Pociągiem w Góry Stołowe? Taka perspektywa na pewno ucieszy turystów, bo ten bardzo cenny park narodowy nie jest łatwo dostępny, jeśli chodzi o komunikację zbiorową.


Pojedziemy pod Szczeliniec Wielki?

Województwo dolnośląskie przejęło od PKP S.A. linie kolejową nr 327 na odcinku Ścinawka Średnia – Radków. To kolejna trasa, która w ostatnich tygodniach stała się własnością samorządu województwa. Pisaliśmy niedawno: WAŁBRZYCH REGION: POCIĄGIEM DO KARPACZA? CZY TO MOŻLIWE?

- Przejmując od PKP następne linie kolejowe realizujemy oczekiwania mieszkańców regionu. Kolej wróci w miejsca, gdzie od lat jej brakuje – zapowiada marszałek Cezary Przybylski z klubu Bezpartyjni Samorządowcy.

Przejęta linia to w sumie ponad 8 km trasy między Ścinawką Średnią i Radkowem. Po planowanej rewitalizacji stanowić ma "ciekawą alternatywę transportową dla ruchu turystycznego w rejonie Parku Narodowego Gór Stołowych". W imieniu samorządu województwa akt notarialny podpisał Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

- To kolejna w ostatnich tygodniach linia kolejowa przejmowana przez samorząd województwa od PKP S.A. w ramach naszego planu. Warto zauważyć, że ona również prowadzi do ciekawych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Reaktywując tę linię, jako region wspieramy nowoczesną turystykę opartą o ekologiczny transport kolejowy tak jak robią to np. regiony niemieckie – wyjaśnia Patryk Wild, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – Jednocześnie wspieramy w ten sposób branżę turystyczną, której funkcjonowanie i rozwój jest nierozerwalnie związany z istnieniem dobrej sieci transportowej.

Linia nr 327 jest kolejną przejętą od PKP S.A., na której przywrócony zostanie ruch pasażerski. W sumie od 2018 roku samorząd wszedł w posiadanie 138 km tras będących w granicach Dolnego Śląska.

- Dolnośląska mapa kolejowa rozszerza się. Przejęliśmy kolejną linię, tym razem ze Ścinawki Średniej do Radkowa. Jest to atrakcyjny odcinek zarówno dla mieszkańców tego regionu, jak i dla turystów podróżujących w okolice Gór Stołowych. Rewitalizacja tej linii przyczyni się do popularyzacji tego miejsca wśród turystów oraz do zwiększenia aktywności gospodarczej i społecznej regionu - mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.Ale kiedy?


Jak mówią przedstawiciele samorządu województwa, systematyczne przejmowanie nieużywanych linii kolejowych to element umowy koalicyjnej zawartej rok temu między Bezpartyjnymi Samorządowcami a Prawem i Sprawiedliwością. Przejęcie i uruchomienie kolejnych tras będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju sieci komunikacyjnej i turystyki w regionie.

Nowo przejęte linie będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonującej sieci w ruchu regionalnym. Są to linie o charakterze lokalnym służące obsłudze wielu dolnośląskich miast, dziś zupełnie pozbawionych kolei. Według planów wszystkie trasy przekazane samorządowi województwa przez PKP S.A. znajdą się pod zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu (jednostki podległej samorządowi województwa) i w kolejnym kroku będą rewitalizowane i uruchamiane. Termin uruchomienia przejętej linii nie jest jeszcze jednak znany.

Tak zwana "Kolejka Stołowogórska" została oddana do użytku 1 grudnia 1903 r. jako przedłużenie „Kolejki Sowiogórskiej”. Powstała głównie ze względu na pielgrzymów zdążających do Wambierzyc i turystów wybierających się w Góry Stołowe. W Ścinawce miała swój specjalny tzw. Mały Dworzec, położony bezpośrednio przy normalnym. Ze stacji Radków wychodzi bocznica, której przebieg pozwalał sądzić, że przewidywano przedłużenie kolejki do Czech. Ruch pociągów zlikwidowano w 1987 roku, a jesienią 1999 rozebrano tory. Po drodze pociąg zatrzymywał się w Ratnie Dolnym i Górnym (baza.kolejowa.pl).

Linia kolejowa 327, czyli wspomniana "Kolejka Sowiogórska" na całej swojej długości biegła z Dzierżoniowa między innymi przez Pieszycę, Bielawę, Srebrną Górę, Nową Wieś Kłodzką, Dzikowiec Kłodzki i Nową Rudę Słupiec do Ścinawki Średniej.Przypominamy, że wśród przejętych przez samorząd nieczynnych linii jest także nasza:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE NOWY TUNEL DLA PIESZYCH I LINIA 291 (FOTO)
TRASA KOLEJOWA 291 PODZAMCZE - BIAŁY KAMIEŃ - JEST PRZEŁOM? (FOTO)
BĘDZIE NOWY DWORZEC KOLEJOWY - WAŁBRZYCH PÓŁNOCNY
BOGUSZÓW-BIAŁY KAMIEŃ: JEDZIEMY KOLEJĄ POD CHEŁMCEM? (FOTO)

DRGNĘŁO W SPRAWIE PRZEJĘCIA LINII KOLEJOWYCH. RÓWNIEŻ WAŁBRZYSKIEJ

LINIA 285 JEDLINA-ZDRÓJ: PRZYSTANEK JUŻ WIDAĆ I SPORO SIĘ DZIEJE (FOTO)

LINIA NR 285: TĘDY POJEDZIEMY Z JEDLINY-ZDRÓJ DO WROCŁAWIA (FOTO)


Opr. MS
Foto: ilustracyjne, stacja Ścinawka Średnia - Wikipedia