Wsiadamy do pociągu Kolei Dolnośląskich na stacji Wałbrzych Miasto, wysiadamy na stacji, na której słychać szum morskich fal? Czcza fantazja?


- W góry czy nad morze - które z tych połączeń podobają Wam się bardziej? - takie pytanie zadał Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, na swoim profilu społecznościowym. - Tak naprawdę nie trzeba będzie wybierać – Koleje Dolnośląskie S.A. chcą wozić mieszkańców naszego województwa w oba te kierunki.

Jak poinformował samorządowiec, spółka złożyła wnioski do Urzędu Transportu Kolejowego o uruchomienie dwóch komercyjnych, dalekobieżnych połączeń, które miałyby wystartować w czerwcu 2022 r. Pociągi na tych trasach kursowałyby w weekendy. 
Ma to ułatwić dolnoślązakom bezpieczne wakacyjne podróże w strony, które latem cieszą się ogromną popularnością. Jako destynacje na mapach są wskazywane Zakopane i Międzyzdroje. Na razie start z Wrocławia, ale być może będzie on skomunikowany z przyjazdami z dużych miast Dolnego Śląska, z czasem może nawet będzie bezpośredni?W komentarzach internautów pojawia się entuzjazm, ale nie brak i wątpliwości, i pytań:

- Pomysł jak najbardziej DOBRY! Jechałem z synem dwa lata temu do Kołobrzegu z Kudowy-Zdrój, podróż trwała 15 godzin!!! Powrót był jeszcze gorszy! Kilkanaście lat wcześniej z Kudowy-Zdrój można było codziennie w okresie wakacyjnym pojechać na Hel i wrócić... Co się stało, że teraz tak nie można? W ogóle gdziekolwiek z Kudowy się wydostać pociągiem to dramat.

- Jestem za! Hybrydowy skład z Głogowa do Szklarskiej Poręby przez Legnicę, Jawor i Wałbrzych.

- Hybryda musi jeździć po trasie na którą jest przeznaczona, taki warunek dotacji.


- We wniosku przesłanym do UTK jest Świnoujście i tak będzie. W Międzyzdrojach nie ma możliwości zakończenia jazdy. Błąd jest na grafice.

Nad morze trasa nie miała być aż do Świnoujścia?

- Ale jaki jest sens takiego połączenia ? Czy takie trasy nie leżą w kompetencji Intercity czy TLK? Czy nie lepiej podnieść jakość i częstotliwość regionalnych składów? Bo chyba do regionalnego wożenia pasażerów ta spółka została powołana. Czy ja się może nie znam?

- Jest duża szansa, że po pierwszym, góra drugim postoju nie będzie miejsc siedzących.

- Dobry pomysł, a może warto jeszcze zorganizować połączenie do Gdańska przez stolicę.


- Wszystko fajnie, ale czym wy chcecie wieźć ludzi przez pół Polski? Składem regionalnym?

- A może najpierw zebrać odpowiednią kadrę i doprowadzić do porządku tabor?

A to plaża w Międzyzdrojach - ładnie tam mają:Jak na razie wszystko w sferze projektów, zobaczymy za rok, co z tego wyniknie.


Czytaj też:
PIERWSZY HYBRYDOWY POCIĄG KOLEI DOLNOŚLĄSKICH NA TESTACH
Koleje Dolnośląskie: A jednak, nowe pociągi trafią na nasze tory

WAŁBRZYCH REGION: POCIĄGIEM Z KAMIENNEJ GÓRY DO KARPACZA?
WAŁBRZYCH REGION: POCIĄGIEM DO KARPACZA. CZY TO MOŻLIWE?
WAŁBRZYCH REGION: WKRÓTCE POCIĄGIEM W GÓRY STOŁOWE? (FOTO)


Opr. MS
Foto ilustracyjne, zdjęcie Międzyzdrojów: Wikipedia