18 maja wypada jedyna taka noc, w której można zobaczyć zabytki i muzea w wieczornym świetle, zwiedzić te zwykle niedostępne i do tego za darmo lub za symboliczną złotówkę.
Śródmieście - Muzeum Porcelany i kościół Zbawiciela


Dzięki współpracy Muzeum Porcelany z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wałbrzychu już 18 maja będzie można odwiedzić dwa zabytki doby klasycyzmu znajdujące się na terenie wałbrzyskiej starówki - oprócz Pałacu Albertich, w którym mieści się muzeum i w którym przygotowano atrakcje, zwiedzić będzie można także położony po sąsiedzku Kościół Zbawiciela - architektoniczną perełkę projektu C.G. Langhansa.


Zapraszamy do odwiedzenia XVIII-wiecznego Kościoła Zbawiciela, który wzniesiono w latach 1785-1788 według projektu znanego już wówczas, urodzonego w Kamiennej Górze Carla Gottharda Langhansa, projektanta między innymi berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Imponujące rozmachem i pięknem rozwiązań architektonicznych wnętrze kościoła nie zawsze jest dostępne dla zwiedzających, więc warto skorzystać z okazji, jaka nadarza się już 18 maja.Więcej o kościele - Wałbrzych: Kościół Zbawiciela zwiedzili nocą [ZDJĘCIA]

W Muzeum Porcelany będziecie mogli odkryć świat Białego Złota. Ze stałej ekspozycji - obiekty zarówno z fabryk i manufaktur śląskich, jak i europejskich, a także polską ceramikę z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Będzie też można podziwiać najnowszą wystawę czasową pt. "Śląska porcelana Art déco ”, która nada charakter całemu wydarzeniu, przenosząc nas do barwnych lat 20. i 30. XX. wieku.


Noc Muzeum rozpoczyna się o godzinie 19:00.


Jak w Muzeum Porcelany było podczas poprzednich edycji Nocy Muzeów? - Wałbrzych: Noc w Muzeum, Titanic, amorki i Sevres w tle (ZDJĘCIA)

W obu obiektach Śródmieścia bezpłatne zwiedzanie w czasie tegorocznej Nocy Muzeów odbędzie się w godzinach 19-24.


Stara Kopalnia

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów przygotowano tu dzieci, jak i dorosłych. Dostępne są dwa rodzaje tras zwiedzania:

- zwiedzanie dla dzieci, które obejmuje dziecięcy labirynt górniczy, maszynownię szybu Sobótka oraz sztolnię. Godziny wyjść z przewodnikami: 19.00, 19.30, 20.00
- zwiedzanie dla dorosłych, które obejmuje podziemny chodnik, kuźnię oraz wieżę widokową. Godziny wyjść z przewodnikami: 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00

Organizatorzy zapraszają również na oprowadzanie po Centrum Ceramiki Unikatowej i wystawie zbiorów unikatowych (godz. 20.00) oraz na oprowadzanie po bieżących wystawach Galerii Sztuki Współczesnej – “Pierwociny” – wystawa malarstwa i rysunku Natalii Niemen oraz Wobec miejsca i czas VI – wystawa poplenerowa fotografii (godz. 22.00)

Bilet za zwiedzanie tego wieczoru będzie można nabyć za 1 zł – do kupienia na stronie www.starakopalnia.pl (zakładka “Kup bilet”) oraz w kasie (Kawiarnia Sztygarówka).

Oprócz zwiedzania na uczestników czekają również dodatkowe atrakcje:
– fotobudka
– malowanie twarzy
– foodtrack WOKER
– strefa chill-out’u przed Sztygarówką.

Jak było poprzednio? - Noc Muzeów 2018: Stara Kopalnia zaprosiła na dwie trasy [FOTO]

Zamek Książ - Mauzoleum

Specjalnie dla odwiedzających 18 maja udostępnione będzie Mauzoleum Hochbergów po zmroku, po którym oprowadzać będą przewodnicy zamkowi. - W tej niezwykłej atmosferze zejdziecie na głębokość kilku metrów do podziemnej krypty, oryginalnie doświetlonej przez 9 szklanych świetlików. To właśnie w grobowcu Hochbergów obejrzycie także rzadko spotykaną platformę służącą do zwożenia trumny podczas ceremonii pogrzebowej. Wciąż znajdują się tu zachowane sarkofagi arystokratycznych właścicieli zamku jednak są puste. Dlaczego? Dowiecie się podczas zwiedzania. Z pewnością zafascynują Was również odrestaurowane freski F.A. Schefflera przedstawiające Książ z 4 stron świata, które można zobaczyć tylko tutaj! - zachęcają organizatorzy.

Wejścia grup:
godz. 21:00, 21:15, 21:30, 21:45
Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!

Ceny biletów:
- 1 zł
Bilet można zakupić poprzez system online na stronie www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl (należy wybrać wydarzenie "Noc Muzeów") oraz w kasach w godzinach otwarcia zamku.
Zwiedzanie Mauzoleum w ramach Nocy Muzeów odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa 15 minut. Wejścia grup są na określoną godzinę widniejąca na bilecie. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!
Region zaprasza
, a w nim:


Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Muzeum Kolejnictwa otwiera swoje podwoje w 2019 roku już po raz dwunasty. W tym roku zwiedzający będą mieli możliwość odwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków Muzeum – m.in. warsztatu, schronu przeciwlotniczego z lat 40-tych czy kuźni.

Zapraszamy w godzinach 19.00 – 22.00 - wstęp bezpłatny.


Krzeszów


Drogocenne skarby, dawne księgozbiory oraz dzieła sztuki, co jeszcze skrywają sale wystawiennicze Muzeum Opactwa?

Możecie się tego dowiedzieć już w najbliższą sobotę (18 maja) podczas trwającej Nocy Muzeów. W ramach wspomnianej akcji Pocysterskie Opactwo otwiera dla zwiedzających jeden ze swoich najciekawszych obiektów.

Muzeum będzie można zwiedzać od godz. 19:00 do godz. 22:00 zupełnie bezpłatnie. Wstęp jest wolny dla wszystkich. 

Obiekt muzeum znajduje się na terenie pocysterskiego kompleksu (Plac Jana Pawła II 1, 58-405 Krzeszów).Muzeum w Rogoźnicy

W Noc Muzeów, 18 maja w godz. 19.00 – 22.00, jak co roku, zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego Muzeum.

W programie:
– 19.00 oraz 20.30 - projekcje filmu o KL Gross-Rosen,
– 19.45 - otwarcie wystawy „Dzielne kobiety z Neubrandenburga” i prelekcja „Byłam numerem…, kobiety w systemie KL Gross-Rosen”,
– 20.30 i 21.00 – przejście z przewodnikiem po terenie byłego obozu.
Wstęp wolny.

Uroczystość otwarcia wystawy „Dzielne kobiety z Neubrandenburga” uświetni obecność jej autora Pana Arkadiusza Szlachetki, który jest prawnukiem więźniarki KL Ravensbrück Marii Ratajczak. Jego prababka wraz z innymi więźniarkami została przeniesiona do obozu w Neubrandenburgu. „Wystawa jest hołdem dla kobiet, które przeszły przez obóz koncentracyjny w pododdziale obozu Ravensbrück w Neubrandenburgu.”.Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

W programie m.in.:
- godz. 19.00 – wernisaż wystawy „Baśniowy świat Sylwii Gromackiej-Staśko”
- ok. godz. 19.30 - zwiedzanie Muzeum Papiernictwa z naszym przewodnikiem; podczas tegorocznej „Nocy Muzeów” zaprezentowane zostaną również najnowsze dary z kolekcji Janiny Mazur, z domu Czelej z ziemi zamojskiej, Zdzisława i Andrzeja Mazurów. Będzie to paszport francuski z okresu wojen napoleońskich z 1812 r. oraz paszport Księstwa Mazowieckiego Ziemi Warszawskiej z 1792 r. wykonany na papierze z papierni w Jeziornie
- ok. godz. 20.00-21.30 - warsztaty papierowej wycinanki inspirowane twórczością Wojciecha Czerwosza, artysty plastyka, rzeźbiarza, medaliera.

Wstęp wolny.

Noc Muzeów w Strzegomiu

V Strzegomska Noc Muzeów - 18 maja 2019 r. w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel".
W tym roku o godz. 19.00 rozpocznie się koncert "Noc w Klasztorze", w którym wystąpią: Beata Wójtowicz, Karol Zych, Franciszek Gołębiowski oraz zespoły Avenir i Ślad.
W trakcie "nocy" obejrzeć można wystawy poświęcone historii Strzegomia:
„Strzegomska Manufaktura Porcelany” – największy w Polsce zbiór porcelany strzegomskiej.
"Strzegom okiem fotografa z początku XX wieku" – wystawa fotografii. "Strzegomelia", a także wystawę modeli z kolekcji Bartłomieja Czerwińskiego.
Zainteresowani będą mogli zobaczyć dawny karmelicki refektarz, czyli klasztorną jadalnię...

Dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej ok. godz. 22.00 można się udać do Wieży Targowej, z której tarasu podziwiać można niepowtarzalną nocną panoramę Strzegomia.

Wstęp wolny.
oprac. ELW,
fot. ELW, MS (1)