Ten tydzień przyniósł przełom w kwestii najbardziej wyczekiwanego projektu turystycznych w Wałbrzychu. Komisja konkursowa wyłoniła projekt wieży widokowej, która powstanie w Parku Sobieskiego nieopodal Harcówki.

- To będzie w moim przekonaniu hit. Dosłownie wczoraj (11 stycznia 2022) zespół konkursowy składający się z architektów, konserwatora zabytków, specjalistów którzy znają się na rzeczy, ten zespół wybrał propozycję jak ta wieża miałaby wyglądać, jak miałaby być skonstruowana. Moim zdaniem wyłoniono dobry, ciekawy projekt - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Do konkursu stanęło pięć propozycji nadesłanych z różnych stron Polski. Zwyciężył projekt konstrukcji metalowej przypominający znane nam z najbliższego regionu wieże jak m.in. ta na Borowej. Koncepcja wyłoniona w konkursie może jeszcze ulec niewielkim modyfikacjom.

- Zespół konkursowy był jednomyślny co do wyboru koncepcji wieży. Obecnie trwa przygotowywanie niezbędnej dokumentacji. W najbliższych dniach przedstawimy zwycięski projekt - zapowiada Edward Szewczak, rzecznik prasowy wałbrzyskiego Ratusza. 

Przypomnijmy, projekt około 33-metrowej wieży widokowej ustawionej w Parku Sobieskiego nieopodal Harcówki ma być zrealizowany razem z modernizacją wybranych parkowych ścieżek za około 4.5 mln zł. Wieża ma być najwyższa w regionie i dzięki platformie ponad koronami drzew ma zapewnić odwiedzającym Park Sobieskiego niepowtarzalne widoki Wałbrzycha i okolic. Obiekt będzie też oświetlony i monitorowany, a ma ogromny potencjał stania się jednym z najważniejszych atrakcji turystycznych naszego miasta.  

Wieża w Parku Sobieskiego ma przerosnąć tę na Trójgarbie, Borowej i Wielkiej Sowie.

Władze Wałbrzycha nie przewidują budowy wielu nowych miejsc parkingowych w okolicy parku. - Zakładamy, że tych miejsc parkingowych powinno być więcej, Park Sobieskiego nie będzie mógł przyjąć samochodów. Od ul. Lotników jest tylko dojazd techniczny do świetnie już działającej Harcówki, ale setki, tysiące turystów nie wjedzie do parku. Zakładamy, że terenem parkingowym będzie teren przy hali lekkoatletycznej. On pomieści całkiem sporo pojazdów. Wykonamy dodatkowe miejsca na bocznych placach przy ul. Lotników - zapowiada prezydent. Od tej właśnie strony będzie główne dojście do wieży dla turystów zmotoryzowanych.   


Przypominamy, że właśnie powstaje wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju - Szczawno-Zdrój: jak już wygląda nowa wieża widokowa? (FOTO)


Polecamy: Wieże widokowe w Wałbrzychu i najbliżej Wałbrzycha [LISTA i FOTO]

Elżbieta Węgrzyn