Ziemia wałbrzyska obfituje w urokliwe zakątki, łatwo tu też o spotkanie z historią. Co krok można tu się natknąć na zabytkowe obiekty sakralne i zabytki świeckie. Wśród nich perłę stanowią zamki i pałace, w tym nieliczne obiekty zachowane w dobrym stanie. Do tych ostatnich należy zamek Grodno w Zagórzu Śląskim górujący nad okolicą z góry Chojna.

Zamek czynny jest przez cały rok za wyjątkiem Niedzieli Wielkanocnej, 1 listopada i 24-25 grudnia. W okresie zimowym ostatnie wejście zwiedzających jest o godz. 16, a w dni świąteczne o 17. Natomiast od maja do września można go zwiedzać o godzinę dłużej.

Po zamku oprowadza przewodnik, na życzenie grup można też zamówić nocne zwiedzanie warowni. Chętni na drugą wyprawę historyczną mogą kupić bilet łączony - do zamku i sztolni walimskich. Takie rozwiązanie się opłaca.

Odwiedziny tego zamku to doskonały pomysł na rodzinne popołudnie. Zwiedzanie obiektu trwa około godziny, jednak trzeba się liczyć z koniecznością dłuższego spaceru z parkingu (ul. Główna - Kolejowa) na wzgórze Chojna, a przejście trasy od budynku bramnego po szczyt wieży może też wywołać zadyszkę u mniej wprawnych piechurów.
Wedle legend, początki Grodna sięgają roku 800., kiedy na wzgórzu miała powstać pierwsza czworoboczna wieża. Jego rozbudowę kontynuowali Piastowie, jednak pierwszy zapis o warowni pochodzi dopiero z 1315 roku. Zatem zabytek ten ma 700 lat potwierdzonej historii, a ponad dwanaście wieków legendarnej.

Zamek postawiony na litej skale ma wszystko to, co stereotypowo powinna posiadać średniowieczna warownia. Na zwiedzających czeka pięknie zdobiony budynek bramy wejściowej, portal renesansowy, sień zamkowa, a także sala tortur. W zamku zebrano też krzyże pokutne, można tu poznać tajemnicę lochu księżniczki Małgorzaty, a na dziedzińcu podziwiać zamkową studnię.

Z zamkiem związane są lokalne legendy, m.in. pięknej Małgorzaty, która miała zepchnąć niechcianego kandydata na męża z dzisiejszej Krzyżnej Skały, a potem przez ojca, który wszystko widział, za karę zamurowana została w lochu głodowym zamku.

Trasa wiedzie turystów przez dziedziniec górny, wypełnione eksponatami salę rycerską, myśliwską oraz sale książęce. Na zwiedzających czekają też czasowe dodatkowe wystawy. Na sam koniec zwiedzania zamku Grodno można wejść na wieżę zamkową, z której rozciągają się przepiękne widoki na Góry Wałbrzyskie, Sowie i Dolinę Bystrzycy. Piękne widoki z wieży urzekają, a na pamiątkę wyprawy w zamkowym sklepiku można zakupić lokalne pamiątki.

Inne interesujące obiekty regionu:
ZAMEK CHOJNIK - RUINY INSPIROWAŁY WIESZCZY
ZAMEK CISY WARTO ODWIEDZIĆ OSOBIŚCIE
ZAMEK NOWY DWÓR: OSTRZEŻENIE DLA POSZUKIWACZY SKARBÓW (ZDJĘCIA)
ZAMEK KSIĄŻ; TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY

WAKACYJNE KLIMATY; JEZIORKO DAISY

SPACEREM WOKÓŁ WALIGÓRY
ANDRZEJÓWKA: KOLOROWE URODZINY
GÓRA DZIKOWIEC - MIEJSCE AKTYWNEGO WYPOCZYNKU W REGIONIE
WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
RUSZ NA SPACER PO (NIEDOSZŁYCH) WULKANACHLokalne ciekawostki

NASZE MIŁOSNE LEGENDY
ZAGŁĘBIE MIŁOŚCI W NASZYM REGIONIE?
ZAWZIĘTY UPIÓR Z REIMSWALDAU (DZIŚ RYBNICA LEŚNA)

PALMIARNIA; BĘDZIE KWIAT AGAWY, A KIEDY LEMURY?

Zabytki gminy Walim
ZAMEK GRODNO I NIEDŹWIEDZICKIE FRESKI Z DOFINANSOWANIEM
W NIEDŹWIEDZICY JUŻ WIDAĆ FRESKI: SĄ NIESPODZIANKI
RENOWACJA FRESKÓW W NIEDŹWIEDZICY

NOWA WYSTAWA RÓWNIEŻ NA ZAMKU GRODNO (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
PAMIĘTAJMY O ŁĄCZONYM BILECIE


oprac i fot. Elżbieta Węgrzyn