Wieże widokowe w Wałbrzychu i najbliżej Wałbrzycha [LISTA i FOTO]
1. Wieża Anny w Szczawnie-Zdroju
- Wieża powstała w 1818 roku z inicjatywy Augusta Zemplina, założyciela szczawieńskiego uzdrowiska, w 1835 roku zamontowano tam zegar. Położona była niewysoko, w centrum uzdrowiska - tak by nawet kuracjusze z kiepską kondycją mogli oglądać historyczną część miasta z punktu widokowego. Działała z przerwami - wyjaśnia prelegent. Obecnie wieżę można zwiedzać, odbywają się też w niej cykliczne wystawy.
ANNA JUŻ W NOWEJ SUKIENCE. JAKIEJ?
WIEŻA ANNA DO OPERACJI PLASTYCZNEJ
WIEŻA ANNA JUŻ W RĘKACH PANI ANNY I JEJ MĘŻA [FOTO]
WOŚP 2019: OTO HONOROWY WŁAŚCICIEL WIEŻY ANNY (FOTO)
.jpg)
2. Wieża na Wzgórzu Gedymina - nieistniejąca obecnie
- W 1823 roku na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju powstał drewniany pawilon, który rozbudowywano, a w 1838 roku jego atrakcją była camera obscura, potem powstał tu murowany Belweder z wieżą widokową i restauracją - wylicza gość Atlantów prezentując zdjęcia nieistniejącego już budynku. W okolicy Belwederu była też skocznia narciarska. - Po drugiej wojnie światowej powoli obiekt popadał w zapomnienie, zmieniał się w ruinę. Pamiętam, że na wieżę wchodziłem jeszcze w latach 80., wieża runęła w grudniu 1998 roku - wspomina. Resztę jej wyburzano do początku XXI w., dziś można odnaleźć tylko jej ślady.
O dziejach wieży pisaliśmy - CO TO ZA RUINA NA WZGÓRZU GEDYMINA? [FOTO]
.jpg)
3. Wieża na Chełmcu
O Chełmcu i jego wieży pisaliśmy:
CHEŁMIEC: CO DALEJ Z WIEŻA I ZAGOSPODAROWANIEM SZCZYTU? [FOTO]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: SPÓR O SZCZYT GÓRY CHEŁMIEC WYGRYWA GMINA
WAŁBRZYCH - CHEŁMIEC: POPOŁUDNIE Z WIELKĄ GÓRĄ (FOTO)
HALO, TU STRAŻ? PŁONIE GÓRA CHEŁMIEC
CHEŁMIEC - SIEDZIBA WIEDŹMY TOBMETZEN (FOTO)
JEST U NAS DROGA KRZYŻOWA TRUDU GÓRNICZEGO (FOTO)
TAJEMNICZY BŁYSK NAD GÓRĄ CHEŁMIEC (FOTO)
BOGUSZÓW-GORCE: MNISZEK - NA TEJ GÓRZE NIC NIE JEST OCZYWISTE (FOTO)
TAK WIDAĆ WAŁBRZYCH I CHEŁMIEC Z... ANIELSKIEJ GÓRY (FOTO)
.jpg)
4. Wieża na Trójgarbie - była i obecna
Pierwsze przekazy o budynku na Trójgarbie dotyczą leśniczówki, która miała stać na szczycie już w latach 40. XIX wieku. - W 1882 roku powstała tam restauracja z niewysoką wieżą widokową. Po wojnie obiekty daleko od miejsc zaadaptowanych przez osadników niszczały lub były wyburzane jako potencjalne miejsca skrywania się Werwolfu. Tak było i w tym przypadku. Jednak w latach 50. na szczycie stanęła wieża triangulacyjna pamiętana jeszcze z wypraw w 1992-1993 roku - zaznacza Pielich. Podobne wieże triangulacyjne powstały również na Waligórze, Borowej i Lesistej Wielkiej. Stanowiły namiastkę wież widokowych, ale wspinali się na nie jedynie śmiałkowie.
Nowa wieża na Trójgarbie została oddana 29 grudnia 2018 roku, ma 27,5 metra i liczy 5 tarasów. - To turystyczny hit tego roku, podobnie jak wieża na Borowej roku poprzedniego - dodaje prelegent.
Więcej o wieży na Trójgarbie:
WIEŻA NA TRÓJGARBIE: TEN WIDOK WBIJA W PODŁOGĘ [FOTO]
WIEŻA NA TRÓJGARBIE OBLĘŻONA TURYSTAMI TRZESZCZY
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - NADESZŁA DŁUGO OCZEKIWANA CHWILA
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZEDSTAWIAMY SZCZEGÓŁY INWESTYCJI (FOTO)
WIEŻA NA TRÓJGARBIE: ZAPRASZAMY NA OTWARCIE - BĘDĄ ATRAKCJE! (FOTO)
TAK WYGLĄDA WIEŻA BUDOWANA NA TRÓJGARBIE! (FOTO)
WIEŻA TRÓJGARB: CO DZIEJE SIĘ Z INWESTYCJĄ? KIEDY OTWARCIE? (FOTO)
WIEŻA NA TRÓJGARBIE CZĘŚCIOWO JUŻ JEST! (FOTO)
KWIATOWA WIEŻA NA TRÓJGARBIE - WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA
BĘDZIE WIEŻA NA TRÓJGARBIE!
5. Kopisko - nieistniejąca wieża na Wzgórzu Bismarcka
Zlokalizowany w Boguszowie-Gorcach punkt widokowy dziś już bez wieży. - Wieża - pomnik została oddana 2 września 1902 roku jako punkt widokowy, ale przede wszystkim miejsce, gdzie płonął wieczny ogień ku czci Bismarcka. Obiekt wysadzono w powietrze 22 lipca 1947 roku - opowiada gość Atlantów. Obiekt liczył 11 metrów i wiodły do niego schodki.
.jpg)
6. Szyb Witold
- Dawna wieża wyciągowa czynnej do 1993 roku kopalni spełnia dziś funkcje wieży widokowej. Bardzo dobrym pomysłem było by w ten sposób ją wykorzystywać. Podejście sprawia niektórym trudności, bo wąsko... ale warto - zaznacza przewodnik. Oficjalne otwarcie Centrum Kulturalno-Kongresowego po remoncie odbyło się 21 czerwca 2014 roku, na wieżę można wejść nieodpłatnie w godzinach działania biblioteki i CKK.
SZYB WITOLD: MNIEJSZY BRAT STAREJ KOPALNI I JEGO WIEŻA [FOTO]
.jpg)
7. Mniszek - nieistniejąca wieża
Piszemy o nich:
BOGUSZÓW-GORCE: MNISZEK - NA TEJ GÓRZE NIC NIE JEST OCZYWISTE [FOTO]
_wm.jpg)
8. Dzikowiec
- Wieża na Dzikowcu Wielkim powstała w 2013 roku, a została otwarta 30 kwietnia 2014 roku. Nie stoi na samym szczycie - wylicza prelegent. Wstęp na nią jest nieodpłatny, od wiosny do jesieni można się do jej podnóża dostać w weekendy wyciągiem kanapowym. Wieżę wykonano z zaimpregnowanego modrzewia, jej podstawa na kształt kwadratu o wymiarach 8x8 m, jej całkowita wysokość wynosi 20 m, a platforma widokowa znajduje się na wysokości 16 metrów. Wieża pełni funkcje turystyczne i służy też do monitoringu pożarowego najbliższych okolic.
Szczegółowo pisaliśmy o obiekcie:
DZIKOWIEC ZACHĘCA PANORAMĄ Z WIEŻY WIDOKOWEJ [FOTO]
DZIKOWIEC - WYJĄTKOWE JESIENNE WIDOKI [FOTO]
.jpg)
9. Mieroszów - Parkowa Góra
Bardzo podobna konstrukcja do wieży na Dzikowcu. - Oddana do użytku w czerwcu 2015 roku jest wysoka na 16 metrów i można do niej dojść dosłownie w kilka minut od Rynku w Mieroszowie - opowiada regionalista. Można z niej podziwiać nie tylko okolicę, ale również Karkonosze po polskiej i czeskiej stronie.
Więcej o wieży:
MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)
.jpg)
10. Stożek Wielki - nieistniejąca platforma
Góra nieopodal Unisławia Śląskiego była popularna w XIX wieku, jednak platforma na niej powstała dopiero w wieku XIX. - Wysoka na 6 metrów powstała około 2007 roku i zachowała się do 2016 roku, kiedy na obiekt zakazano wstępu - wspomina gość spotkania.
Więcej o platformie:
PLATFORMA NA STOŻKU WIELKIM. CZY JEST JAKAŚ NADZIEJA: [FOTO]
.jpg)
11. Borowa
Najwyższy szczyt Gór Czarnych i Wałbrzyskich doczekał się wieży z prawdziwego zdarzenia stosunkowo niedawno. Wcześniej stała tam wieża triangulacyjna. - Wyjątkowa konstrukcja stalowo - drewnianej wieży widokowej na Borowej w kształcie klepsydry stała się hitem sezonu 2018 roku. Od otwarcia 14 grudnia 2017 roku można z niej podziwiać piękne widoki Karkonoszy - opowiada pan Jacek. Niestety drzewa rosnące wokół "gonią" wieżę i bez cięć korekcyjnych widoki mogą się skończyć... w najbliższej dekadzie.
Czytaj też:
WIEŻA NA BOROWEJ JUŻ OTWARTA - MOŻNA WCHODZIĆ (FOTO)
WAŁBRZYCH: WIEŻA BOROWA: WIDOK, DOBRE WIEŚCI I MNIEJ DOBRE (FOTO)
BOROWA I JEJ OTOCZENIE SIĘ ZMIENI. POWSTANIE NIE TYLKO WIEŻA
STAMTĄD WAŁBRZYCH WIDAĆ CHYBA NAJŁADNIEJ (ZDJĘCIA)
BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]
.jpg)
12. Barbarka - dziś obiekt nieistniejący
- Schronisko na Barbarce istniało od 1894 roku. Góra słynęła z wspaniałej panoramy. Z jej wierzchołka widać było na Kotlinę Wałbrzyską, Góry Wałbrzyskie, Kamienne, po Karkonosze i ogromny kolejowy Dworzec Główny a także krajobraz przemysłowy Wałbrzycha. 18 maja 1882 roku na szczycie Barbarki stanął "Kamień Moltkego" (to właśnie feldmarszałek dostrzegł piękno tego zakątka) upamiętniający jego wizytę. Z jego inicjatywy przy pomocy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego w 1894 stanęło na szczycie góry schronisko-restauracja z platformą widokową o nazwie Kolbebaude... zawierało wiele atrakcji, w tym zwierzyniec (cyt. portal Polska.org). - W latach 1905 - 25 istniały tu również platformy widokowe. Po wojnie obiekt został zniszczony - zaznacza prelegent. Widok z Barbarki zachwalany był niegdyś w przewodnikach, dziś góra ta zarosła i turystycznie praktycznie nie istnieje.
Na Ptasiej Kopie funkcjonowało schronisko podobne do tego z Barbarki, był tam tez pawilon muzyczny i wieża widokowa. - Schronisko spłonęło w 1938 roku, wieża stała również później, po wojnie i stanowiła punkt obserwacyjny. Na górze, do lat 90. XX wieku była również wieża triangulacyjna - wylicza Pielich. Na górze istniało też schronisko młodzieżowe. dziś - podobnie jaj Barbarka - góra ta turystycznie niewiele znaczy, jednak w przeciwieństwie do Barbarki świadomość i pamięć o Ptasiej Kopie i tych obiektach jest zakorzeniona na tyle, że budowa na niej wieży była nawet jednym z projektów budżetu partycypacyjnego Wałbrzycha.
_wm.jpg)
14. Stara Kopalnia - wieża ekologiczna
- 25-metrowa wieża wystawiona pomiędzy odrestaurowanymi budynkami Starej Kopalni jest jedyną wieżą w regionie zaopatrzona w windę. Dostępna dla zwiedzających kompleks w pakiecie, ale nie osobno - opowiada doświadczony przewodnik. Z wieży widać najbliższą okolicę. Wieża została wybudowana w roku 2014 w miejscu wyburzonej chłodni kominowej. Na platformę widokową można też wejść schodami „owinięte” wokół szybu windowego znajdującego się w osi pionowej budowli. Wieża jest obłożona półprzezroczystym, podświetlanym nocą szkłem.
Polecamy:
STARA KOPALNIA - TAK WYGLĄDA ŚRÓDMIEŚCIE Z WIEŻY (FOTO)
.jpg)
15. Zamek Książ
Zobacz też:
ZAMEK KSIĄŻ - TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (ZDJĘCIA)
_wm.jpg)
16. Zamek Grodno
Polecamy:
ZAMEK GRODNO - 700 LAT HISTORII I TAJEMNIC
Więcej o wieży:
WIEŻA WIDOKOWA NA KOŚCIELE W GŁUSZYCY ZAPRASZA [FOTO]
GŁUSZYCA: WIEŻA BĘDZIE PUNKTEM WIDOKOWYM. CO Z NIEJ ZOBACZYSZ?
KAPSUŁA CZASU NA KOŚCIELNEJ WIEŻY ZAMONTOWANA [ZDJĘCIA]
ZABYTKOWA WIEŻA W REGIONIE DO REMONTU
_wm.jpg)
Widoki podziwiać można też z
- Parkowej Góry
- Szybu Teresa
- Domu Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju, o tym punkcie pisaliśmy - DOM ZDROJOWY, CZYLI GRAND HOTEL Z WIDOKIEM NA UZDROWISKO [ZDJĘCIA]
Dodamy też, że pasjonaci zabiegają też o możliwość wykonania zdjęć okolicy z:
- Kościoła Zbawiciela,
- wieży II LO,
- Kolegiaty Aniołów Stróżów - WIEŻA KOLEGIATY WKRACZA W NOWE ŻYCIE, Wałbrzych: takie Śródmieście zobaczymy z wyremontowanej wieży (FOTO)
Stamtąd będzie widok na pół Wałbrzycha
- wieża kościoła protestanckiego w Boguszowie - Boguszów-Gorce: Nowa wieża widokowa w regionie? Jest pomysł

Lesista Wielka - Wałbrzych region: góra, która gwiżdże, buczy i paruje (FOTO, FILM)
Waligóra - Spacerem wokół Waligóry
Gomólnik Mały - Gomólnik Mały: z dzikiej góry bez szlaków świetny widok! (FOTO)
Mniszek - Boguszów-Gorce: Mniszek - na tej górze nic nie jest oczywiste (FOTO)
Ptasia Kopa.
Podczas spotkania poruszono też temat możliwości instalowania na wzgórzach nowych platform widokowych.
Elżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska i Elżbieta Węgrzyn, JK
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj