Jeśli wybieracie się podziwiać Chełmiec w zimowej aurze, informujemy o zamknięciu części niebieskiego szlaku na czas prac leśnych. Oto szczegóły.

Po zakończeniu prac w okolicy Parku Książańskiego o czym pisaliśmy: Park Książański: uwaga, od 13 stycznia będą zamykane szlaki (MAPA) , przyszła pora na prace leśne w okolicy szczytu Chełmca.

- Drodzy Turyści! Informujemy, że w lutym zostanie zamknięty fragment szlaku niebieskiego prowadzącego z dzielnicy Konradów w Wałbrzychu na szczyt Chełmca! Szlak zostaje zamknięty w granicach wydzielenia o adresie leśnym 13-28-1-04-176-j-00 (można podejrzeć w aplikacji mBDL) z powodu prowadzenia prac leśnych - informuje w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Wałbrzych.

Leśnicy publikują również mapę wskazującą, o który fragment szlaku chodzi.


Na podglądzie mapy widoczny szlak niebieski i na czerwono zaznaczone omawiane wydzielenie.


Nadleśnictwo wyjaśnia, że prace leśne polegać będą na cięciu uprzątającym w ramach rębni. Na tym obszarze zaczęto prowadzić prace polegające na wycince, czyli z zakresu pozyskania drewna, i nowych nasadzeń już ponad 20 lat temu. - Las w tym miejscu stopniowo był przerzedzany, próbowaliśmy jak najlepiej kształtować naturalne odnawianie się młodych buków, a w niektórych miejscach dosadzaliśmy je, lub zakładaliśmy gniazda jodłowe. W wyniku tego dzisiaj rośnie tam już w pełni wykształtowany podrost (młode pokolenie drzew) bukowy, zróżnicowany wiekowo, z domieszką jodły. Obecnie prowadzone cięcia mają na celu usunięcie drzew (nie wszystkich) z tej górnej, przerzedzanej warstwy, tak, aby podrostowi zapewnić jeszcze lepsze warunki świetlne, i żeby móc dosadzić młode sadzonki na pozostałej powierzchni nie obsadzonej, lub tej, która zostanie zniszczona w wyniku prowadzonych prac - zaznaczają leśnicy.Podczas działań wyodrębnione będą preferowane gatunki drzew, a inne - mniej istotne z punktu widzenia prowadzonej gospodarki leśnej - będą przerzedzane. - Na powierzchni prac zostaną najcenniejsze 160-letnie buki i jodła (która póki co jest u nas rzadkością), które pozostaną już tam do naturalnego rozkładu.
W efekcie powstanie zróżnicowany wiekowo i gatunkowo drzewostan bukowo-jodłowy, który prawdopodobnie będzie podobnie zagospodarowany za ok. 100 lat - wyjaśniają leśnicy.