Mieszkańcy Dolnego Śląska częściej spędzają urlop w regionie, to szansa dla lokalnych atrakcji turystycznych. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podpisał porozumienie z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, dzięki któremu powstanie Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki - znany ze stworzonej wcześniej mapy.

Doceniamy własną okolicę

- Dolny Śląsk przez stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Szlak Zabytków Techniki powstaje po to, aby pomóc tym miejscom w zaprezentowaniu swojego potencjału, a jednocześnie przygotować dla zwiedzających atrakcyjną ofertę turystyczną
– wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców. Samorząd województwa wspiera branże, które decydują o rozwoju i kondycji gospodarczej regionu. Turystyka to jeden z filarów rozwojowych Dolnego Śląska, a mocno doświadczona w ostatnich miesiącach branża zaczyna wychodzić z kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa. Tworzenie spójnej oferty i turystycznych szlaków tematycznych ma pomóc branży.

Szansą dla rozwoju lokalnej turystyki jest to, że w związku z sytuacją epidemiczną niemal 90% Polaków deklaruje, że tegoroczne wakacje spędzi w kraju. Blisko 60% planujących wyjazd chce spędzić urlop w regionie innym niż mieszka. Te dane pokazują jak istotne jest przygotowanie kompletnej oferty turystycznej prezentującej najciekawsze atrakcje regionu.Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki czeka 

To około 20 obiektów w całym regionie. Wśród nich znalazły się między innymi kopalnie, muzea, młyny, huta szkła, most kolejowy czy kolejka wąskotorowa. Obiekty tworząc wspólną sieć nie będą ze sobą konkurować. Będą mogły przygotowywać wspólną ofertę promocyjną, co obniży koszty jej przygotowania. Będzie im także łatwiej aplikować np. o wsparcie unijne przeznaczane na późniejszy rozwój. Wśród obiektów, które znalazły się na szlaku i można odnaleźć na stronie www.mapazabytkow.pl są też propozycje wałbrzyskie i z regionu wałbrzyskiego.

Może warto odwiedzić choć część z nich w te wakacje?

Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki
- Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
- Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
- Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie
- Młyn papierniczy w Dusznikach Zdrój
- Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
- Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
- Elektrownia Wodna Wrocław I
- Linia kolejowa 286
- Huta Szkła Julia w Piechowicach
- Młyn Gospodarczy w Siedlimowicach
- Stara Kopalnia Uranu – Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna w Kletnie
- Muzeum Powozów w Galowicach
- Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku
- Kolejka Wąskotorowa w Krośnicach
- Linia kolejowa 285
- Dawna Kopalnia Nowa Ruda
- Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu
- Centrum Wiedzy o Wodzie HYDROPOLIS we Wrocławiu
- Gazownia Sobótka
- Centrum Kulturalno – Kongresowe WITOLD w Boguszowie Gorcach
- Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku w Piotrowicach Świdnickichoprac. ELW
fot. Elżbieta Węgrzyn