Jeszcze w tym roku, na początku grudnia, będzie można wziąć udział w drugim nocnym zwiedzaniu opactwa cystersów w Krzeszowie. Pierwsze odbyło się niedawno, w ramach III Krzeszowskiej Nocy Wszystkich Świętych. Jest co podziwiać - i można zobaczyć miejsca, gdzie turyści i pielgrzymi nie wchodzą niemal nigdy.


Podczas przejścia dwugodzinną trasą specjalną w nocnym wydaniu grupa mogła obejrzeć między innymi studnię książęcą, podziemia i strychy kościoła klasztornego czy wejść na empory kościoła św. Józefa.

- Można było zobaczyć kopuły bazyliki od drugiej strony i więźbę dachową, co sprawia niezwykłe wrażenie, a w kościele św. Józefa obejrzeć skrytki skarbu, gdzie w niepewnych czasach ukrywano naczynia liturgiczne i inne cenne przedmioty. Na strychu tego kościoła podczas wojny Niemcy ukryli 505 skrzyń ze zbiorami Pruskiej Biblioteki Państwowej, które po wojnie odkryli polscy naukowcy i przewieźli do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński. Te zbiory były podzielone na 27 części, największa trafiła do Książa - mówi Grzegorz Żurek, kierownik krzeszowskiego sanktuarium.

W skrzyniach znajdowało się między innymi 98 dzieł Mozarta, w tym "Czarodziejski flet", a także rękopisy IX Symfonii Beethovena czy 12 dzieł Bacha.

Nie były to jedyne atrakcje czekające na zwiedzających, ci bowiem zostali dodatkowo wciągnięci w historię powstawania Imperium Duchowego ziemi kamiennogórskiej – mogli być świadkami pisania cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej przez pustelnika Krzesza, spotkać się z księciem Bolkiem I Surowym, obserwować najazd husytów w XV w. czy trudy współpracy opata Bernarda Rosy z Michałem Willmannem przy przyozdabianiu ścian kościoła brackiego.

- Na pewno będzie kontynuacja, ponieważ już przy okazji pierwszego nocnego zwiedzania powstała lista rezerwowa. Jednak terminy muszą być tak ustalane, żeby wziąć pod uwagę wiele osób, które są w to zaangażowane. Kolejny termin jest w trakcie ustalania, prawdopodobnie będzie to początek grudnia - zapowiada Grzegorz Żurek.

 Zapisy na kolejne nocne przejścia w Obsłudze Pielgrzyma pod numerem telefonu 75 742 32 79. Promocyjna cena uczestnictwa wynosi na razie 25 zł od osoby.

Czytaj też:
TYSIĄCE PIELGRZYMÓW W KRZESZOWIE (FOTO)
SPÓR O LINIĘ KOLEJOWĄ DO KRZESZOWA
KOŚCIÓŁ APOKALIPSY I WAŁBRZYSCY ŚWIĘCI
ŚW. WOJCIECH - PRZEDSTAWIENIE W STARYM LESIEŃCU

WAŁBRZYCH W SZCZEGÓŁACH: KOŚCIÓŁ PW. ŚW. TRÓJCY W BOGUSZOWIE-GORCACH
WEEKEND Z KOŚCIOŁEM ŚW. ANNY W WAŁBRZYCHU
UROCZYSTOŚCI W SANKTUARIUM - KSIĄDZ ANDRZEJ RASZPLA UPAMIĘTNIONY

Magdalena Sakowska
Foto użyczone: Sanktuarium w Krzeszowie