Wykonanie kładki w miejsce wiszącego mostu w Zagórzu Śląskim coraz bliżej. Gmina podpisała umowę z wyłonionym wykonawcą.


Ważny moment dla gminy Walim nastąpił 17 stycznia. Wójt gminy Adam Hausman podpisał umowę na rozbiórkę i budowę kładki dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. Realizacji zadania podejmie się firma Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa.Przypomnijmy, że inwestycja zaplanowana jest w ramach projektu pn. “Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej “Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”.

Na co dzień mamy do czynienia z ogromnymi wyzwaniami inwestycyjnymi, ale bardzo cieszymy się z tej mniejszej, ale jakże istotnej również dla nas inwestycji. Wiemy, że to ważne zadanie dla Państwa i równie ważne dla nas, zwłaszcza, że będzie to przedsięwzięcie realizowane na rzadko spotykanej konstrukcji wstęgowej – mówi Mirosław Kostyrko, dyrektor oddziału Strabag we Wrocławiu.


Kładka powstanie zamiast mostu wiszącego, który będzie musiał zostać poddany rozbiórce.

Most nie może być dopuszczony do użytkowania na stałe, gdyż jego stan techniczny i funkcje użyteczności, nie pozwalają na to. Cieszymy się, że po wielu latach w końcu doczekamy się kładki z prawdziwego zdarzenia, takiej, która w żaden sposób nie będzie stwarzać zagrożenia dla turystów oraz osób odwiedzających Jezioro Bystrzyckie i będzie dostępna przez cały rok. Ponadto znacznie poprawi się estetyka – przekonuje Adam Hausman. Most wiszący ma wielu sympatyków, którym żal, że jego istnienie dobiega końca.


Wykonawcę wyłonił przetarg. Najkorzystniejszą ofertę złożyła właśnie firma Strabag Sp. z o.o., która zadanie wyceniła na sumę 5 milionów 607 tysięcy 572,95 zł. Termin zakończenia inwestycji to 31 października 2018 r. Okres gwarancji wynosi 72 miesiące.Kładka na jeziorze jest częścią większego projektu, w ramach którego ma powstać kilka nowych obiektów w okolicy jeziora i zamku Grodno. Most przez zimę ma być zastępowany nowym, stalową konstrukcją wstęgową z betonowymi blokami, podobno jednym z czterech tego typu na świecie - 2 są w USA, jeden w Czechach. Pojawi się też budynek z wielkim akwarium na 30 000 litrów, w którym będzie można podziwiać florę i faunę jeziora, a także centrum edukacyjne z salą multimedialną, a most ma zyskać ławki, które będą odtwarzać śpiew ptaków żyjących w okolicznych lasach. Więcej na ten temat: ZAGÓRZE ŚL.: MOST Z PTAKAMI, WIELKIE AKWARIUM I NIETOPERZE W ZAMKU

Czytaj też:
JEZIORO BYSTRZYCKIE - ZŁOTEJ JESIENI CZAR (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE OZDOBĄ TEGO LATA (FOTO)
ZAMEK GRODNO - IDĄ SPORE ZMIANY (ZDJĘCIA)

Opr. MS
Foto: użyczone - urząd gminy Walim