Zarząd Sudeckich Hoteli i Schronisk PTTK Sp. z o.o. z Jeleniej Góry znalazł nowych dzierżawców dla wałbrzyskiej Harcówki i Domu Turysty PTTK Szczawno Zdrój. Obiekty przestaną świecić pustkami, w Harcówce już trwają działania remontowe.

Jeleniogórska spółka PTTK w ostatnich miesiącach ogłaszała chęć sprzedaży lub oddania w dzierżawę Domu Turysty w Szczawnie-Zdroju przy ul. T. Kościuszki 9 oraz gotowość wydzierżawienia budynku Harcówki w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu. Udało nam się ustalić, że obydwa budynki zyskały nowych najemców.

Budynek w Szczawnie-Zdroju jest dzierżawiony od grudnia 2017, i zgodnie z zapewnieniami najemcy przekazanemu PTTK, ma w nim już wkrótce zostać uruchomiona część gastronomiczna. Harcówka natomiast trafiła do nowego dzierżawcy w styczniu. - Sytuacja Harcówki była do tej pory nieciekawa, możemy jednak zapewnić, że w miejscu tym wkrótce będzie się działo bardzo pozytywnie. Najemca jest wyłoniony, wszystko jest na dobrej drodze - mówi Małgorzata Kaliszewska z działu ds. zarządzania majątkiem PTTK i eksploatacji własnej w Warszawie.
W Harcówce trwają działania remontowe, jest szansa na ponowne uruchomienie tego zabytkowego Domu Turysty i przywrócenia mu blasku. - Harcówka i otaczający ją park miejski to dzieła Andreasa Bocka kojarzonego przede wszystkim z Andrzejówką. O ile park miejski odzyskał swój przedwojenny splendor, to Harcówce wiele brakuje do wyglądu i kondycji z czasów świetności. Jeżeli tam zacznie się coś dziać, to byłaby wspaniała wiadomość - mówi Jacek Pielich, wiceprezes PTTK Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej. Jako przewodnik i regionalista biorący udział w projektach turystycznych i aktywizacyjnych liczy on, że wkrótce zwiedzanie Śródmieścia będzie można zakończyć obiadem w jednym z najlepiej rozpoznawalnych turystycznych obiektów regionu.

 Schronisko powstało na Parkowej Górze w założonym w 1905 roku parku miejskim jako restauracja z pokojami gościnnymi. Jej obecna nazwa utrwaliła się w związku z wieloletnim zarządem budynku przez Związek Harcerstwa Polskiego. Obiekt ma 50 miejsc hotelowych, dysponował też bazą gastronomiczną. Posiłki na tarasie z widokiem na panoramę Śródmieścia wspominają pokolenia Wałbrzyszan. Niestety wieloletnie niedoinwestowanie zrobiło swoje, Harcówka została w 2017 roku uznana za najgorsze schronisko turystyczne w rankingu magazynu "N.p.m.". Teraz jest szansa na odwrócenie złej passy tego urokliwego obiektu. Schronisko na terenie miasta jest ewenementem, Harcówka jest w wykazie zabytków i remont jej będzie się odbywał pod nadzorem konserwatorskim.

Zobacz też - POJAWIĄ SIĘ NOWE ZABYTKI


Elżbieta Węgrzyn