Nim jesienią pożółkną liście drzew, nacieszmy się miejską zielenią! Dziś zachęcamy do odkrycia uroków parków lokalnych uzdrowisk. Szczawno-Zdrój i Jedlina-Zdrój oferują piękne, zielone miejsca, gdzie można spacerować, spotkać się ze znajomymi, poczytać książkę czy po prostu przysiąść na ławce i cieszyć się promieniami słońca i kontaktem z przyrodą. Nie siedźmy w domu, wyjdźmy do parku!

W Szczawnie-Zdroju znajdują się dwa parki utrzymane w stylu angielskim: Park Zdrojowy i Park Szwedzki. Oba charakteryzują się bogatą roślinnością rodzimą i aklimatyzowaną (ok. 180 gatunków), wśród której wiele drzew i krzewów to pomniki przyrody (130). Na szczególną uwagę zasługują różaneczniki i azalie - z przepięknymi kwiatami w okresie wiosennym. Parki powstały na przełomie wieku XVIII i XIX.
Od 1996 roku prowadzona była rewaloryzacja Parku Zdrojowego. Dzięki niej odtworzono charakter parku z końca XIX wieku, kiedy to cieszył się największą popularnością.
Tak duża ilość bogatej i różnorodnej roślinności oraz ciekawa konfiguracja terenu zachęca do odwiedzania i przebywania w Szczawnie. Na terenie obu Parków znajdziemy też fontanny, urokliwe ścieżki i malownicze zakątki. Na obszarze Parku Szwedzkiego znajduje się również plac zabaw oraz siłownia na powietrzu.

Z kolei w Jedlinie-Zdroju można przespacerować się promenadą przy hali spacerowej i aleją lipowa (Aleja Niepodległości),
prowadząca w kierunku kościoła ewangelickiego. Zachował się również Park Zdrojowy przy ul. Warszawskiej - Park Północny, z nasadzeniami buków i świerków, basenem i utwardzonymi ścieżkami, prowadzącymi do części leśnej. To właśnie na terenie tego parku  odbył się Dolnośląski Festiwal Zupy.
Nieco gorszy stan zachowania prezentuje park leśny Karlshain z tzw. Szwajcarka przy ul. Poznańskiej. Nie zachowały się zdobiące go pierwotnie rzeźby parkowe, altany i inne urządzenia. Czytelne są natomiast utwardzone ścieżki i schody terenowe. Schody terenowe prowadzące do punktu widokowego na wzgórzu, wyłożone są płytami piaskowcowymi i zaopatrzone w drewniane barierki. W drzewostanie parku przeważają buki, świerki, modrzewie. Przed budynkiem Szwajcarki, pozostałości kasztanowców jadalnych oraz drzew aklimatyzowanych.

Obie malownicze miejscowości zachęcają do wyjścia z domu i odkrywania ich uroków. Zapraszamy na letni relaks w uzdrowiskowych parkach!

tekst: Joanna Starybrat; źródło informacji: oficjalne strony internetowe Szczawna-Zdrój i Jedliny-Zdrój
fot. Joanna Starybrat