Mały drewniany kościółek w cieniu Ślęży od niedawna jest sanktuarium Ślężańskiej Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca. Podobno jak magnes przyciąga nie tylko pielgrzymów, także młode pary, które chcą tu zawrzeć związek małżeński. Może ich być już ponad tysiąc. W Sulistrowiczkach bije także słynne źródło.


Historia tego miejsca jest krótka. Inicjatorem budowy kaplicy był w 1992 ksiądz Ryszard Staszak, proboszcz parafii p. w. Najświętszego Serca Jezusowego w Sulistrowicach. 15 sierpnia 1993 biskup wrocławski Józef Pazdur poświęcił krzyż i plac pod budowę kaplicy jako wotum 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. 7 maja 2000 kardynał Henryk Gulbinowicz konsekrował kaplicę jako wotum Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego. Pielgrzymi przez wiele lat zwyczajowo nazywali to miejsce sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady. 22 maja 2017 roku dekret o ustanowieniu sanktuarium wydał arcybiskup wrocławski Józef Kupny. 3 czerwca 2018 miała miejsce uroczysta inauguracja sanktuarium połączona ze zjazdem par, które przez niespełna dwie dekady wzięły tu ślub. Musiał być tłok, bo według wyliczeń proboszcza było ich już wtedy około tysiąca.Kościółek został zaprojektowany w góralskim stylu na planie siedmiokąta foremnego, wykonany z drewna świerkowego na podmurówce granitowej według projektu architekta Jerzego Wojnarowicza. Jak czytamy na stronach parafii w Sulistrowicach,
więźba dachowa w kształcie gwiazdy siedmioramiennej oraz sklepienie nawiązują do siedmiu darów Ducha Świętego. Tej tematyce poświęcone są również witraże autorstwa Marii Gostylii Pachuckiej, przedstawiające gołębicę i unikalne rośliny z pobliskiego rezerwatu przyrody Łąka Sulistrowicka (ma on powierzchnię 26,5 ha, rośnie tam 237 gatunków roślin, z czego 20 to gatunki chronione, także te rosnące na ogół na torfowiskach i bagnach):

Dar Mądrości – storczyki, osty, dziewięćsił
Dar Rozumu – maki, rumianki, niezapominajki
Dar Rady – lilia złotogłów
Dar Męstwa – róża francuska, goździk pyszny, wężymord niski
Dar Umiejętności – goryczka wąskolistna, pełnik europejski, wawrzynek wilczełyko
Dar Pobożności – kosaciec syberyjski, zanokcica serpentynowa, wawrzynek wilczełyko
Dar Bojaźni Bożej – oset nastroszony (żółty i fioletowy).Na szczycie zwieńczenia umieszczono portrety św. Maksymiliana Kolbego, św. Alberta Chmielowskiego, św. Edyty Stein, św. Faustyny Kowalskiej, św. Ojca Pio, św. Matki Teresy z Kalkuty i św. Jana Pawła II. Granitowy o
łtarz główny zawiera relikwie z kamieniem z Wieczernika. Płyta ołtarzowa spoczywa na grzbietach dwóch niedźwiedzi i nawiązuje do kultu żyjących tu niegdyś plemion pogańskich. Nastawa ołtarzowa z drewna lipowego przedstawia Różdżkę Jessego - czyli drzewo genealogiczne Maryi. Krzyż ołtarzowy wspiera się na kamiennym mnichu (to nawiązanie do słynnej ślężańskiej rzeźby kultowej), podobnie ambona jest wsparta na kopii innej rzeźby kultowej, "Grzyba".Na zewnątrz przed kościołem znajduje się marmurowa figurka Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej.
Natomiast przy źródełku 50 metrów od kościoła stoi druga kamienna figura Matki Bożej z Nazaretu - obie są naturalnej wielkości. Jest też młody dąb wyhodowany z żołędzi pochodzących z dębu Chrobrego, jednego z najstarszych w Polsce.

- Świątynię szczególnie upodobały sobie pary narzeczeńskie, które chcą w tej malowniczej scenerii zawrzeć sakramentalny związek małżeński - czytamy na stronach parafii w Sulistrowicach. Kaplica jest oblężona przez młode pary od samego początku, w czerwcu 2003 miał tu miejsce ś
lub aktora Roberta Gonery i Karoliny Wolskiej. Co roku w czerwcu odbywa się tu uroczystość dla par, które wzięły ślub w Sulistrowiczkach. Odnawiają przysięgę małżeńską i biorą udział we wspólnej biesiadzie jubileuszowej przy kościele.Do Sulistrowiczek przyciąga też źródło św. Świerada, zwane też Źródłem Życia. Andrzej Świerad, wraz ze św. Benedyktem pierwszy polski święty, urodził się najprawdopodobniej w końcu X wieku, zmarł w latach 1030-1035. Najczęściej żywoty przypisują mu pochodzenie z wieśniaczej rodziny z okolic Krakowa. Czasami łączy się go związkami rodzinnymi z rycerskim rodem Ośmiorogów o zawołaniu Gierałt. Był pustelnikiem słynącym z surowych umartwień, jest też uznawany za pierwszego polskiego lekarza, miał leczyć ziołami i wodą źródlaną przybywających do niego chorych. Źródło w Sulistrowiczkach nie ma potwierdzonych właściwości mineralnych, ale woda ma dobry smak i dlatego do studni czasem tworzy się kolejka.Zabytkiem Sulistrowiczek jest park krajobrazowy "Wenecja", 8-hektarowy, stanowiący część zakładu leczniczego - sanatorium założonego w roku 1914 przez doktora Ericha Bohna w dolinie Sulistrowickiego Potoku. Nazwa parku nawiązuje do utworzonych tu wtedy licznych stawów, fontann i wodnych kaskad. W dwie stylowe kamienno-drewniane bramy, które przetrwały, wmontowano pochodzące z nagrobka książąt von Schönaich-Carolath ze Słupic (zbudowanego tam około roku 1560) fragmenty piaskowcowej kamieniarki.Po niemiecku wieś nazywała się Klein Sieberwitz (1677), potem Klein Silsterwitz, jej pierwsza polska nazwa po II wojnie światowej brzmiała Sinostrowice Małe.


Czytaj też:
ŚLĘŻA: GÓRA TAJEMNIC, PIORUNÓW, ZAMKU, KOŚCIOŁA, NIEDŹWIEDZIA I... (FOTO)

WAŁBRZYCH: JACY ŚWIĘCI PATRONUJĄ NASZYM KOŚCIOŁOM? (FOTO)
SZCZAWIENKO: ZMIENIA SIĘ ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ I JEGO OTOCZENIE (FOTO)
KOŚCIÓŁ APOKALIPSY I WAŁBRZYSCY ŚWIĘCI,
ŚRÓDMIEŚCIE: WIEŻA KOLEGIATY WCHODZI W II ETAP (UNIKALNE ZDJĘCIA)

GRZMIĄCA: PIĘKNY DREWNIANY KOŚCIÓŁ NARODZENIA MARYI PANNY (FOTO)
WAŁBRZYCH NA SZLAKU SAKRALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ?
PRZEŁĘCZ POJEDNANIA, KAPLICZKI, WIDOKI I... JAN PAWEŁ II (FOTO)Tekst i foto: Magdalena Sakowska