Geologia i mineralogia jako dziedziny turystyki mają odejść w przeszłość, a każdy turysta pod okiem fachowca będzie mógł wyruszyć z rodziną na poszukiwanie skarbów naszej ziemi. To zupełnie nowy rodzaj zwiedzania, a Wałbrzych i Szczawno-Zdrój mają tu ogromny potencjał.


Nowy rodzaj turystyki


W nadchodzący weekend 22-23 maja nie będzie niestety Giełdy Minerałów "Sudecka Wiosna" w Szczawnie-Zdroju, bo ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia epidemiczne została odwołana (może odbędzie się w czerwcu), ale Szczawno i tak stało się przez jeden dzień stolicą dolnośląskiej mineralogii, a to za sprawą Forum Miast Mineralogicznych, które miało miejsce 21 maja w Teatrze Zdrojowym. Jak mówi Łukasz Tekiela, pomysłodawca zjazdu i dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, wierzy, że to spotkanie jest zapowiedzią wielu zmian, tak w życiu samorządów, które mają na swoim terenie atrakcje mineralogiczne, geologiczne i górnicze, jak i w życiu turystów, którzy chcieliby z nich korzystać w sposób pełniejszy niż dotąd.

- Idea jest taka, żeby samorządy i instytucje, które próbują promować się poprzez walory turystyczne związane z geologią, zawiązały rodzaj federacji lub koalicji, by prowadzić wspólne akcje marketingowe, kreowanie wspólnych produktów geoturystycznych, wspieranie rozwoju rzemiosła lokalnego, korzystającego z dolnośląskich zasobów surowców mineralnych oraz wspólne szkolenie pracowników celem ujednolicenia ich wiedzy na temat tego wspólnego dziedzictwa. W samorządach bywa z tym różnie nawet w sąsiedztwie i brakuje czegoś takiego, jak wspólny parasol marketingowy, przy którym koszty są mniejsze, a efekty większe. Spotykamy się tu, żeby zaprezentować swój potencjał, wypracować długoterminowe cele i opracować wstępny projekt porozumienia - opisuje swój projekt Łukasz Tekiela.
Czas na wspólną ofertę, ponieważ...

Jak mówi dyrektor, porozumienie w sprawie tego projektu może zostać podpisane nawet w ciągu miesiąca. Wiele spośród samorządów naszego regionu ma tutaj swoje sztandarowe oferty - imprezy w Złotym Stoku, Sudecki Festiwal Minerałów w Lubaniu, wydarzenia związane z tradycjami walońskimi i poszukiwaniem minerałów w Szklarskiej Porębie, otwieranie sztolni w Mirsku, atrakcyjne podziemia w Leśnej. Na spotkanie przyjechali między innymi przedstawiciele Strzegomia, Lubania, Leśnej, Złotoryi i Karkonoskiego Parku Narodowego. Zebranych powitał burmistrz Marek Fedoruk, przypominając historię i walory Szczawna oraz jego wód mineralnych. Następnie organizator dzielił się szczegółami projektu.

- Musimy przestać myśleć kategoriami Lubania, Strzegomia, Lwówka, Złotoryi jako konkurencji, która organizuje imprezy w tym samym czasie, co my, musimy myśleć o nich w kategorii partnerów marketingu i wspólnych produktów turystycznych. Byłem zaskoczony, kiedy w Strzegomiu w punkcie obsługi turystów zobaczyłem wspaniałą biżuterię z granitu. Strzegom przeszedł już ten etap, a gdzie indziej w sklepach z minerałami nie ma lokalnych rzeczy. A z certyfikatami miałyby sporą wartość - mówił Łukasz Tekiela.Pomysłodawca wspólnej inicjatywy miast mówił o tym, że nie ma sensu, żeby wszystkie samorządy jeździły na targi mineralogiczne do Warszawy czy za granicę - w Niemczech są już w tym celu wysyłane ich delegacje z jednym rozpoznawalnym folderem, który ma swoją markę. Ale zacząć trzeba od tego, żeby się dowiedzieć, co u sąsiadów w gminie obok, bo często takiej wiedzy nie ma. A to wszystko wkrótce okaże się przydatne, bo ludzie są coraz bardziej zafascynowani poszukiwaniem minerałów czy skamielin i wiedzą o nich.


... pojawiają się tłumy zainteresowanych

- Na terenie Dolnego Śląska jest kilka firm organizujących wycieczki mineralogiczne i są one tak oblężone, że wyjeżdżają nie tylko w weekendy, także w tygodniu, na przykład do Kletna i w inne miejsca, gdzie można wykopywać minerały. Ludzie są zachwyceni, że dzieci biegają z młotkiem i uderzają w skały, a oni sami mogą wydobywać z błota kryształy. W ciągu 2 godzin zbiera się komplet na 30-osobową wycieczkę i wkrótce będzie to bardzo modne, a teraz to niezagospodarowana część turystyki. Na zachodzie płaci się 5 euro za wejście do prywatnego kamieniołomu na poszukiwania. Dolny Śląsk ma w tym zakresie wielki potencjał, a szczególnie Wałbrzych i Szczawno-Zdrój - przekonywał Tomasz Praszkier, pomysłodawca szczawieńskiego Muzeum Minerałów.A ten potencjał to ogromne ilości hałd, niechciane pozostałości po górnictwie węglowym, które może teraz czekać świetlana przyszłość. Odpady z kopalni nie są toksyczne i nawet bez młotka, inaczej niż w kamieniołomie, można na wałbrzyskich hałdach odnaleźć tysiące odcisków skamieniałych roślin, liczących sobie setki milionów lat.


To nowe złoto Wałbrzycha i okolic

- Ludzie uwielbiają tak spędzać czas. Trzeba wymyślić hasło, strzelam, "Mineralogiczne Sudety" i do Wałbrzycha zjedzie mnóstwo ludzi. Jest tu przecież Stara Kopalnia z jej atrakcjami. Najpiękniejsze polskie stanowisko pirytu czyli "złota głupców" występuje tu na hałdzie "Wiesław". W Boguszowie-Gorcach można znaleźć minerały na hałdach dawnych kopalń barytu, a najpiękniejsze polskie ametysty wydobywano na terenie kopalni odkrywkowej w Borównie. Podobnie jest w Strzegomiu, gdzie są hałdy odpadów z kamieniołomów. A Szczawno-Zdrój też ma cały szereg ciekawych aspektów geologicznych. Najpiękniejsze polskie trylobity odnajdowano w wąwozach nieczynnej linii kolejowej, cenne odkrycia można zrobić na Chełmcu. Jest tu też organizowana najstarsza w Polsce giełda minerałów, odbywająca się wcześniej, od lat 70-tych, w Wałbrzychu. Co roku są dwie edycje, w ten weekend nie będzie kolejnej, ale może uda się w czerwcu - zapowiadał Tomasz Praszkier.A dlaczego Szczawno-Zdrój może jeszcze być ważne? Bo w bliskości Wałbrzycha dysponuje rozległą bazą noclegową - 50 hoteli i pensjonatów na przeszło 5500 mieszkańców. Do tego jest w samym sercu Sudetów z ich skarbami - do Szklarskiej Poręby czy Lądka-Zdroju można stąd dotrzeć w 1,5 godziny, Wałbrzych jest tuż obok, Strzegom blisko. I można się stąd wybrać na poszukiwania agatów czy kwarców. Na dowód tego, co można odnaleźć, Tomasz Praszkier zaprezentował wyjątkowy kalcyt ze Stanów Zjednoczonych, który będzie wkrótce bohaterem filmu promującego nowoczesną turystykę mineralogiczną w Szczawnie i okolicach. Do tematu wrócimy już wkrótce.
Giełdy minerałów przewidziane na ten rok i wcześniejsze:
GIEŁDY MINERAŁÓW 2O21 DOLNY ŚLĄSK - HARMONOGRAM
Pierwsza od miesięcy giełda minerałów w okolicach Wałbrzycha!
Giełdy minerałów 2020 Dolny Śląsk [HARMONOGRAM]
Giełdy minerałów na Dolnym Śląsku [HARMONOGRAM 2019]
ŚWIDNICA: WALENTYNKOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I BIŻUTERII ZDJĘCIA
GIEŁDA SKARBÓW ZIEMI W SZCZAWNIE ZDROJU
GIEŁDY MINERAŁÓW NA DOLNYM ŚLĄSKU [HARMONOGRAM 2018]
HARMONOGRAM GIEŁD MINERAŁÓW 2017: GRATKA DLA KOLEKCJONERÓW

Czytaj też:
SZTOLNIA DAISY I LUBIECHOWSKA RAFA KORALOWA (ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH: MOKRZESZÓW - NIEZWYKŁE ZOO Z BALTOSCANDII (FOTO)
POWSTANIE GEOPARK WAŁBRZYCH? PROJEKT JEST GOTOWY (FOTO)
KOPALNIA WIRY - OSTATNIE DNI PODZIEMNEJ TRASY TURYSTYCZNEJ (FOTO)
STARA KOPALNIA - TERAZ MOŻNA ZAJRZEĆ 1400 M POD ZIEMIĘ (FOTO)
FESTIWAL NAUKI: POSZUKIWANIA NA HAŁDZIE "WIESŁAW" (FOTO)


Szczawno-Zdrój: obradował tu Związek Miast Polskich (FOTO)
Szczawno-Zdrój: 250 mln dla 50 uzdrowisk. Co za to będzie?

Jubileusz 800-lecia miasta:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: PALMA, TANIEC I SZTUKA NA 800-LECIE (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: JAKIE GWIAZDY ZAŚPIEWAJĄ PIOSENKĘ NA 800-LECIE?
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WYJĄTKOWA PUBLIKACJA Z... 2021 ROKU
SZCZAWNO-ZDRÓJ: STARE I NOWE ZDJĘCIA NA 800-LECIE MIASTA
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DAWNE RONDO TESCO I INNE RONDO Z NOWĄ NAZWĄ
SZCZAWNO-ZDRÓJ: MIESZKAŃCY WYSTĄPIĄ W FILMIE I NIE TYLKO
SZCZAWNO-ZDRÓJ: 800-LECIE Z PIERNIKAMI I PLATFORMĄ WIDOKOWĄ (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: NOWA PROPOZYCJA NAZWY DLA RONDA- SKRZYŻOWANIA
SZCZAWNO-ZDRÓJ Z ZIMĄ I PIOSENKĄ NA 800-LECIE MIASTA (FOTO)Tekst i foto: Magdalena Sakowska