Wokół Borowej (853 m. n. p. m.) i umieszczonej na niej wieży widokowej nagle pojawiły się nowe sposoby dostania się na górę - i to jest ta dobra wiadomość. Mniej dobra - że coś znikło i coś zniszczono.


W ostatnich dniach na górę Borowa zawitało kilkunastu pracowitych ludzi z narzędziami i puszkami z farbą - i teraz mamy aż cztery możliwości wspięcia się na szczyt, gdzie stoi wieża. Do tej pory były dwie - szlak czerwony od Podgórza i od Rozdroża pod Borową (od strony Jedliny-Zdroju).


A teraz na szczyt Borowej dotarł również szlak czarny - "przeskakuje" ją teraz wchodząc z Przełęczy Koziej czymś, co pewnie z czasem zyska miano "czarnej drabiny" (Borowa jest w tym miejscu mocno stroma) i schodząc po drugiej stronie do miejsca o ładniej nazwie Ptasie Rozdroże, gdzie kończy się przy tablicy edukacyjnej, łącząc się tam ze szlakiem niebieskim, którym można iść w prawo do Rybnicy Małej przez Jałowiec, albo w lewo na szczyty Wołowca i Kozła (omijając Borową).W drugą stronę szlak czarny biegnie teraz z Borowej przez Przełęcz Kozią do Przełęczy Szypka (Szybka). Ale to nie koniec dobrych wiadomości.

- To, co robiliśmy w ubiegły weekend, to dopiero początek. W planie uzgodnionym z leśnikami jest przedłużenie czarnego z przełęczy Szybka w dół do Dworca Głównego, zresztą część już została zrobiona. W drugą stronę czarny zostanie przedłużony z Ptasiego Rozdroża na Glinik do pętli autobusu nr 12 i dalej aż na Sobięcin. I będzie jeszcze zielony o pokrętnym przebiegu spod Wołowca przez Kamieńsk, Glinicę, Ptasie Rozdroże, Rybnicki Grzbiet do Głuszycy - zapowiada kierujący akcją przedłużania szlaku przewodnik sudecki Jacek Pielich. Tak to wygląda na mapie:W ten sposób wałbrzyszanie zyskają nową, bardzo sympatyczną możliwość wejścia na Borową od pętli autobusu nr 12 na Gliniku Starym przez przysiółek Rybnicy Leśnej, czyli Kamionkę. To łagodne i szybkie podejście z wyjątkowo pięknymi widokami na Góry Kamienne - TAKIE WIDOKI - TO NIE BIESZCZADY, TO GÓRY WAŁBRZYSKIE (FOTO). A tak się prezentuje nasze miasto z góry:Jak dodaje przewodnik, szlaku z przyczyn oczywistych nie ma jeszcze na mapach, znajdzie się na nich dopiero po ukończeniu, ale na pewno można już nim iść, świeżo znakowane drzewa widać z daleka. Na Borowej odbywał się bowiem szczególny kurs - znakarski. - Kurs, który się odbył, to dzieło Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK, organizatorem był nasz oddział PTTK, wykładowcami nasza kadra: Jolanta i Jacek Pielich, i Stanisław Junak. W kursie wzięło udział 13 znakarzy, głównie z terenu Sudetów. ale mieliśmy też jednego kursanta z Warszawy, który jest gotów wspomóc Wałbrzych w znakowaniu - mówi Jacek Pielich.Zmotoryzowanych ucieszy zapewne to, że nieopodal Przełęczy Koziej buduje się nowy parking, dokąd poprowadzi asfaltowa droga z jedlińskiej Pokrzywianki, od drogi wojewódzkiej Wałbrzych - Głuszyca - Kłodzko.Niestety są też i gorsze wiadomości. Ładna, nowa infrastruktura na Borowej kusi wandali. Dwa razy zniszczono już pieczątkę i skradziono tablicę upamiętniającą otwarcie wieży w grudniu ubiegłego roku. PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej dziękuje turystom za zgłoszenia dewastacji, poinformował też już zarządcę obiektu, czyli gminę Jedlina-Zdrój.Trudno też, żeby ręce nie opadły, jak się widzi taki obrazek... Ludzie ładnie popakują śmieci w worki i zostawią, niestety w lesie mieszka ktoś inny i ten ktoś na pewno zainteresuje się, czy pod tym niebieskim plastikiem nie ma czegoś do zjedzenia...A żeby nie kończyć tak smutno - dziś wyjątkowo piękna wiosenna niedziela, więc może spacer na Borową, żeby podziwiać z wieży krajobraz z młodą zielenią i kwitnącymi czereśniami? Pogoda jak malowanie podobno przez cały dzień.

O Borowej czytaj też:
BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]
BOROWA: WIEŻA JEST JUŻ W ELEMENTACH, TERAZ MONTAŻ (FOTO)
BOROWA - WIDAĆ JUŻ PODSTAWY WIEŻY
BOROWA: RUSZYŁA BUDOWA WIEŻY WIDOKOWEJ
WIEŻA NA BOROWEJ - UMOWA PODPISANA
DO WIEŻY NA BOROWEJ CORAZ BLIŻEJ (WIZUALIZACJE)
BOROWA I JEJ OTOCZENIE SIĘ ZMIENI. POWSTANIE NIE TYLKO WIEŻA
Z GÓRY NA WAŁBRZYCH I JEDLINĘ

Przypominamy inne wieże w regionie:
SZYB WITOLD: MNIEJSZY BRAT STAREJ KOPALNI I JEGO WIEŻA [FOTO]
GŁUSZYCA: WIEŻA BĘDZIE PUNKTEM WIDOKOWYM. CO Z NIEJ ZOBACZYSZ?
ZAMEK KSIĄŻ - TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (ZDJĘCIA)
STARA KOPALNIA - TAK WYGLĄDA ŚRÓDMIEŚCIE Z WIEŻY (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ANNA JUŻ WKRÓTCE W NOWEJ SUKIENCE - JAKIEJ?
ŚRÓDMIEŚCIE - WIEŻA KOLEGIATY WCHODZI W NOWY ETAP (UNIKALNE ZDJĘCIA)

WAŁBRZYCH: TAKIE ŚRÓDMIEŚCIE ZOBACZYMY Z WYREMONTOWANEJ WIEŻY (ZDJĘCIA)
WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]
DZIKOWIEC - WYJĄTKOWE JESIENNE WIDOKI [FOTO]

WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)

WAŁBRZYCH: WIEŻA NA BOROWEJ JUŻ OTWARTA, MOŻNA WCHODZIĆ (FOTO)
GÓRY WAŁBRZYSKIE: PLATFORMY WIDOKOWE JUŻ SĄ
GÓRY WAŁBRZYSKIE - KORYGUJEMY ZAMIESZANIE Z PLATFORMAMI (FOTO)


I te, których jeszcze nie ma:
BĘDZIE 11 NOWYCH WIEŻ WIDOKOWYCH W REGIONIE? [WIZUALIZACJE]
BOGUSZÓW-GORCE: NOWA WIEŻA WIDOKOWA W REGIONIE - JEST POMYSŁ!
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZETARG OGŁOSZONY [WIZUALIZACJE]
WIELKA KOPA - ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA WIELBICIELI WIEŻ WIDOKOWYCH [WIZUALIZACJE]
PLATFORMA NA STOŻKU WIELKIM - CZY JEST JAKAŚ SZANSA? (FOTO)

Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Mapa użyczona: Jacek Pielich