W ekstremalnych warunkach pogodowych – zawieja śnieżna, huraganowy wiatr, mgła – otwarto najważniejszą tegoroczną inwestycję turystyczną w naszym mieście. Być może ci, którzy wezmą udział w otwarciu dla wszystkich chętnych w ten weekend, będą już mogli zobaczyć Sky Tower, Śnieżkę i Czechy, bo prognozy są już lepsze.


- To najważniejsza tegoroczna inwestycja turystyczna w Aglomeracji Wałbrzyskiej. To symbol potencjału Gór Wałbrzyskich, tego, że ludzie mogą tu do nas przyjeżdżać z całej Polski, a nie tylko do Karpacza. Z tej wieży przy dobrej pogodzie widać wrocławski Sky Tower, Śnieżkę i Karkonosze, góry Kotliny Kłodzkiej, Czechy, Wielką Sowę – to kilkadziesiąt kilometrów pola widokowego. W przyszłym roku w miarę możliwości planujemy założenie tu instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na oświetlenie wieży oraz kamery internetowej ze stałym podglądem. Będzie też na platformie plansza ukazująca, co stamtąd widać – zapowiada Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju.


Na dzikim dotychczas szczycie najwyższej wałbrzyskiej góry oprócz wieży powstała spora drewniana wiata turystyczna, stoliki z ławkami, stojak na rowery. Miejsce w sam raz na imprezę i dlatego w najbliższą sobotę, 16 grudnia, o godz. 12.00 jedlińskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych na uroczystą inaugurację wstępu na wieżę. Planowane jest tam ognisko, będzie można sobie kupić kiełbaskę lub talerz gorącej zupy. Synoptycy mówią, że sobota zimna, ale słoneczna.


Dotrzeć na miejsce trzeba jednak we własnym zakresie – wygodne jest podejście z Kamionki (przysiółek Rybnicy Leśnej), gdzie można pozostawić samochód, ale parkingów nie ma. Tu nie idziemy szlakiem, opis, jak dość z Glinika Starego, znajdziemy częściowo w: TAKIE WIDOKI - TO NIE BIESZCZADY, TO GÓRY WAŁBRZYSKIE (FOTO). Na przełęczy pod Borową skręcamy jednak w lewo, nie w prawo, na Jałowiec. Można też iść od strony Kamieńska, od pensjonatu Zacisze Trzech Gór i potem przez przełęcz Kozią, można również dotrzeć szlakiem czerwonym od Podgórza – tu jednak trzeba iść długo pod górę.


A co dalej? Za rok prawdopodobnie będzie miało miejsce równie uroczyste otwarcie wieży widokowej na szczycie Trójgarbu, pisaliśmy o planach odbudowy platformy widokowej na Stożku Wielkim, a czy na coś będzie można czekać później? Jak mówi Marek Nogawka, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wałbrzych, pojawił się pomysł budowy wieży na Lesistej Wielkiej, niestety, przynajmniej na najbliższe lata, umarł śmiercią naturalną. Z powodu ukształtowaniu terenu wieża ta musiałaby być bardzo wysoka. Jednak, jak mówił Marek Nogawka, pod uwagę jest brana także inna lokalizacja w Górach Kamiennych. Więcej na razie zdradzić nie chciał, dodał tylko, że bardzo atrakcyjna.

Przewodnicy wałbrzyscy obecni na otwarciu, zwrócili uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, na tablicy edukacyjnej znalazł się – na mapie i w informacji – duży błąd, w który wcześniej została wprowadzona nasza redakcja, co do platformy widokowej na górze Barbarka. Okazało się, że kamieniołom pod Wołowcem i tzw. Czarnym Lasem został nie wiedzieć dlaczego nazwany Barbarką, a to góra znajdująca się w okolicy Glinika Starego. Obiecano, że błąd zostanie szybko usunięty.


Drugim problemem jest wysokość wieży, którą otaczające ją świerki za kilka lub kilkanaście lat mogą przerosnąć. - Co 10 lat są prowadzone cięcia pielęgnacyjne i las stanie się rzadszy, w razie konieczności jest też możliwość skrócenia wierzchołków części drzew – pociesza zastępca nadleśniczego Marek Nogawka.

Inwestycja została zrealizowana przez gminę Jedlina-Zdrój przy udziale finansowym gminy Wałbrzych i starostwa powiatowego w Wałbrzychu, w partnerstwie z Nadleśnictwem Wałbrzych. Całkowity koszt budowy wieży to 1 020 900 złotych, z czego 370 900 złotych to środki gminy Jedlina-Zdrój, 450 000 złotych to środki gminy Wałbrzych, a 200 000 złotych środki starostwa.

Wieża widokowa to konstrukcja stalowa, skręcana, tworząca kształt hiperboloidy jednopowłokowej o przekroju szesnastokątna, w formie 32 słupów ustawionych pod kątem 68º względem podstawy. Prowadzi na nią 90 schodów przykręconych do stalowego trzonu. Na fundamenty zużyto 50 metrów sześciennych betonu, a na konstrukcję 30 ton stali.

Poziom posadowienia wieży - 853,30 m. n. p. m. Wysokość wieży z podstawą - 16,5 metra, poziom podestu widokowego - 15,3 metra, górny poziom masztu do kamery przeciwpożarowej - 19,5 metra. Z tablicy edukacyjnej można się dowiedzieć o historii szczytu i jego walorach przyrodniczych.Wieża na Borowej i historia inwestycji:
BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]
GÓRY WAŁBRZYSKIE: PLATFORMY WIDOKOWE JUŻ SĄ
GÓRY WAŁBRZYSKIE - KORYGUJEMY ZAMIESZANIE Z PLATFORMAMI (FOTO)

BOROWA: WIEŻA JEST JUŻ W ELEMENTACH, TERAZ MONTAŻ (FOTO)
BOROWA - WIDAĆ JUŻ PODSTAWY WIEŻY
BOROWA: RUSZYŁA BUDOWA WIEŻY WIDOKOWEJ
WIEŻA NA BOROWEJ - UMOWA PODPISANA
DO WIEŻY NA BOROWEJ CORAZ BLIŻEJ (WIZUALIZACJE)
BOROWA I JEJ OTOCZENIE SIĘ ZMIENI. POWSTANIE NIE TYLKO WIEŻA
Z GÓRY NA WAŁBRZYCH I JEDLINĘ

O innych wieżach:
WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]
DZIKOWIEC - WYJĄTKOWE JESIENNE WIDOKI [FOTO]

WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZETARG OGŁOSZONY [WIZUALIZACJE]

PLATFORMA NA STOŻKU WIELKIM - CZY JEST JAKAŚ SZANSA? (FOTO)
MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)

Tekst i foto: Magdalena Sakowska