W ostatnich latach w naszym regionie zaroiło się od wież widokowych - czekając na ukończenie budowy tej w Szczawnie-Zdroju i rozpoczęcie tej w Wałbrzychu prezentujemy inną wieżę nie usytuowaną na szczycie góry, z której to wieży jest jednak wyjątkowy widok, a z Wałbrzycha dotrzeć w jej pobliże można pociągiem w ciągu godziny.


Ostatnio zapraszaliśmy na inne wieże widokowe dostępne w okolicach Nowej Rudy, na które można wybrać się korzystając z komunikacji kolejowej i bliskości stacji. Na tę, którą odwiedziliśmy teraz, mogą się z powodzeniem udać rowerzyści, bo szlak zielony do niej biegnie ze stacji Gorzuchów Kłodzki (na żądanie) głównie szosą asfaltową z wyłączeniem odcinka na polnej drodze z widokami kilku pasm górskich.Za to na szosie, choć zniszczonej, ruch aut jest prawie żaden - wracać trzeba również tamtędy, ale widoki sporo wynagradzają. Od stacji to niespełna 8 km, dwugodzinny spacer. Na drodze w polach spotykamy jednak problem - pasiekę ustawioną tuż przy niej, miejsce niebezpieczne. Ominęliśmy je korzystając ze ścieżki technologicznej w rzepaku, niestety od tamtej pory na pewno nie da się już tego zrobić.Wieża Suszynka o wysokości 27 metrów stoi na wzniesieniu 469,2 m n.p.m., należącym do południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich, nad wsią Suszyna. Na 22. metrze znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzi 140 schodów. Budowę obiektu ukończono 19 grudnia 2014 roku.Przekrój wewnętrzny wieży wynosi sześć na sześć metrów - solidna budowla, wnętrze przypomina klatkę schodową budynku jednorodzinnego i można tam bezpieczne wchodzić z dziećmi, schody są osiatkowane. Wieża jest żelbetowa, na zewnątrz i od wewnątrz wyłożona okładziną kamienną z piaskowca. Jest to biało-żółtawy piaskowiec górnokredowy – tzw. „ciosowy”.Wieża jest atrakcyjna wizualnie, a górny taras zabezpieczono dachem, zatem można ją odwiedzać przy każdej pogodzie, obok jest niewielki szutrowy parking. Jednak pod samą wieżą brakuje trochę miejsca, na zewnątrz można usiąść tylko na schodach, jedyne ławki są w środku. A zapraszając tam rowerzystów musimy podkreślić, że stojaków nie ma, jednak jest niewielka ogrodzona przestrzeń i rower można zaparkować przy płocie. Jest też mapa, ale przydałyby się tabliczki z opisem czasów dojścia i szlaków. Poza tym czysto, porządnie i solidnie.Budowa wieży została dofinansowana z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007–2013 w ramach projektu pod nazwą „Miejsca pełne widoków w Euroregionie Glacensis”. Inwestycja kosztowała około miliona złotych i zaowocowała
 całkiem nową wieżą widokową w Sudetach Środkowych. W okolicy jest i było ich sporo - odbudowane znajdują się na Górze Świętej Anny i Górze Wszystkich Świętych (WAŁBRZYCH REGION: DWIE WIEŻE WIDOKOWE DLA CAŁYCH RODZIN (FOTO)), Włodzickiej Górze (REGION: WŁODZICKA GÓRA I JEJ OPOWIESĆ Z WIEŻĄ W TLE (FOTO)), a jest jeszcze malownicza wieża na Grodziszczu (w ruinie), stalowa na Kalenicy (GÓRY SOWIE: KALENICA - GÓRA INNA NIŻ WSZYSTKIE (FOTO)), no i oczywiście ta największa, na Wielkiej Sowie.Z wieży górującej nad wsią Suszyna można oglądać: Góry Stołowe, Broumovskie Ściany, Górę Świętej Anny, Górę Wszystkich Świętych, Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Złote oraz Masyw Śnieżnika. Wszystko to jest opisane na tablicach, tylko ta ukazująca najbliższe Góry Bystrzyckie jest jakby niedokończona lub zniszczona.Suszyna to niewielka wieś położona w południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich. Pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku okolice penetrowane były przez poszukiwaczy minerałów (m.in. agatów i ametystów). W okresie międzywojennym miejscowość była znanym letniskiem, zaś szczególną atrakcją była szkoła szybowcowa. A w ostatnich latach odbywał się tu cyklicznie festiwal suszonych owoców i kwiatów.


O wieżach widokowch w okolicy i nie tylko:
ZNACIE WSZYSTKIE WIEŻE WIDOKOWE DOLNEGO ŚLĄSKA? ON ZNA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WŁAŚNIE PRZYJECHAŁA WIEŻA WIDOKOWA (FOTO, FILM)
Wałbrzych: Taka będzie wieża widokowa przy Harcówce! [WIZUALIZACJE]
REGION: WŁODZICKA GÓRA I JEJ OPOWIESĆ Z WIEŻĄ W TLE (FOTO)
WAŁBRZYCH REGION: PORA, BY ODWIEDZIĆ TO WYJĄTKOWE MIEJSCE (FOTO)
GÓRY SOWIE: KALENICA - GÓRA INNA NIŻ WSZYSTKIE (FOTO)
WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]


Opr. i foto: Magdalena Sakowska