Pamiętacie naszą podróż linią kolejową 286 z Wałbrzycha Głównego w stronę Kłodzka? Po latach zapraszamy na nią ponownie, a dodatkową okazją jest ciekawy film dokumentalny, który właśnie został przedstawiony widzom. Prezentujemy i film, i nasze zdjęcia z przejazdu linią.


Królowa startuje w naszym mieście 

Dokładnie cztery lata temu, na początku maja 2018 roku, zaprosiliśmy naszych Czytelników na podróż najpiękniejszą czynną linią kolejową w naszym regionie: WAŁBRZYCH GŁÓWNY - KŁODZKO: KRÓLOWA DOLNOŚLĄSKIEJ KOLEI (FOTO). Dziś zapraszamy ponownie, tym razem koncentrując się na wiosennych widokach z drugiej strony, powszechnie uważanej za mniej ciekawą, czyli na lewo od linii w kierunku na Kłodzko. Jednak jest tam na co popatrzeć, a linia zwróciła na siebie uwagę dokumentalistów.Jak piszą twórcy filmu, linie kolejowe Wałbrzych – Kłodzko oraz Tarnów – Leluchów to jedne z najpiękniejszych tras w Polsce, dlatego w kolejnym reportażu z cyklu „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia” Urząd Transportu Kolejowego pokazuje historię i walory krajoznawcze tych szlaków kolejowych. Niezwykłe budowle architektoniczne, jak mosty i tunele, a także bogata historia sprawiają, że wyprawa nimi będzie niezapomnianą przygodą. Warto uwzględnić te trasy np. planując wyjazd na majówkę. Linia 286 prowadzi do wielu ciekawych miejsc i zabytków.


Kolej na wyprawę linią 286

Urząd Transportu Kolejowego zaprasza na kolejną historyczną podróż z cyklu „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia”. W „Kolei na wyprawę” zaprezentowana została bogata historia oraz krajobrazowe walory dwóch górskich linii kolejowych uchodzących za jedne z najpiękniejszych w Polsce. 

- Zachęcam do podróży tymi liniami, ponieważ kolej jest nie tylko codziennym środkiem transportu, ale podróż pociągiem może być niezapomnianą przygoda. Zachęcam do odkrywania innych pięknych tras kolejowych w Polsce, a takich nie brakuje – do kolejowych wypraw zaprasza Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Oto reportaż:
Twórcy filmu napisali:

Trasa między Kłodzkiem a Wałbrzychem na Dolnym Śląsku wiedzie przez Jedlinę Zdrój, Głuszycę, Ludwikowice Kłodzkie i Nową Rudę. Jej budowle, takie jak najdłuższy tunel kolejowy w Polsce czy wysokie mosty, są określane jako majstersztyk inżynieryjny. Podróż tą trasą daje szansę na poznanie atrakcyjności serca Sudetów i bogactwa inżynieryjnego tego regionu. Została ona wytyczone przez najważniejsze pasma górskie tego obszaru, takie jak Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie czy Wzgórza Ścinawskie.Na linii Wałbrzych – Kłodzko zbudowano trzy tunele, dziesięć dużych mostów z których osiem jest wyjątkowo wysokich. Zachowały się także przęsła z 1880 roku, które można podziwiać do dziś. Co ciekawe, przy budowie tunelu na tejże linii kolejowej wykorzystano nowoczesne wówczas wiertarki tunelowe zasilane hydraulicznie, które były popularne przy budowie tuneli alpejskich. Podstawową funkcją tej linii był transport węgla z kopalni rejonu noworudzkiego. Śląska kolej górska miała pobudzić życie gospodarcze i przyczynić się także do przewozu kuracjuszy do popularnych kurortów, np. w Polanicy-Zdroju, Dusznikach-Zdroju czy Kudowie-Zdroju.W cyklu reportaży Urzędu Transportu Kolejowego „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia” pokazujemy historię wyjątkowych zabytków, jak np. parowozów serii Ty2 przez pryzmat książki parowozu i księgi kotłowej, którą udało się zachować dzięki staraniom Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. W ramach cyklu w 2019 r. powstał także reportaż „Ganz. Kolejowy emeryt na chodzie”. Film opowiada o niezwykłych przeżyciach i doświadczeniach zawodowych oraz pasji Romana Szymańskiego związanego z lokomotywownią Wzgórze Hetmańskie w Szczecinie.


 

Najciekawsze zabytki techniki na trasie linii 286:

3 tunele (od Wałbrzycha są to kolejno):

- tunel pod górą Mały Wołowiec, o długości 1603 metrów, między stacjami Wałbrzych Główny a Jedlina Górna – był to najdłuższy tunel na Śląsku, w chwili obecnej to także najdłuższy tunel kolejowy w Polsce;

- tunel pod górą Sajdak, o długości 337 metrów, między stacjami Jedlina-Zdrój a Głuszyca;

- tunel pod górą Świerkowa Kopa, o długości 1176 metrów, między stacjami Bartnica a Świerki.

A także 9 dużych stalowych mostów i wiaduktów, z których najciekawsze to:

- w Wałbrzychu o długości 123 metrów

- w Głuszycy Górnej o długości 149 metrów

- w Ludwikowicach Kłodzkich o długości 164 metrów (jedyny dwutorowy most na trasie)

- przed  Zdrojowiskiem o długości 148 metrów

- na Zatorzu o długości 185 metrów (najdłuższy most na tej linii –  pod koniec II wojny został wysadzony przez niemieckich żołnierzy, most odbudowano w 1946 roku)

- w Nowej Rudzie o długości 148 metrów (najwyższy most na całej linii: 36 metrów wysokości, w chwili budowy był także najwyższym mostem w całych Prusach, dziś jest najwyższym mostem kolejowym na Dolnym Śląsku).

(Źródło: Sebastian Sroka, "Linia kolejowa Kłodzko - Wałbrzych", dolnoslaskosc.pl).Podsumowanie: Zarówno dla wielu miłośników kolei, jak i pracowników kolejowych jest to najpiękniejsza linia kolejowa w Polsce. Mnogość obiektów inżynieryjnych, tuneli, jak i przeprowadzenia torów przez trudny, górzysty obszar potrafi wprawić w zachwyt niejedną osobę (Semaforek.kolej.org.pl).


Czytaj też:
LINIA WAŁBRZYCH - KŁODZKO: MILIONY NA ODNOWIENIE MOSTÓW I WIADUKTU
WAŁBRZYCH: KONIEC PRAC W TUNELU POD MAŁYM WOŁOWCEM? (FOTO)
WAŁBRZYCH REGION: CO KOLEJ BĘDZIE REMONTOWAĆ U NAS W 2021?Wałbrzych region: co to Muzeum przy Tunelu i kiedy otwarcie?

Linia 285 Świdnica-Jedlina: co słychać i widać na budowie? (FOTO)

LINIA KOLEJOWA NR 285 - PIERWSZE PRACE JUŻ NA CAŁYM PRZEBIEGU! (FOTO)
LINIA NR 285 (I 286) WAŁBRZYCH-JEDLINA: WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA (FOTO)
KOLEJ ŚWIDNICKO-JEDLIŃSKA: PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ


Opr. i foto: Magdalena Sakowska
Film - Urząd Transportu Kolejowego