Kontynuujemy nasze propozycje niezobowiązujących jesienno-zimowych spacerów. Tym razem chcemy przedstawić drogę, z której widok zapada w pamięć i która znajduje się w granicach naszego miasta. Wkrótce ma pojawić się tam platforma widokowa. A brak liści na drzewach już teraz pozwala oglądać spektakularny pejzaż południowego Wałbrzycha.

Żeby przejść tą drogą, trzeba się dostać na Przełęcz Kozią pod Borową i tu mamy wybór - albo szlak żółty, dość stroma ścieżka od strony zamku Nowy Dwór, albo szlak niebieski i żółty - od strony Jedliny-Zdroju, a dokładniej Kamieńska, gdzie dojeżdża piątka, albo przejście od strony Glinika Starego, gdzie można dojechać autobusem linii 12. Tu jest to raczej spacer leśną drogą (w większości bez szlaku).

A po drodze widać nie tylko urodziwy górski las i biegnącą zakolami drogę, są także dwa punkty widokowe, a z obu ciekawe widoki na Śródmieście, Podgórze, Chełmiec, hałdy wałbrzyskie, stację Wałbrzych Główny, malownicze Osiedle Wanda.

Zachwycając się widokami znad starego kamieniołomu, pamiętajmy, że to niebezpieczne miejsce - można spaść, nawet kiedy wydaje nam się, że jesteśmy daleko od krawędzi, bo skały tam są przewieszone, a melafir łatwo się kruszy.

Schodzimy długą drogą, która potem zamieni się w betonową, do ul. Świdnickiej. Przejście całej drogi od przełęczy to ponad godzina.

Czytaj też:
BOROWA I JEJ OTOCZENIE SIĘ ZMIENI - POWSTANIE NIE TYLKO WIEŻA
Z GÓRY NA WAŁBRZYCH I JEDLINĘ
ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA AKTYWNYCH: NOWA TRASA
BĘDZIE WIEŻA NA TRÓJGARBIE!
WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH JAK Z DRONA (ZDJĘCIA)
GÓRA DZIKOWIEC - MIEJSCE AKTYWNEGO WYPOCZYNKU W REGIONIE
RUSZ NA SPACER PO (NIEDOSZŁYCH) WULKANACH


Tekst i foto: Magdalena Sakowska