W 2020 roku w związku z pandemią i wzmożonym ruchem turystycznym ilość śmieci zalegających przy górskich szlakach i przy schroniskach osiągnęła apogeum. Jakie metody walki z tym zjawiskiem zapowiada Orzeł Przedni i ekolodzy?


Pożyteczna akcja Śmieci Skrzydeł Nie Mają ruszyła trzy lata temu w ulubionym schronisku wałbrzyszan: PAMIĘTAJMY: ŚMIECI SKRZYDEŁ NIE MAJĄ (FOTO), ANDRZEJÓWKA: ORZEŁ PRZEDNI ROZPOCZYNA TU WIELKĄ AKCJĘ (FOTO). A latem minionego roku zagościła na Chełmcu: CHEŁMIEC: TERAZ TU TEŻ WIADOMO, ŻE ŚMIECI SKRZYDEŁ NIE MAJĄ (FOTO).Jak zapowiadają organizatorzy, w 2021 roku w ramach akcji od stycznia do marca w 10 sudeckich schroniskach również pojawią się orły przednie na specjalnych tabliczkach, a to dzięki współorganizatorowi akcji - Przedstawicielstwu Regionalnemu Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Druga z 10 zaplanowanych akcji została właśnie przeprowadzona w Górach Sowich, a jej "patron", orzeł przedni, dotarł do innego "Orła", czyli do znanego schroniska w Sokolcu. W akcji wzięli udział działacze ze stowarzyszenia Czysty Wałbrzych oraz wrocławscy ekolodzy. Wcześniejsza akcja miała miejsce w Pasterce w Górach Stołowych.Jak raportują wałbrzyszanie, 9 stycznia podczas zimowego spaceru wzięli udział w akcji #ŚmieciSkrzydełNieMają i w przygotowaniach do wydarzenia #GórskaOdyseja. Pomysłodawcą akcji i koordynatorem działań "Koalicji Recykling Górom", które ją wspiera, jest podróżnik i ekolog - Dominik Dobrowolski. Przypominamy, że podczas wypraw w góry w schroniskach zawieszane są specjalne tabliczki z "Orłem", które mają zachęcić turystów nie tylko do nie śmiecenia na szlakach i dookoła obiektów, co jest absolutną podstawą, ale i do zabierania przyniesionych przez siebie śmieci z powrotem w doliny. Będą odwiedzane kolejne sudeckie schroniska - organizator na razie nie zdradza szczegółów.
"Śmieci skrzydeł nie mają" - pod takim hasłem prowadzony jest od wiosny 2018 roku edukacyjny projekt na rzecz czystości polskich gór. 

- Idea zabierania ze sobą własnych śmieci podczas górskich wędrówek już od wielu lat jest praktykowana m.in w krajach alpejskich, np. w Dolomitach w Masywie Brenty, gdzie można spotkać edukacyjne tabliczki z napisem “I rifiuti non hanno le ali". Turyści nie zostawiają w schroniskach śmieci, swoje śmieci znoszą ze sobą, kiedy schodzą w doliny. Chcemy, aby tak samo było w polskich górach. Akcje przeprowadzane są od Sudetów po Bieszczady, pierwsza miała miejsce w Andrzejówce. Oprócz montowania tabliczek z ambasadorem akcji - orłem przednim, organizujemy akcje sprzątania szlaków górskich, promujemy selektywną zbiórkę w górskich miejscowościach, organizujemy konferencje, wykłady, spotkania miłośników gór i górskich wędrówek. Do "Koalicji Recykling Górom" mogą przyłączyć się zarówno osoby prywatne, jak i organizacje społeczne, szkoły, media, samorządy oraz firmy - zaprasza pomysłodawca akcji i koordynator działań Dominik Dobrowolski. Kontakt: Dominik Dobrowolski, dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978.Akcja Górska Odyseja rozpocznie się 23 stycznia w Ustrzykach Górnych i będzie trwała w styczniu w Bieszczadach, a zakończy w październiku w Świeradowie-Zdrój. Organizatorzy zapowiadają przejście 700 kilometrów, żeby posprzątać górskie szlaki i uświadamiać wszystkich wokół, jakim problemem są plastikowe odpady dla środowiska.


A problem w ostatnim czasie okazał się szczególnie palący:
PARK KSIĄŻAŃSKI: BĘDZIE WIELKIE SPRZĄTANIE: KTO MOŻE, NA START!
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POSPRZĄTALI STAW NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)

WAŁBRZYCH: PANDEMIA, SUSZA I JESZCZE JEDNA PLAGA W LASACH
WAŁBRZYCH I REGION: ZAKAZ WSTĘPU DO JASKIŃ (FOTO)
WAŁBRZYCH, REGION: TAK PLASTIK MOŻE ZAGROZIĆ ŻYCIU ZWIERZĘCIA (FOTO)
WAŁBRZYCH: STARY KSIĄŻ POSPRZĄTANY. BYŁO CO SPRZĄTAĆ (FOTO)
ZAMEK CISY: TERAZ JEST TU MNIEJ ŚMIECI (FOTO)
JEZIORKO DAISY: WIELKIE WIOSENNE PORZĄDKOWANIE (FOTO)
WAŁBRZYCH: WIEŻA BOROWA: WIDOK, DOBRE WIEŚCI I MNIEJ DOBRE (FOTO)

ANDRZEJÓWKA: ORZEŁ PRZEDNI ROZPOCZYNA TU WIELKĄ AKCJĘ (FOTO)
CHEŁMIEC: TERAZ TU TEŻ WIADOMO, ŻE ŚMIECI SKRZYDEŁ NIE MAJĄ (FOTO)
PAMIĘTAJMY: ŚMIECI SKRZYDEŁ NIE MAJĄ (FOTO)


Opr. MS
Foto użyczone: cycling-recycling.eu, archiwalne: Magdalena Sakowska