rodzinę: samca, samicę i małego - dodała Anna Żabska.- Moje ciche marzenie od wielu lat jest takie, żeby powstał album poświęcony samej przyrodzie zamku Książ i parku. Mam potężne archiwum analogowe, kilkanaście tysięcy zdjęć dotyczących samej przyrody, do tego archiwum cyfrowe -
mówił Krzysztof Żarkowski. Jak mówiono na spotkaniu, jest na to szansa, takie wydawnictwo uzupełniłoby istniejące przewodniki po parku i na pewno spodobałoby się odbiorcom.

- Ten park w takim kształcie istnieje od 1800 roku, ale wcześniej, w XVIII wieku był tu park barokowy, pierwsze ślady zagospodarowania to wiek XVII, a myślę, że i w średniowieczu ludzie byli wrażliwi na piękno przyrody, tylko nie mamy dokumentacji z tamtych czasów. Christian Wilhelm Tischbein spędził tu całe życie i poświęcił je genialnej kompozycji parku. Od 1800 przyjeżdżali tu pierwsi turyści, Stary Książ funkcjonował od początku jako gospoda dla nich, wszystko było perfekcyjnie zorganizowane, jeśli chodzi o zwiedzanie - opisywała Beata Lejman.W albumie można też zobaczyć unikalne archiwalne zdjęcia z archiwum Jean Wessel, wnuczki książańskiego fotografa Luisa Hardouina oraz z archiwum rodzinnego księcia Bolka VI von Pless. - Podczas każdej ze swoich wizyt książę ofiarowuje zamkowi dużą darowiznę zdjęć czy dokumentów - mówił Mateusz Mykytyszyn.

Nowy album jest związany z przygotowywaniem zamku Książ do ubiegania się o status Pomnika Historii, o czym pisaliśmy: ZAMEK KSIĄŻ POMNIKIEM HISTORII? STARY KSIĄŻ I MA FANTASIE TEŻ?

Kolejne spotkanie z książańskiego cyklu "Historia na żywo" odbędzie się pod koniec czerwca i będzie oczywiście związane z postacią księżnej Daisy von Pless, której urodziny wtedy przypadają.


Czytaj też:
ZAMEK KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU - CUD POLSKI: DZIŚ PREMIERA
PARK KSIĄŻAŃSKI I MAUZOLEUM OZDOBIŁY SETKI NOWYCH ROŚLIN (FOTO)
MAUZOLEUM HOCHBERGÓW: METAMORFOZA W OSTATNICH LATACH (FOTO)
KSIĄŻ - ALEJA HOCHBERGÓW OTWARTA

KSIĄŻ, KSIĄŻĘ, KSIĘŻNA I NOWA KSIĄŻKA O HOCHBERGACH (FOTO)

ZAMEK KSIĄŻ: CZEGO JESZCZE NIE WIECIE O TARASACH? (FOTO)

ZAMEK KSIĄŻ OTWIERA PODWOJE NA TURYSTÓW... STULECIE TEMU
WĄWÓZ KSIĄŻ: PODRÓŻ W CZASIE DZIKĄ PROMENADĄ (FOTO)
MA FANTAISIE - ODBUDOWAĆ ZAPOMNIANĄ REZYDENCJĘ KSIĘŻNEJ DAISY?
RODODENDRONOWE KSIĄŻĘCE SZALEŃSTWO
KSIĄŻ: AMFITEATR TO NIE AMFITEATR (ZDJĘCIA)

ZAPOMNIANY ZABYTEK Z WĄWOZU KSIĄŻ
ZAMEK KSIĄŻ: SALA MAKSYMILIANA: CO SIĘ DZIEJE NA SUFICIE?


Tekst i foto: Magdalena Sakowska