Pisaliśmy już o zmianie dzierżawcy Domu Turysty Harcówka w Wałbrzychu. Sprawdziliśmy plany osoby dzierżawiącej wobec tego pięknie położonego historycznego obiektu z duszą.

- Wyobrażam sobie jak to będzie wyglądać - mówi Magda Lech - od grudnia dzierżawca Domu Turysty Harcówka w Wałbrzychu.
Zarząd Sudeckich Hoteli i Schronisk PTTK Sp. z o.o. z Jeleniej Góry powierzył jej na czas nieokreślony pieczę nad zaśniedziałą wałbrzyską perełką. Położona w zrewitalizowanym parku Harcówka ma szansę na nowe życie.


Ogrom pracy

Pani Magda pochodzi z Wielkopolski, ale od lat mieszka na Dolnym Śląsku, gdzie od dekady działa w branży turystycznej i razem z rodziną prowadzi w okolicy Długopola-Zdrój pensjonat. W ostatnich tygodniach szukała kolejnego obiektu z duszą, któremu mogłaby dać nowe życie. Znalazła go w sercu Parku Sobieskiego w Wałbrzychu. Początkowo przedsiębiorcza kobieta zastanawiała się nad możliwością rewitalizacji Domu Turysty w Szczawnie-Zdroju, jednak nie miał on szans, jak tylko zobaczyła Harcówkę. - Nie podjęłabym się prowadzenia domu turysty w obiekcie nowo wybudowanym. Interesują mnie miejsca, które mają przeszłość. Harcówka ma nie tylko historię i jest pięknie położona, ale zmobilizowała mnie jak przeczytałam, że w rankingach schronisk turystycznych jest na ostatnim miejscu - dodaje nowy dzierżawca.Panią Magdę zafrapował też fakt, że wokół jej nowej inwestycji nagromadziło się wiele pozytywnej energii. Mieszańcy Wałbrzycha i okolic wspominają to miejsce z rozrzewnieniem, chcieliby je widzieć w dobrej kondycji i chętnie pomagają osobom pragnącym o Harcówkę zadbać. - W grudniu podpisałam umowę i działam na miejscu nad planem remontowym oraz rewitalizacją tego wspaniałego miejsca. Wszystkie uzgodnienia dotyczące zmian są zatwierdzane przez konserwatora zabytków, w wysiłku remontowym wspiera mnie też właściciel - Zarząd Sudeckich Hoteli i Schronisk z Jeleniej Góry. Obiecali odnowić m.in. elewację budynku. Jednak nie ukrywam, że czeka mnie ogrom prac i mimo pomocy zdarzały się momenty zwątpienia... - opowiada Lech. Harcówka wymaga gruntownych napraw, zmian okien, naprawy elewacji dachu. A wnętrza? Budowlańcy mają co robić.


Jest pozytywna energia

Pierwsze wrażenie w spotkaniu z Harcówką zmobilizowało do pracy, ale odkrywanie kolejnych miejsc we wnętrzu wymagających remontu studzi zapał. Pani Magda zdecydowała się powierzyć mężowi prosperujący biznes w Długopolu-Zdroju i zakasała rękawy, by i ten wałbrzyski zaczął działać. Wspierają ją dzieci. - Jest naprawdę dużo do zrobienia, ale podzieliłam plany remontowe na dwa etapy. Pierwszy, rozpoczęty etap obejmujący parter, w tym kuchnię już trwa. Pierwsze pomieszczenie będzie gotowe w najbliższych tygodniach. Etap drugi, obejmujący uruchomienie ok. 20 miejsc noclegowych na piętrze Harcówki odbędzie się w drugiej kolejności. Zależy mi przede wszystkim na uratowaniu obiektu i szybkim jego ponownym uruchomieniu - wyjaśnia pani Magda.W pierwszym remontowanym pomieszczeniu nowoczesna prostota styka się z historycznym charakterem tego miejsca. Wyeksponowano stare cegły, piękne stare belki zakonserwowano, pojawiła się schludna biel ścian i dyskretne oświetlenie. Pani Magda widzi tu stoliki i przyjazną ladę przy której maluch zamówi sobie loda, a rodzina smaczny niedzielny obiad w przystępnej cenie. Przebudować trzeba toalety tak, by jedna była przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Oczkiem w głowie dzierżawcy jest kuchnia. - Będzie w piwnicy. Posiłki będziemy przygotowywać na miejscu, nie pozwolę sobie na półprodukty i catering na plastikowych talerzach - zaznacza przedsiębiorcza kobieta. Zdemontowane będą rigipsy i gumolity zakrywające urodę tego miejsca. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z sugestiami konserwatora Harcówka wyzbędzie się dobudowanych dodatkowo, nieistniejących w pierwotnym planie konstruktorskim, przybudówek. W związku z tym wprost z parku będzie można tu wejść na taras. Pani Magda planuje też odkrzaczenie tarasu i uruchomienie na nim grilla i stolików w sezonie. Słowem, harcówka będzie zapraszać spacerowiczów na odpoczynek na tarasie. Widoki i atmosfera gwarantowane.
 


Kiedy start? Harcówka dla Was

- Chcielibyśmy uruchomić dolną część Harcówki na weekend majowy. To okres rodzinnych spotkań, mamy nadzieję działać już w pierwszy majowy weekend, ale nie wiemy czy się nam uda. Mamy doskonałą ekipę remontową z Wałbrzycha, oni podchodzą do pracy z sercem. Mamy też plan, by na jednej ze ścian opowiedzieć historię tego miejsca - dodaje pani Magda. Pracy jest moc, ale nastroje i chęci dopisują. Dzierżawcy chętnie wsłuchują się w głos mieszkańców, którzy będą z oferty Harcówki korzystać. - Harcówka jest dla Was. Uruchomiliśmy jej profil na Facebooku, gdzie czekamy na Wasze uwagi dotyczące menu, oraz imprez, jakie chcielibyście w niej mieć. Wieczór poetycki, koncert, spotkanie... Wasze uwagi są dla nas cenne - zaręcza Magda Lech. Jeśli macie propozycje dotyczące jadłospisu, oferty kulturalnej, lub też inne - piszcie.


Elżbieta Węgrzyn