Do tej wieży widokowej można z Andrzejówki dotrzeć w 40-50 minut sympatycznym spacerem leśną drogą - dopiero na samą górę mamy podejście, ale bynajmniej nie takie jak na Chełmiec z Konradowa, czy na Waligórę od Andrzejówki. A na wieży - zobaczcie sami!


Ruprechticki Szpiczak (po czesku Ruprechtický Špičák, 880 m n.p.m.) to charakterystyczny szczyt w Czechach w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych. Niemcy nazywali go Spitz Berg (albo Spitzberg, pewnie w zależności od tego, kto zapisywał nazwę). Wypływa z niego Złota Woda.


Wzniesienie położone jest w zachodniej części pasma Gór Suchych, na południe od Przełęczy pod Granicznikiem, po obu stronach granicy, jednak obszarowo w większej części na terytorium Czech, gdzie znajduje się jego kulminacja. Północno-wschodnim zboczem, 10 m poniżej szczytu, przechodzi granica państwowa. Góra w kształcie stożka, o stromych zboczach z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem położonym po czeskiej stronie. Wzniesienie jest najwyższym szczytem czeskiej części pasma Gór Suchych (tę ich część Czesi nazywają Javoři hory), także najwyższą górą w powiecie Náchod.


Jest to góra zbudowana ze "skał wylewnych, należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej", czyli z permskich porfirów, zwanych też trachitami. W Wikipedii czytamy, że: "wzniesienie w całości porasta las świerkowy regla dolnego". Ci, którzy tam byli, wiedzą, że to nieprawda. Podobno łysienie jest powodowane przez testosteron - ale na trachicie???


Poniżej granicy państwowej północno-wschodnie zbocze góry po polskiej stronie obejmuje obszar Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, południowo-zachodnie zbocze po czeskiej stronie położone jest w granicach czeskiego parku krajobrazowego Broumovsko (czes. Chráněna krajinná oblast Broumovsko, CHKO Broumovsko). Pod górą przebiega granica Polski i Czech, przed 1989 rokiem granicę przekraczało się na własne ryzyko.


Nieopodal szczytu, przy wiacie turystycznej pamiętamy, że idziemy w lewo, nie w prawo - tu można się pomylić.Na szczycie znajduje się stalowa wieża telekomunikacyjna z ogólnie dostępnym tarasem widokowym, zbudowana w 2002. Można powiedzieć jedno - Czesi mieli bardzo dobry pomysł. Widoki, świetnie opisane tablicami na cztery strony świata, obejmują: Karkonosze, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Masyw Śnieżnika, oczywiście także Kamienne, Sowie i co się komu zamarzy.


Szlaki turystyki pieszej

W pobliżu szczytu przechodzi szlak turystyczny:

  • szlak turystyczny zielony zielony – szlak graniczny prowadzący wzdłuż granicy z Tłumaczowa na przełęcz Okraj. Można na niego wejść w Sokołowsku za Leśnym Źródłem.

Po czeskiej stronie przez szczyt prowadzi:

  • Szlak niebieski niebieski – szlak prowadzący z Meziměstí do Broumova.
Z Andrzejówki na Szpicak idziemy albo szlakiem czerwono-żółtym, albo czarnym. Końcówka, spod wiaty turystycznej - polski graniczny szlak zielony, potem czeski szlak niebieski.

O innych wieżach widokowych:
SZYB WITOLD: MNIEJSZY BRAT STAREJ KOPALNI I JEGO WIEŻA [FOTO]
BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]
GŁUSZYCA: WIEŻA BĘDZIE PUNKTEM WIDOKOWYM. CO Z NIEJ ZOBACZYSZ?
ZAMEK KSIĄŻ - TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (ZDJĘCIA)
STARA KOPALNIA - TAK WYGLĄDA ŚRÓDMIEŚCIE Z WIEŻY (FOTO)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: ANNA JUŻ WKRÓTCE W NOWEJ SUKIENCE - JAKIEJ?
ŚRÓDMIEŚCIE - WIEŻA KOLEGIATY WCHODZI W NOWY ETAP (UNIKALNE ZDJĘCIA)

WAŁBRZYCH: TAKIE ŚRÓDMIEŚCIE ZOBACZYMY Z WYREMONTOWANEJ WIEŻY (ZDJĘCIA)
DZIKOWIEC - WYJĄTKOWE JESIENNE WIDOKI [FOTO]

MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)
WAŁBRZYCH: WIEŻA NA BOROWEJ JUŻ OTWARTA, MOŻNA WCHODZIĆ (FOTO)
GÓRY WAŁBRZYSKIE: PLATFORMY WIDOKOWE JUŻ SĄ
GÓRY WAŁBRZYSKIE - KORYGUJEMY ZAMIESZANIE Z PLATFORMAMI (FOTO)


I te, których jeszcze nie ma:
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - NARESZCIE JEST PRZEŁOM!
KWIATOWA WIEŻA NA TRÓJGARBIE - WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA
BĘDZIE WIEŻA NA TRÓJGARBIE!

BĘDZIE 11 NOWYCH WIEŻ WIDOKOWYCH W REGIONIE? [WIZUALIZACJE]
BOGUSZÓW-GORCE: NOWA WIEŻA WIDOKOWA W REGIONIE - JEST POMYSŁ!
JEST SZANSA NA JESZCZE JEDNĄ WIEŻĘ WIDOKOWĄ W OKOLICY?
WIELKA KOPA - ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA WIELBICIELI WIEŻ WIDOKOWYCH [WIZUALIZACJE]
PLATFORMA NA STOŻKU WIELKIM - CZY JEST JAKAŚ SZANSA? (FOTO)

Te dalsze:
Z WIEŻY RATUSZA ZOBACZYSZ SERCE ŚWIDNICY

WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]

TWIERDZA KŁODZKA: WIDOK NA MIASTO I OKOLICZNE GÓRY [FOTO]

Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska