Zamek Cisy to prawdziwa gratka dla miłośników spacerów w atrakcyjne ale spokojne i odludne miejsca.

Budowę zamku prawdopodobnie zapoczątkował Bolko I Świdnicki, następnie zamek dzierżawił ród rycerski von Boltz. 800 lat temu było to siedlisko rycerzy-rabusiów. W 1927 r. architekt Walter Brehmer przedstawił plan rekonstrukcji zamku, wtedy odbudowano bramę i wieżę. Po II wojnie światowej zamek został uznany za trwałą ruinę widniejącą w rejestrze zabytków. Aktualnie ruiny leżą daleko od wygodnych dróg dojazdowych, ale stanowią wyzwanie dla rowerzystów i piechurów.

Brak turystów odwiedzających masowo leżący nieopodal (3 km) zamek Książ powoduje, że Cisy pozostając na uboczu i stanowią nadal ciche, dość odludne miejsce. W pobliże zabezpieczonych pozostałości po średniowiecznym zamku można dotrzeć samochodem np. skręcając z drogi łączącej Chwaliszów i Świebodzice, ale szczególnie w okresie zimowo-wiosennych roztopów może to być karkołomne zadanie, zwłaszcza gdy nie posiada się napędu 4x4.

W przypadku słonecznej pogody wyprawa w te okolice na pewno będzie należała do jednej z najlepszych alternatyw aktywnego spędzenia wolnego czasu.
Piesza wycieczka do ruin to nie tylko piękne widoki, ale po drodze można spotkać m.in. krzyż pokutny.

W załączeniu fotorelacja z porannego spaceru.


Zapraszamy też do innych wycieczek:
SPACEREM WOKÓŁ WALIGÓRY
ANDRZEJÓWKA: KOLOROWE URODZINY
GÓRA DZIKOWIEC - MIEJSCE AKTYWNEGO WYPOCZYNKU W REGIONIE
WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
RUSZ NA SPACER PO (NIEDOSZŁYCH) WULKANACH
NAJLEPSZE GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE POWIATU W 2016
FOTOSPACER: ODWIEDZINY W SOKOŁOWSKU
MILIONY NA TURYSTYKĘ I NIE TYLKO
ZAMEK NOWY DWÓR: OSTRZEŻENIE DLA POSZUKIWACZY SKARBÓW