W zamku Grodno prace renowacyjne idą pełną parą. Restaurowany jest budynek bramny, pokoje hotelowe i karczma, ruszają prace zabezpieczające grożący zawaleniem mur, a wielka sala multimedialna dedykowana otaczającej to miejsce przyrodzie i mniejsza, gdzie dowiemy się wszystkiego o nietoperzach i będą one fruwały nam nad głowami, powstaną do jesieni przyszłego roku.

O projekcie dotyczącym sal edukacyjnych piszemy także tutaj: ZAGÓRZE ŚL.: MOST Z PTAKAMI, WIELKIE AKWARIUM I NIETOPERZE W ZAMKU. Sale, które obejmie projekt, zostały wyremontowane kilka lat temu – mury uzupełniono oryginalną cegłą z rozbieranych w Walimiu zakładów włókienniczych, wszystko zadaszono i powstała w ten sposób jedna wielka sala i druga mniejsza sala z kominkiem. Remont murów, których fragment zeszłej zimy się zawalił, kolejny zresztą etap renowacji, jest dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 40 000 zł. Przetarg został już rozstrzygnięty. Przetarg na zagospodarowanie sal już wkrótce.

- Nie wiemy właściwie, co w tych salach na drugim i trzecim piętrze było. Nie istniały one już od końca XVIII wieku, kiedy to zamek został opuszczony, a właściciele wyprowadzili się do nieistniejącego dziś pałacu w Dziećmorowicach. Pod koniec XVII wieku był tu też pożar, zamek wielokrotnie padał ofiarą rabunku. Być może mniejsza sala z kominkiem jest salą balową, znaną nam z dokumentów – mówi Grzegorz Sanik z Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

Teraz w większej sali będzie multimedialne laboratorium fauny i flory, w mniejszej, z kominkiem, będziemy podziwiać wirtualne nietoperze. Dzięki uprzejmości dyrekcji i pracowników CkiT udało nam się zwiedzić pomieszczenia nie udostępniane zwiedzającym.


Tekst i foto: Magdalena Sakowska