Jak często miotacie się surfując w internecie? Przeglądacie kolejne strony i w żaden sposób nie możecie znaleźć tego, co akurat potrzebujecie. Inaczej jest z geoportalem świdnickim. Wszystkie dane o mieście znajdziecie w jednym miejscu. Ten adres warto zapamiętać: www.geoportal.um.swidnica.pl.
W takich przypadkach często pada znane sformułowanie: „innowacyjny sposób prezentacji informacji”. Żeby zwrócić uwagę czytelników. Rozumiecie? Taki marketing, trik, na który wielu się łapie. My nie będziemy tego robić, bo doskonale wiemy, że na geoportalu znajdziecie wszystkie dane wytwarzane i gromadzone zarówno przez miasto Świdnica, jak i podległe mu jednostki organizacyjne. Dlatego to żaden marketing. Tak po prostu jest, i tyle. Zresztą zaraz wam to udowodnimy.

 


Rozbudowują System

Świdnica jako jedno z niewielu miast na Dolnym Śląsku stale rozbudowuje System Informacji Przestrzennej. I to jest właśnie wspomniany przez nas wcześniej geoportal, w którym tworzone są nowe moduły we współpracy z mieszkańcami. To oni zgłaszają swoje potrzeby i sugerują, co jeszcze powinno znaleźć się na platformie. Geoportal świdnicki jest ponadto inspiracją dla innych gmin, jakie stosować rozwiązania, a także w jaki sposób gromadzić i przedstawiać informacje o mieście.

Łatwiej byłoby napisać, czego nie znajdziecie w SIP – choć przyznajemy, że byłoby to dość karkołomne zadanie. Zgromadzono tam niemal wszystkie potrzebne dane o Świdnicy. Wyobraźcie sobie, że jesteście przedsiębiorcą, zainteresowanym planowaniem przestrzennym, bo chcecie dowiedzieć się, co i gdzie może wkrótce powstać. W geoportalu znajdziecie obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego (prawie 85 proc. pow. pokryte planami) oraz ogólne skany PZP. Ale co z ofertą inwestycyjną oraz informacjami o sprzedawanych przez gminę nieruchomościach? Nie dość, że znajdziecie pełną ofertę skierowaną do inwestorów, to jeszcze w prosty sposób dokonacie pomiarów oraz wyszukacie oferty według typu, funkcji i statusu. Bez trudu natraficie ponadto na geodezyjne mapy miasta oraz dane o aktualnych, zrealizowanych i wszystkich planowanych inwestycjach miejskich.

Szukaj geoportalu

Co dalej? Dalej jest jeszcze ciekawiej. Jeśli zbliżają się wybory, dla świdniczan to żaden problem. Wpisujecie adres www.geoportal.um.swidnica.pl i wiecie wszystko o lokalach wyborczych, obwodach, nawet kandydatach, a swój lokal wyborczy wyszukacie po adresie zameldowania. Dla mieszkańca są też inne ułatwienia. Po jednym kliknięciu dowiecie się praktycznie wszystkiego o lokalizacjach i znajdziecie opisy obiektów z działów: edukacja i oświata, gastronomia, handel i usługi, komunikacja, kultura i sztuka, noclegi, ochrona zdrowia, religia, rozrywka i rekreacja, urzędy i służby. Świetnie działa wyszukiwarka grobów i mapa cmentarzy komunalnych oraz informacje o stanie powietrza w mieście.


Nikt nie zapomniał o turystach, którzy w geoportalu znajdą miejskie i pozamiejskie ścieżki i trasy rowerowe, przeczytają o atrakcjach turystycznych, odnajdą parkingi, a nawet bazę nieistniejących już historycznych obiektów Świdnicy. Do tego wykaz zabytków, stanowisk i obszarów archeologicznych, mapy historyczne, plany, ryciny, rysunki twierdzy świdnickiej. Uff, nazbierało się tego. Ale to jeszcze nie wszystko. Każdy bez trudu znajdzie tu wykaz adresów i ulic, ewidencję gruntów i budynków, a na deser dzięki platformie komunikacyjnej z innymi mieszkańcami można zgłosić awarię.


Aktualizujemy dane

Najistotniejsze jest jednak to, że w geoportalu świdnickim dane są cały czas aktualizowane. To nie tak, że ktoś coś wrzucił i zapomniał na lata. Co to to nie! Baza nieustannie się powiększa. Prezentowane są inne serwisy z informacjami o mieście włącznie z mapami zagrożeń czy ortofotomapami z lat 2006-2020.

Jeśli macie pytania lub sugestie dotyczące geoportalu świdnickiego zachęcamy do kontaktu. Dzwońcie na 74 856 28 60 lub piszcie na adres: p.skoruch@um.swidnica.pl.

Czeski odpowiednik tekstu - Vstoupíte a dozvíte se vše

I. Musimy trzymać się razem i czeski odpowiednik  tekstu: Musíme se držet pohromadě

II.      Świdnica – warto tu mieszkać i pracować i czeski odpowiednik tego tekstu -   ŚWIDNICE MĚSTO V NĚMŽ STOJÍ ZA TO ŽÍT A PRACOVAT


III. Wspieramy lokalny biznes i czeski odpowiednik Podporujeme místní podnikatele


Fot. www.shutterstock.com