Pierwsza wizyta w tym miejscu potrafi zaskoczyć. Naturalny wąwóz o powierzchni ok. 0,5 ha to krajobraz przekształcony podczas eksploatacji kamieni. Dziś jest to zakątek zadbany i monitorowany, zaopatrzony w wiatę, latarnie oświetleniowe, ławeczki i wygodną trasę dla wózków. Wydaje się być ustroniem, ale jest blisko serca miasta.

Stary kamieniołom w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu, bo to o nim mowa, zyskał swoją obecną infrastrukturę podczas rewitalizacji parku. Można tu dojść bezpośrednio od ul. Lotników lub z Ogrodu Różanego, gdzie można znaleźć niezbędną wskazówkę, w którym kierunku należy się udać.Takie miejsce jest unikatową lokalizacją parkową na skalę całego regionu. Park im. Jana III Sobieskiego obecnie liczący 32 ha (wcześniej 41 ha) to jedyny na Dolnym Śląsku park leśny założony na skale... a dokładnie na trzech wzgórzach, w tym byłym "szubienicznym".Wąwóz kamieniołomu jest z trzech stron osłonięty przez skaliste zbocza. Na ich szczycie rosną drzewa Parku Sobieskiego. Zbocza wąwozu są zabezpieczone siatkami, jednak warto nie podchodzić bezpośrednio pod skalne półki, by nie stać się celem przypadkowo spadających okruchów skalnych.

W wąwozie pojawiają się gniazdujące w tu ptaki i nietoperze, nie brak tu też wiewiórek i innych przedstawicieli fauny parku. 

Pomiędzy spadzistymi skałami znajdziemy płaską przestrzeń, teren podmokły, lekko bagienny i porośnięty przez rośliny lubiące wilgotne oraz łąkowe siedliska.Stare kamieniołomy położone na obrzeżach wałbrzyskiego parku, choć nie zawsze przykuwają oczu swym pięknem, to im miasto zawdzięcza swój herb. W 1764 roku zielone miasto przyjęło za swój znak herbowy dąb, a dokładnie drzewo, które rosło przy kamieniołomie znajdującym się od strony Al. Wyzwolenia.Zobaczcie zdjęcia z tego urokliwego miejsca i odwiedźcie je koniecznie w wolnym czasie. A może zorganizujecie tu piknik?

Polecamy też:
WAŁBRZYCH: CZY WARTO MIESZKAŃ W ŚRÓDMIEŚCIU?
WIADUKT UL. SIKORSKIEGO-1 MAJA; CHWALĄ SIĘ NIM INNI
PARK W RUSINOWEJ - BĘDĄ ZMIANY
MIESZKAŃCY DZIELNICY RUSINOWA: NIE ZABIERAJCIE NAM RZEŹB!

KAMERA WSZYSTKO WIDZI

Elżbieta Węgrzyn