Wkrótce na Wzgórzu Gedymina stanie nowa wieża widokowa. Wykonawca pokazał, jak powstaje - możemy zajrzeć mu do warsztatu.


W Myślenicach firma „Tatry” wykonuje obecnie prace montażowe wieży widokowej, która ma stanąć według nowego terminu w marcu 2022 r. na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Inwestycja realizowana jest w ramach I etapu zagospodarowania terenu Wzgórza Gedymina i Parku Zdrojowego. Oprócz wieży widokowej zostanie wybudowany w Parku Zdrojowym amfiteatr, a na Wzgórzu Gedymina są już zagospodarowywane tereny wokół stawów. Pisaliśmy o tym wiele razy, ostatnio o budowie podstawy wieży: SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA: WIEŻA JUŻ W BUDOWIE! (FOTO).Przypominamy, że wieża widokowa, której koszt budowy wyniesie 2,15 mln zł, to obiekt turystyczny o konstrukcji stalowej otwartej bez zadaszenia. Całość zostanie podzielona na trzy poziomy skomunikowane ze sobą łagodną pochylnią biegnącą spiralnie po obwodzie konstrukcji. Platformy wykonane zostaną z desek z modrzewia europejskiego.Powierzchnia zabudowy wieży to 113,09 m kw, wysokość całkowita 30,04 m, wysokość platformy widokowej 26,85 m, wysokość tarasu (balkon pośredni) 16,43 m, średnica obiektu 6 m. Dookoła wieży przewidziano lokalizację małej architektury, renowację murów zewnętrznych po zabudowie dawnej wieży (CO TO ZA RUINA NA WZGÓRZU GEDYMINA? [FOTO]) i uporządkowanie terenu dla celów turystycznych.


Na wieży mają się znaleźć neony ledowe z napisem "Szczawno-Zdrój" i oświetlenie zasilane modułami fotowoltaicznymi. Wokół będzie utwardzona nawierzchnia z kruszywa, a na niej dwa stoły z ławkami. Zachowana zostanie historyczna lipa obok wieży. Będą też pulpity ze zdjęciami okolic i ważnymi informacjami historycznymi. Na inwestycje gmina pozyskała środki finansowe z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.Firma Tatry zbudowała już u nas wieże na Borowej, Trójgarbie, Dzikowcu i w Mieroszowie.


O budowie wieży pisaliśmy:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TO ONI WYBUDUJĄ WIEŻĘ NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIEŻA, AMFITEATR I REWOLUCJA NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWA WIEŻA (WIZUALIZACJE)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA - RUSZYŁY PIERWSZE PRACE (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ DOSTAŁO PONAD 3 MLN ZŁ. CO ZA TO BĘDZIE?

O inwestycjach turystycznych w Szczawnie-Zdroju:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WOKÓŁ STAWU POWSTAJE NOWY PARK (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: NOWY PARKING, PODZIEMNY ZBIORNIK, WIATA
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ROZSTRZYGNIĘTE PRZETARGI NA ULICĘ I ALEJKI

O wieżach widokowych:
WIEŻE WIDOKOWE W WAŁBRZYCHU I NAJBLIŻEJ WAŁBRZYCHA [LISTA i FOTO]