Do grona nowych wież widokowych w górach nieopodal naszego miasta już niedługo dołączy kolejna. Będzie nieco podobna do tej zaplanowanej na Trójgarbie, ma być wysoka na 24-25 metrów, widać w niej inspirację słynnymi czeskimi ścieżkami. A od Wałbrzycha dzieli ją trochę ponad 20 km w linii prostej.


Budowa nowej wieży planowana jest na wierzchołku Wielkiej Kopy (871 m. n. p. m.), najwyższego szczytu we wschodniej części Rudaw Janowickich, górującego nad Kamienną Górą jak Chełmiec nad Wałbrzychem. To właśnie Wielka Kopa jest polską gwiazdą numer jeden transgranicznego projektu, stworzonego w partnerstwie między gminą Kamienna Góra, gminą Marciszów, nadleśnictwem Kamienna Góra i czeskim miastem we wschodnich Karkonoszach - Svobodą nad Úpou.

Dzięki projektowi, który został złożony we wrześniu na konkurs w ramach Osi 2 Programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska, będzie możliwe zagospodarowanie turystyczne obszarów przyrodniczych od Przełęczy Okraj do słynnych Kolorowych Jeziorek nieopodal Wieściszowic w gminie Marciszów.- Ma to tworzyć pewien system, chcemy, żeby powstała pętla łącząca Wielką Kopę, Kolorowe Jeziorka, przełęcz i atrakcję, która powstanie u czeskiego partnera. Będą to trzy kaskadowe jeziorka, w których będzie można się kąpać, a dzieci będą mogły regulować przepływem wody w kaskadach. Podobne jeziorka znajdują się w Mladych Bukach. Wieża na Wielkiej Kopie ma się stać punktem centralnym po naszej stronie, od niej będą biegły na Przełęcz Okraj i do Czech szlaki piesze i rowerowe, które już dziś częściowo istnieją, ale zostaną odtworzone, ponownie oznakowane i wyposażone w mała infrastrukturę turystyczną dla odwiedzających. Chcemy stworzyć jednolity system komunikacyjny, głównie z myślą turystach podróżujących rowerem i samochodem – mówi Arkadiusz Wierciński, kierownik wydziału gminy Kamienna Góra zajmującego się projektem.

Właśnie dla tych turystów powstaną aż trzy parkingi gruntowe – jeden w okolicach Raszowa, dwa nieopodal Rędzin, będzie tam w sumie 180 miejsc postojowych. Poza tym pod wieżą pojawią się ławki i tablice edukacyjne, przy szlakach będą też dwie wiaty, miejsca do odpoczynku z ławkami – w sumie sześć, cztery toalety terenowe i pięć punktów widokowych, z których jeden, przy szlaku prowadzącym na szczyt Wielkiej Kopy, zyska kształt drewnianej platformy widokowej o wysokości dwóch metrów.Cały projekt ma kosztować 370 000 euro, z czego polskiej stronie przypadnie około 240 000 euro, a partnerzy liczą na 85% dofinansowania unijnego. Pod koniec lutego mają już być znane wyniki konkursu, a jeśli się powiedzie i uda się w miarę szybko ogłosić przetarg oraz znaleźć wykonawcę, prace mogą ruszyć już w czerwcu 2018 roku, zaś w czerwcu 2019 roku wejdziemy na wieżę. A tam będą czekać pejzaże malowniczych skalistych Rudaw Janowickich, Karkonoszy i Ziemi Kamiennogórskiej.

- Platforma widokowa na szczycie wieży będzie miała 360 stopni i będzie oferowała panoramiczny wgląd na każdą stronę świata. Planujemy tam również założyć internetową kamerę z podglądem on-line – zapowiada Arkadiusz Wierciński.


Wielka Kopa jest ceniona przez turystów już od trzech stuleci. W 1890 roku na szczycie stały ławki i schron, biło tam też źródło. Na początku XX wieku pojawiła się na nim niewielka wieżyczka, która wkrótce została zastąpiona (las rósł przecież cały czas) 15-metrową drewnianą wieżą widokową, stojącą tam jeszcze po 1945 roku. Obecnie nie pozostał po niej żaden ślad, a szczyt jest całkowicie zarośnięty lasem.

Nasza saga o wieżach widokowych:
WAŁBRZYCH: WIEŻA NA BOROWEJ JUŻ OTWARTA, MOŻNA WCHODZIĆ (FOTO)

BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]

GÓRY WAŁBRZYSKIE: PLATFORMY WIDOKOWE JUŻ SĄ
GÓRY WAŁBRZYSKIE - KORYGUJEMY ZAMIESZANIE Z PLATFORMAMI (FOTO)Inne:
SZYB WITOLD: MNIEJSZY BRAT STAREJ KOPALNI I JEGO WIEŻA [FOTO]
WIEŻA BĘDZIE PUNKTEM WIDOKOWYM - CO Z NIEJ ZOBACZYSZ?
WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]
DZIKOWIEC - WYJĄTKOWE JESIENNE WIDOKI [FOTO]

WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZETARG OGŁOSZONY [WIZUALIZACJE]

PLATFORMA NA STOŻKU WIELKIM - CZY JEST JAKAŚ SZANSA? (FOTO)
MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)

ZAMEK KSIĄŻ - TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (ZDJĘCIA)
STARA KOPALNIA - TAK WYGLĄDA ŚRÓDMIEŚCIE Z WIEŻY (FOTO)

Magdalena Sakowska
Wizualizacje użyczone: Urząd Gminy Kamienna Góra