Znany jest już termin uroczystego otwarcia nowej kładki nad Jeziorem Bystrzyckim. Zamek Grodno zaprasza wszystkich do wakacyjnego odwiedzania. Kiedy będą otwarte sale multimedialne?


Kiedy sale?

Powoli stają się widoczne efekty tego, że w zamku Grodno i w okolicach Jeziora Bystrzyckiego wprowadzany jest w życie projekt o nazwie "Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej “Choina”. Na zamku zostało utworzone Centrum Bioedukacji Multimedialnej, gdzie turysta w trakcie zwiedzania będzie mógł zapoznać się z zasobami przyrodniczymi rezerwatu, jedna z sal jest poświęcona nietoperzom, druga przyrodzie wokół zamku. Zostały tu wykorzystane nowoczesne technologie projekcyjne. Jeśli chodzi o jezioro, to znany jest już termin otwarcia kładki, dobiegają też końca prace przy akwarium.Sale multimedialne na zamku Grodno zostały już wprawdzie uroczyście otwarte, jednak na razie nie są dostępne dla turystów, ponieważ wciąż trwają odbiory techniczne poszczególnych elementów. Termin dopuszczenia Centrum Bioedukacji Multimedialnej do zwiedzania nie jest jeszcze znany.


- Zachęcamy odwiedzających do śledzenia strony i profilu społecznościowego zamku, tam natychmiast poinformujemy o tym, że sale są dostępne - mówi Grzegorz Sanik. Zamek jednak i tak warto odwiedzić latem. Można go
zwiedzać samodzielnie, w towarzystwie przewodnika lub z wypożyczonym audioprzewodnikiem. Tradycyjny przewodnik wliczony jest już w cenę biletu. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach od godziny 10:00. Wypożyczenie audioprzewodnika jest dodatkowo płatne.Na trasie zamku znajdują się m.in.: budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krypta grobowa von Zedlitzów, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. Na sam koniec zwiedzania można wejść na wieżę zamkową, z której rozciągają się widoki na Góry Wałbrzyskie, Sowie i dolinę Bystrzycy.Kiedy kładka?

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie gminy Walim, uroczyste otwarcie nowej kładki planowane jest na 13 sierpnia. Kładka wybudowana na miejscu dawnego mostu wiszącego ma konstrukcję wstęgową i została stworzona według projektu opracowanego przez Zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław” pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej. Jej długość wynosi 126 m, a szerokość od 2,4 do 4,9 m.Przypominamy, że kładkę wybudowała firma Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa, która zadanie wyceniła na sumę 5 607 572,95 zł. Po zakończeniu prac kładka ma być wyposażona w lunetę i ławki z modułami dźwiękowymi i podświetleniem LED. Profil ławek ma pozwalać na siedzenie na nich z obu stron. W środku mają być zamontowane urządzenia umożliwiające wybór poszczególnych efektów dźwiękowych lub utworów - w grę wchodzą odgłosy zwierząt, ptaków, szumu lasu, szumu wody, zapowiedziane wcześniej przez lektora. Będziemy je słyszeć po naciśnięciu przycisku. Ciekawe ma być także oświetlenie kładki - np. w balustradzie, z możliwością zmiany kolorów. Te dodatki mają kosztować 273 000 zł netto.Czytaj też:
ZAMEK GRODNO I OKOLICE - TRWAJĄ INTENSYWNE PRACE (FOTO)
ZAMEK GRODNO - IDĄ SPORE ZMIANY (ZDJĘCIA)

CHCECIE SOBIE POPATRZEĆ Z ZAMKOWEJ WIEŻY? TERAZ? NIC PROSTSZEGO!
ZAMEK GRODNO - 700 LAT HISTORII I TAJEMNIC [FOTO]


O nowej kładce i starym moście:
JEZIORO BYSTRZYCKIE: KAŻDY MOŻE ZOBACZYĆ, JAK BUDUJĄ KŁADKĘ
JEZIORO BYSTRZYCKIE: PRACE NA MOŚCIE - KIEDY OTWARCIE? (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE: POŻEGNANIE ZE STARYM MOSTEM (FOTO)

JEZIORO BYSTRZYCKIE: CO Z TĄ KŁADKĄ? (FOTO)
ZAGÓRZE ŚLĄSKIE: UMOWA NA BUDOWĘ KŁADKI PODPISANA (WIZUALIZACJE)
ZAGÓRZE ŚL.: MOST Z PTAKAMI, WIELKIE AKWARIUM I NIETOPERZE W ZAMKU


O jeziorze:
JEZIORO BYSTRZYCKIE: PLAŻA I WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU JUŻ CZEKA
JEZIORO BYSTRZYCKIE - AKWARIUM CORAZ WIĘKSZE (FOTO)

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE: UMOWA NA BUDOWĘ KŁADKI PODPISANA (WIZUALIZACJE)
JEZIORO BYSTRZYCKIE - ZŁOTEJ JESIENI CZAR (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE OZDOBĄ TEGO LATA (FOTO)


Magdalena Sakowska
Foto: Artur Burdek