22 maja 2020 w Zagórzu Śląskim inaugurowano działanie nowego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego nad Jeziorem Bystrzyckim. Władze gminy Walim liczą na duże zainteresowanie odwiedzających nową atrakcją, którą jest jego gigantyczne akwarium. Zobaczcie zdjęcia z otwarcia. Przypominamy też szczegóły tej inwestycji.

Punkt początkowy wypraw turystycznych

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – Centrum Bioedukacji przy Jeziorze Bystrzyckim powstało w okolicy parkingu przy ul. Wodnej 1 w Zagórzu Śląskim w gminie Walim. Zaprasza od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 17.00. Wstęp nieodpłatny. - Bardzo nam zależało na budowie tego centrum, by zachować ciągłość naszych prac nad rozwojem turystyki oraz edukacji ekologicznej i mieć odpowiednie miejsce na przyjęcie turystów, którzy przyjadą nad zbiornik w Zagórzu. To będzie też miejsce, gdzie będzie można kupić bilety do zamku i sztolni, to będzie też miejsce spotkań turystów wyruszających na szlaki turystyczne Gminy Walim. Będziemy tu też prowadzić działania edukacyjne dotyczące wody, tłumaczyć dlaczego jest ważna i dlaczego trzeba ją oszczędzać - wyjaśnia Adam Hausman, wójt Walimia. Slajdy dotyczące wody można oglądać na prezentacjach multimedialnych, po zakończeniu stanu epidemii w centrum będą też się mogły odbywać spotkania tematyczne.  Bryła centrum, według pomysłodawców, doskonale komponuje się z najbliższym otoczeniem. Wnętrze obiektu zarządzanego przez Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu stanowi swoiste gminne "welcome center" z folderami, mapami szlaków pieszych i rowerowych prezentującymi odwiedzającym ofertę turystyczną gminną oraz aglomeracyjną. Centrum zwane potocznie "Akwarium" to ciekawy budynek szachulcowy zbudowany na bazie drewna i łupków skalnych, posiada spadzisty dach ze świetlikami. Część gmachu jest dwukondygnacyjna, zawiera antresolę, z której można obserwować, co dzieje się w akwarium. We wnętrzu będzie działać kawiarenka, a także turyści będą tu mogli skorzystać z toalety. - Budynek ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła, ona też posłuży za wsparcie mechanizmu chłodzącego akwarium - zaznacza włodarz Walimia. Do parkingu przy budynku prowadzi winda, a na antresolę można się dostać przy pomocy schodołazu, zatem zadbano o odwiedzające centrum osoby z trudnościami w poruszaniu się. 

 


Kto zamieszkał w akwarium?

- Akwarium
liczące 40 tys. litrów słodkiej wody prezentuje biotop jeziora, czyli ryby oraz roślinność identyczne jak te występujące w naszym jeziorze. Dzięki szybie wygiętej w łuk można podejść i obejrzeć zawartość, a także - co jest rzadko spotykane - można też zobaczyć całość z góry - wyjaśnia wójt. W chłodnej słodkiej wodzie będą się czuły jak w naturalnym zbiorniku, chodź oczywiście mniejszym. Tutaj też nie zagrożą im wędkarze, ani łakomy szczupak. - Obecnie w zbiorniku mamy cztery gatunki ryb słodkowodnych, czyli karpie, karasie, sumy i słonecznice, docelowo ma być tu łącznie osiem gatunków ryb, czyli jeszcze liny, płocie, amury i leszcze. Z uwagi na bezpieczeństwo ryb zrezygnowaliśmy ze szczupaków i okoni - gatunków drapieżnych występujących w jeziorze - wyjaśnia Wioletta Sowa, p.o. dyrektora Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Do zbiornika nie trafiły też gatunki chronione, które w Jeziorze Bystrzyckim występują, a także obecne tam pstrągi. Pstrągi migrują tam z rzek i źle by się czuły w zamkniętym zbiorniku stojącym. O dobrostan ryb dba znany w naszym regionie przyrodnik - Robert Bajek z Fundacji "Dzika Nadzieja". - Opiekuję się całym ekosystemem jaki tu jest, czyli rybami, ale też filtrami, które zapewniają mieszkańcom akwarium natlenienie i przejrzystość wody. Filtr biologiczny zapewnia natlenienie, a dwa piaskowe pomagają w oczyszczaniu z bakterii i pyłków, a przez to wpływają na klarowny wygląd wody. Ciecz zawarta w tym zbiorniku jest pobierana ze studni głębinowej i jest podobna bardzo do tej wody, która trafia do jeziora. Je dodatkowo tylko zasilają rzeki - wyjaśnia Robert Bajek.Zaznacza też, że woda w akwarium jest bardziej przejrzysta niż ta w jeziorze, po to by zapewnić obserwującym rybią aktywność lepszą widoczność. Woda w akwarium dzięki stałemu monitoringowi przyrodnika jest na bieżąco dolewana i uzupełniana, a także częściowo wymieniana. Praktycznie codziennie wymieniana jest część zawartości zbiornika. Stałym monitoringiem ma być objęta też temperatura akwarium. - Docelowo ma mieć ona taką samą temperaturę jak woda w Jeziorze Bystrzyckim, czyli jak w jeziorze będzie temperatura 12 st. C, to tu powinniśmy mieć taką samą. Przy takim chłodzeniu ryby będą mieć zapewnione optymalne warunki - takie jak w zbiorniku naturalnym - dodaje przyrodnik. On też dba o dietę ryb i zapewnia, że turyści nie powinni jego podopiecznych dokarmiać.     
 

Ostatni, trzeci element projektu oddany turystom

- To duży projekt, na przeszło 13 mln zł obejmujący poza otwieranym właśnie centrum również nową kładkę nad jeziorem w Zagórzu oraz salę multimedialną w Zamku Grodno. Realizowaliśmy go jako gmina przez ostatnie trzy lata. Sto procent środków przeznaczonych na budowę centrum, czyli ponad 2,5 mln zł pochodzi z budżetu gminy Walim. Są to nasze koszty niekwalifikowane, a w ramach projektu kwalifikowały się jedynie zadania remontowe, czyli kładka plus działania na terenie zamku - wyjaśnia Hausman.Budowę Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – Centrum Bioedukacji przy Jeziorze Bystrzyckim rozpoczęto na przełomie 2017 i 2018 roku.
Zadanie realizowała firma wyłoniona w ramach przetargu – Usługi Instalacyjno-Budowlane Sławomir Kowalski z Walimia. Koszt inwestycji to ponad
2.924.962,48 tys. zł

W ramach projektu “Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej “Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim” obejmującego zasięgiem
okolice jeziora i zamku Grodno powstał otwierany dziś budynek z akwarium, a także czynna od 13 sierpnia 2019 roku kładka nad jeziorem (rozbiórka dawnej i budowa nowej kładki dla pieszych kosztowały prawie 7,2 mln zł), a także dostępne od ubiegłego roku Centrum Bioedukacji Multimedialnej i nowe sale wystawowe w Zamku Grodno. Dzięki centrum w zamku w trakcie zwiedzania turysta może zapoznać się z zasobami przyrodniczymi rezerwatu. Wszystkie objęte projektem miejsca łączą w nową ścieżkę edukacyjną.


Całkowity koszt projektu 13.184989,29 zł. Gmina Walim na cały projekt pozyskała dofinansowanie w wysokości 7.274.018,40 zł z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


O kładce i dawnym moście pisaliśmy:
JEZIORO BYSTRZYCKIE: TYSIĄCE LUDZI NA OTWARCIU KŁADKI (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE: KAŻDY MOŻE ZOBACZYĆ, JAK BUDUJĄ KŁADKĘ
JEZIORO BYSTRZYCKIE: PRACE NA MOŚCIE - KIEDY OTWARCIE? (FOTO)
ZAGÓRZE ŚLĄSKIE: UMOWA NA BUDOWĘ KŁADKI PODPISANA (WIZUALIZACJE)
JEZIORO BYSTRZYCKIE: POŻEGNANIE ZE STARYM MOSTEM (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE: CO Z TĄ KŁADKĄ? (FOTO)
ZAGÓRZE ŚLĄSKIE: UMOWA NA BUDOWĘ KŁADKI PODPISANA (WIZUALIZACJE)
ZAGÓRZE ŚL.: MOST Z PTAKAMI, WIELKIE AKWARIUM I NIETOPERZE W ZAMKU

O innych częściach projektu:
ZAMEK GRODNO I OKOLICE - TRWAJĄ INTENSYWNE PRACE (FOTO)
ZAMEK GRODNO - IDĄ SPORE ZMIANY (ZDJĘCIA)
JEZIORO BYSTRZYCKIE - AKWARIUM CORAZ WIĘKSZE (FOTO)

O Jeziorze Bystrzyckim:
JEZIORO BYSTRZYCKIE: PLAŻA I WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU JUŻ CZEKA
JEZIORO BYSTRZYCKIE - ZŁOTEJ JESIENI CZAR (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE OZDOBĄ TEGO LATA (FOTO)Elżbieta Węgrzyn, współpraca Magdalena Sakowska
fot. JK