Koleje Dolnośląskie przywracają od poniedziałku, 18 stycznia kursowanie zawieszonych pociągów międzynarodowych. Pociągi będą kursowały zgodnie z rocznym rozkładem jazdy wprowadzonym w grudniu.

Wybrane połączenia transgraniczne na Dolnym Śląsku zostały wstrzymane od 28 grudnia 2020 roku. Zmiany miały związek z sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi w jej wyniku obostrzeniami, zarówno w Polsce, jak i u jej sąsiadów. W porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, który odpowiada za organizację transportu kolejowego w regionie, Koleje Dolnośląskie przywracają te pociągi na swoje trasy od poniedziałku, 18 stycznia.

Zmiany obejmą trzy linie transgraniczne. Pasażerowie ponownie będą mogli korzystać z połączeń, realizowanych przez Koleje Dolnośląskie na odcinkach granicznych:
- Zgorzelec
Goerlitz,
- Międzylesie – Lichkov
oraz Szklarska Poręba Górna – Harrachov.

Wszystkie one będą kursowały jak przed ich zawieszeniem, czyli zgodnie z wprowadzonym 13 grudnia minionego roku rocznym rozkładem jazdy dostępnym na stronie przewoźnika
. Bez zmian kursować będą pociągi na odcinkach Zasieki – Forst (Lausitz) i Lubawka – Kralovec, których z przyczyn technicznych nie obejmowało grudniowe zawieszenie.

Będziemy mogli wrócić na wszystkie nasze trasy a pasażerowie po obu stronach granicy ponownie uzyskają możliwość korzystania z połączeń kolejowych. Cały czas monitorujemy jednak rozwój sytuacji epidemicznej a co za tym idzie – będziemy też przyglądać się jak w praktyce wygląda realizowanie tych połączeń względem obowiązujących ograniczeń, zarówno u naszych czeskich i niemieckich partnerów, jak i tych, które nadal obowiązują w Polscezapowiedział Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 stycznia br. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów, osoba wjeżdżająca na terytorium RP m. in. pociągiem, nie będzie już musiała wypełniać tzw. karty lokalizacyjnej lecz zobowiązana będzie (..) zgłosić poddanie się kwarantannie do Głównego Inspektora Sanitarnego za pośrednictwem infolinii obsługującej system wymiany informacji (…).

O tym obowiązku będziemy podróżnych informować. Zarazem przypominamy, że swoje ograniczenia w zakresie przekraczania granicy wprowadziły Republika Czeska i Niemcy, konkretnie Saksonia. Dlatego prosimy naszych pasażerów, aby aktualny poziom tych obostrzeń sprawdzali przed każdą podróżą, np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – zaznaczył rzecznik KD.

Zobacz też:
Koleje Dolnośląskie: Zawieszone połączenia do Czech i inne zmiany


Polecamy też:
Nowe kolejowe przystanki na żądanie w naszym regionie. Gdzie?oprac. ELW
fot. JK