Obronny gród na liczącej 369 m n.p.m. Górze Fortecznej w Kłodzku istniał już w X wieku. W strategicznym punkcie wyrosła ogromna twierdza, której obrońcy mogli obserwować całą okolicę. Dziś widoki te z zachwytem podziwiają turyści. Zapraszamy na fotospacer po tym niezwykłym punkcie widokowym.

Wzniesienie zwane Forteczną lub Zamkową Górą ma płaski wierzchołek i doskonale nadawało się do budowy najpierw umocnionego grodu, a następnie od XIV wieku zamku z miejskimi fortyfikacjami po strategiczny fort, z którego z daleka widać nadchodzącego wroga. Miasto przechodziło z rąk czeskich do austriackich i pruskich.


Bliska centrum perełka militarna

Z czasem jego szczytowy punkt, tak niedaleki od Rynku i Ratusza - oddalony o niespełna o ok. 300 m - stał się umocnioną warownią. Jej największa rozbudowa przypada na koniec XVII wieku. Wzniesiono wtedy bastiony: Jabłonki, Ludmiły i Wacława. Tworzyły tzw. dzieło koronowe, osłaniające Górę Forteczną od północy i wschodu. Od południa i zachodu wybudowano bastiony Alarmowy i Dzwonnik oraz półbastion Orzeł.


Kompleks tych umocnień otaczał położony szczytowo zamek. Bastiony stopniowo osłonięto rawelinami – Polnym i Jabłonką oraz fosą, zmodernizowano też zamek, który otrzymał współczesny obronny kształt. Powstały kazamaty, magazyny, lazarety, zbrojownia, strzelnicę i lochy, ale też najwyższy punkt obserwacyjny twierdzy - Donżon i rozbudowany system obronno-gospodarczy przystosowany na potrzeby załogi, która liczyła pierwszej dekadzie XIX w. w czasie wojny prusko-francuskiej ok. 4,1 tys. żołnierzy. Wówczas powstawał też system chodników minerskich i wewnętrznych składów.Warownia oparła się wojskom napoleońskim, ale ten typ umocnień stał się militarnie bezużyteczny i w latach 60. XIX wieku, doszło do rozbrojenia twierdzy i zamiany jej w więzienie. Wówczas położenie warowni przestało mieć decydujące znaczenie, a malownicze widoki ze szczytu umocnień wróciły do łask, gdy w 1960 roku obiekt stał się celem odwiedzin turystów. Perełka nowożytnej architektury obronnej to również wyjątkowy punkt widokowy.   


Punkt widokowy

Wzniesienie forteczne góruje nad miastem wznosząc się nad zabudowę miejską od strony wschodniej wysoką pionową ścianą umocnień. Szczyt góry i południowo-wschodnie zbocze w partii szczytowej zajmują budowle i umocnienia forteczne, a poniżej rozciąga się zabudowa miejska Kłodzka poprzecinana korytem Nysy Kłodzkiej i Młynówki.Z bastionu twierdzy widać doskonale niżej położone części fortyfikacji i położony ok. 20 metrów niżej Rynek i ok. 60 metrów niżej położoną rzekę. Rozpoznawalne są zabudowania zabytkowej części Kłodzka z neorenesansowym Ratuszem, mury staromiejskie, czy gotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku.

Dalej, przy dobrej widoczności widać pasma:
- Gór Bystrzyckich, w tym Czerwoniaka i Bystrzycką Równię,  
- Gór Stołowych, w tym Szczeliniec Wielki,
- Góry Złote,
- Masyw Śnieżnika, a wprawne oko rozpozna Śnieżnik, Czarną Górę, Suchoń i Mały Śnieżnik, Wapniarkę i Dębową Górę.To rzadkość, by widok na tak rozległą kotlinę był dostępny z centrum miasta, a odwiedzający twierdzę  mogli się nim cieszyć bez górskich wspinaczek i spacerów po pustkowiach.

 Zwiedzanie górnej części warowni trwa ponad godzinę, od kwietnia 2018 roku koszt biletów: 14 zł (ulg), 18 zł (normalny); drugie tyle kosztuje bilet do labiryntów; pakiet na dwie części to wydatek odpowiednio 20 zł i 25 zł.


Przypominamy inne wieże w regionie:
SZYB WITOLD: MNIEJSZY BRAT STAREJ KOPALNI I JEGO WIEŻA [FOTO]
BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]
GŁUSZYCA: WIEŻA BĘDZIE PUNKTEM WIDOKOWYM. CO Z NIEJ ZOBACZYSZ?
ZAMEK KSIĄŻ - TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (ZDJĘCIA)

STARA KOPALNIA - TAK WYGLĄDA ŚRÓDMIEŚCIE Z WIEŻY (FOTO)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: ANNA JUŻ WKRÓTCE W NOWEJ SUKIENCE - JAKIEJ?
ŚRÓDMIEŚCIE - WIEŻA KOLEGIATY WCHODZI W NOWY ETAP (UNIKALNE ZDJĘCIA)

WAŁBRZYCH: TAKIE ŚRÓDMIEŚCIE ZOBACZYMY Z WYREMONTOWANEJ WIEŻY (ZDJĘCIA)

DZIKOWIEC - WYJĄTKOWE JESIENNE WIDOKI [FOTO]

MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)
WAŁBRZYCH: WIEŻA NA BOROWEJ JUŻ OTWARTA, MOŻNA WCHODZIĆ (FOTO)
GÓRY WAŁBRZYSKIE: PLATFORMY WIDOKOWE JUŻ SĄ
GÓRY WAŁBRZYSKIE - KORYGUJEMY ZAMIESZANIE Z PLATFORMAMI (FOTO)


I te, których jeszcze nie ma:
BĘDZIE 11 NOWYCH WIEŻ WIDOKOWYCH W REGIONIE? [WIZUALIZACJE]
BOGUSZÓW-GORCE: NOWA WIEŻA WIDOKOWA W REGIONIE - JEST POMYSŁ!
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZETARG OGŁOSZONY [WIZUALIZACJE]
WIELKA KOPA - ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA WIELBICIELI WIEŻ WIDOKOWYCH [WIZUALIZACJE]
PLATFORMA NA STOŻKU WIELKIM - CZY JEST JAKAŚ SZANSA? (FOTO)


Te dalsze:
Z WIEŻY RATUSZA ZOBACZYSZ SERCE ŚWIDNICY

WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]


oprac i fot. Elżbieta Węgrzyn