Najbardziej malowniczy biust w regionie
Sokolik (niem. Forst Berg lub Forstberg, 622 i 642 m n.p.m.) to drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach, w Rudawach Janowickich. Góruje nad miejscowością Trzcińsko, leżącą 45 km od Wałbrzycha. Jest tu wyremontowany przystanek kolejowy i urokliwe schronisko "Szwajcarka". Od stacji idzie się tu obecnie około 45 minut, nieopodal schroniska są trawiaste parkingi. Dwie bliźniacze góry - Sokolik i Krzyżną Górę - mimo niewielkich rozmiarów, łatwo zidentyfikować z dużej odległości. Przypominają według niektórych... damski biust. A według innych dwa garby wielbłąda...
Szczyt ozdobiony wyjątkową "koroną" leży w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, w Górach Sokolich, na północ od Krzyżnej Góry, od której oddziela go Przełączka. Na szczycie i zboczach można odnaleźć wyjątkowe nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych. Wiele z nich posiada własne nazwy. Najbardziej znane "Sokoliki", znajdujące się w północno-wschodniej części szczytu, składają się z dwóch filarów skalnych, z których zachodni, wyższy (642 m n.p.m.) zwieńczony jest stalową platformą widokową, prowadzą na nią żelazne schody uzupełnione schodami kutymi w kamieniu.
Sukiennice i inne Stodoły
A nazwy okolicznych skałek to: "Krzywa Turnia", "Sukiennice", "Chatka", "Stodoła", "Jastrzębiec", "Okienna", "Ząbek", "Wysoka", "Michały", "Szafa", "Loża", "Solarium", "Skałka nad Ogniskiem", "Gilotyna", "Kiełek", "Zipserowa Czuba", "Ptak", "Tępa", "Leśna" i inne.
Informacja dla osób z lękiem wysokości: barierki są bardzo niskie, a na szczycie z jednej strony uszkodzone. Wyzwanie spore, ale jeśli się da radę, widok wynagrodzi wszystko. Schody to raczej bezpieczna konstrukcja.
.jpg)
Pod chmurami z Sokolikami
Na Sokoliku kultywowany był występujący w Sudetach do 1945 r. zwyczaj umieszczania w specjalnie przygotowanych metalowych puszkach (tzw. puszkach szczytowych) książek szczytowych oraz ołówków, umożliwiających wpisywanie turystom informacji o kolejnych wejściach na wierzchołek i – ewentualnie – o towarzyszących temu wrażeniach. Trudno ustalić, kiedy zwyczaj ten się pojawił; zanikł on natomiast definitywnie po wymianie ludności w Sudetach po II wojnie światowej - czytamy w opracowaniu.
.jpg)
Z platformy rozpościera się widok na Karkonosze, dolinę Bobru, północną część Rudaw Janowickich oraz Góry Kaczawskie. Zbudowany z granitu karkonoskiego Sokolik jest często wykorzystywany jako teren do ćwiczeń wspinaczkowych. Jak czytamy na stronach informacji turystycznej gminy Janowice Wielkie, z uwagi na bliskość atrakcyjnych form skalnych, Trzcińsko stało się bardzo popularną bazą dla miłośników wspinaczki skałkowej. Trenowali tu również Wojciech Kurtyka, Krzysztof Wielicki czy słynna polska himalaistka Wanda Rutkiewicz. Damę polskiej himalaistyki upamiętnia mural na zabudowaniach nieopodal schroniska.
.jpg)
Jeszcze przed drugą wojną światową oba szczyty Sokolików łączyła kładka, niestety została zdemontowana i teraz na Sokolik Mały wchodzą wyłącznie taternicy.
Sokoliki należą do tak zwanych wzgórz wyspowych. Powstały dzięki wietrzeniu intruzji magmowych, czyli pochodzenia wulkanicznego, które były słabszym materiałem od granitowej skały i szybciej uległy erozji. To atrakcja dla właścicieli dronów - na Sokolikach skałki odchodzą od szczytu promieniście.
Ucieczka husytów
Opis wejścia na szczyt: Niebieski szlak prowadzi nas (ze schroniska) na wysokość 525 m n.p.m. do połączenia kilku szlaków. Wybieramy kolor czerwony i wędrujemy na północ w krainę bulderingu i wspinaczki. Na szczycie czeka na nas okazały Sokolik Duży z platformą widokową wznoszącą się na wysokość około 30 m i Sokolik Mały. Żeliwnymi schodkami możemy dostać się na szczyt i odkryć magiczny widok. Na wprost (wschód) rozciągają się Rudawy Janowickie, po prawej (południe) widzimy Karkonosze z charakterystyczną Śnieżką. Po lewej stronie (północ) widać Góry Kaczawskie, po stronie zachodniej Góry Izerskie. Kiedy nacieszymy oczy widokami, czas wyruszyć dalej. Wokół nas wyłaniają się coraz to nowe skały. Po drugiej stronie Sokolików dumnie stoją około 30-metrowe Sukiennice. Po 1945 r. teren ten był jednym z głównych miejsc szkoleniowych i treningowych w Sudetach. Trenowali tu wszyscy liczący się polscy himalaiści i taternicy. W 1989 r. stał tu drewniany krzyż, który upamiętniał szczęśliwy upadek kursantki. Wracamy czerwonym szlakiem do punktu, gdzie łączą z nim się inne szlaki i wędrujemy trzema kolorami na południe. Po drodze napotkamy ciekawą grupę skalną, zwaną Husyckimi Skałami. Swą nazwę otrzymały w nawiązaniu do ucieczki husytów z pobliskiego zamku Sokolec w 1434 r.
Podobno husyci uciekali na koniach nocą z 12 na 13 sierpnia 1434 roku z płonącej warowni, zmylili drogę i spadli z dwudziestometrowego urwiska. Dziś z tego dawnego punktu widokowego zobaczyć można niewiele ze względu na drzewa.
Dom Szwajcarski
Budynek schroniska został zbudowany dzięki staraniom księżnej Marianny, żony brata króla Prus, Wilhelma von Hohenzollern w 1823 lub 1824 roku i stanowił element romantycznego założenia parkowego. Projekt przypominający domki alpejskie był swego rodzaju prezentem księcia dla pochodzącej ze Szwajcarii małżonki. W 1822 nabyli oni pałac w Karpnikach i okoliczne dobra. Na parterze była leśniczówka, na piętrze książę urządził sobie gabinet z wielkim kominkiem, książęca para zapraszała tu swoich gości. A na początku XX wieku urządzono tu gospodę.
.jpg)
.jpg)
Ci, którzy od lat nie odwiedzali Sokolików, a wcześniej przyjeżdżali tu pociągiem, będą zdziwieni sporą zmianą szlaku niebieskiego - niegdyś przebiegał on stokiem góry Sokolik od Przełączki aż do łąk i mostu na Bobrze, i dalej do stacji - obecnie biegnie obok schroniska i ulicą przez wieś, co wydłużyło go z 30 do 45 minut, choć stary przebieg leśny wciąż istnieje. A tak wygląda wyremontowana stacja:
.jpg)
O planowanych wieżach w Wałbrzychu i Szczawnie-Zdroju pisaliśmy:
WIEŻA WIDOKOWA W PARKU SOBIESKIEGO, NOWOŚCI W PALMIARNI I STAREJ KOPALNI (FOTO)
Wałbrzych: 8 mln na wieżę w Parku Sobieskiego, kopalnię i Palmiarnię
Park Sobieskiego: Coś dla wielbicieli zawilców i wiewiórek [FOTO]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TO ONI WYBUDUJĄ WIEŻĘ NA WZGÓRZU GEDYMINA?
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIEŻA, AMFITEATR I REWOLUCJA NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWA WIEŻA (WIZUALIZACJE)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA - RUSZYŁY PIERWSZE PRACE (FOTO)
WAŁBRZYCH: WIEŻY NA PTASIEJ KOPIE NIE ZBUDUJĄ, ALE WYKONAJĄ...
PTASIA KOPA: MOŻE KIEDYŚ ZNÓW TU BĘDZIE WIEŻA WIDOKOWA? (FOTO)
O pozostałych wieżach widokowych:
WIEŻE WIDOKOWE W WAŁBRZYCHU I NAJBLIŻEJ WAŁBRZYCHA [LISTA i FOTO]
JEDLINA-ZDRÓJ: WIEŻA KOŚCIOŁA JUŻ CZEKA NA TURYSTÓW Z W WIDOKIEM! (FOTO)
WIEŻA EKOLOGII: CENTRUM WAŁBRZYCHA Z GÓRY WIECZOREM [ZDJĘCIA]
MAŁA SOWA: BĘDZIE SPACER W KORONACH DRZEW I KOLEJ LINOWA
DZIKOWIEC: SPACER W CHMURACH I NAJWYŻSZA WIEŻA W REGIONIE?
KRZESZÓW: TAKI JEST WIDOK Z WIEŻY SANKTUARIUM (FOTO)
SZLAK 11 NOWYCH WIEŻ WIDOKOWYCH: WŁODZICKA GÓRA OTWARTA [FOTO]
RUPRECHTICKI SZPICZAK - WIDOKU Z TEJ WIEŻY NIE ZAPOMNICIE! (FOTO)
WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]
SZYB WITOLD: MNIEJSZY BRAT STAREJ KOPALNI I JEGO WIEŻA [FOTO]
MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)
DZIKOWIEC ZACHĘCA PANORAMĄ Z WIEŻY WIDOKOWEJ [FOTO]
WIEŻA NA TRÓJGARBIE: TEN WIDOK WBIJA W PODŁOGĘ [FOTO]
CHEŁMIEC - WIEŻA DO REMONTU I DLA TURYSTÓW (FOTO)
WIEŻA BOROWA: WIDOK, DOBRE WIEŚCI I MNIEJ DOBRE (FOTO)
BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]
WAŁBRZYCH: WIEŻA NA BOROWEJ JUŻ OTWARTA, MOŻNA WCHODZIĆ (FOTO)
WIEŻA WIDOKOWA NA KOŚCIELE W GŁUSZYCY ZAPRASZA [ZDJĘCIA]
ZAMEK KSIĄŻ - TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (ZDJĘCIA)
STARA KOPALNIA - TAK WYGLĄDA ŚRÓDMIEŚCIE Z WIEŻY (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ANNA JUŻ WKRÓTCE W NOWEJ SUKIENCE - JAKIEJ?
ŚRÓDMIEŚCIE - WIEŻA KOLEGIATY WCHODZI W NOWY ETAP (UNIKALNE ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH: TAKIE ŚRÓDMIEŚCIE ZOBACZYMY Z WYREMONTOWANEJ WIEŻY (ZDJĘCIA)
DOM ZDROJOWY, CZYLI GRAND HOTEL Z WIDOKIEM NA UZDROWISKO [FOTO]
KRZESZÓW: TAKI JEST WIDOK Z WIEŻY SANKTUARIUM (FOTO)
GÓRY WAŁBRZYSKIE: PLATFORMY WIDOKOWE JUŻ SĄ
GÓRY WAŁBRZYSKIE - KORYGUJEMY ZAMIESZANIE Z PLATFORMAMI (FOTO)
SKY TOWER: WIDOKI Z NAJWYŻSZEGO BUDYNKU W KRAJU [ZDJĘCIA]
Inne planowane wieże i punkty:
CZY PO 50 LATACH NA ŚNIEŻNIK WRÓCI WIEŻA WIDOKOWA? [WIZUALIZACJE]
PLATFORMA NA STOŻKU WIELKIM - CZY JEST JAKAŚ SZANSA? (FOTO)
BOGUSZÓW-GORCE: NOWA WIEŻA WIDOKOWA W REGIONIE. JEST POMYSŁ!
BĘDZIE 11 NOWYCH WIEŻ WIDOKOWYCH WREGIONIE (WIZUALIZACJE)?
REGION: GDZIE POJAWI SIĘ KOLEJNA WIEŻA WIDOKOWA? [WIZUALIZACJE]
KOLEJNY PUNKT WIDOKOWY POWSTANIE NA WIEŻY KOŚCIOŁA (FOTO)
JEST SZANSA NA JESZCZE JEDNĄ WIEŻĘ WIDOKOWĄ W OKOLICY?
WIELKA KOPA - ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA WIELBICIELI WIEŻ WIDOKOWYCH [WIZUALIZACJE]
Opr. i foto: Magdalena Sakowska
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj