Wiewiórki, łabędzie, inne ptaki i barwne motyle w otoczeniu łąk na słonecznych polanach, stawów oraz barwnego ogrodu. Wszystko to sąsiedztwie z rzadkimi gatunkami starodrzewu znajduje się o krok od ruchliwego szczawieńskiego deptaku.

Liczący 14 ha Park Szwedzki w Szczawnie-Zdroju, choć niemal o połowę mniejszy od 26,5-hektarowego Parku Zdrojowego, ma swoich gorących zwolenników. O ile turyści i kuracjusze zazwyczaj wybierają Park Zdrojowy, z jego różanecznikami oraz bliskością restauracji i Hali Spacerowej, to mniejszy park doceniają przede wszystkim mieszkańcy i stali bywalcy Szczawna. Każdy z nich ma swoje własne wytłumaczenie dlaczego lubi tam wracać w każdej porze roku.
Jedni cenią bliskość szwedzkich stawów i ich wesołej fontanny. Przy stawach nie brakuje ławeczek idealnych do obserwowania ruchliwych par kaczek krzyżówek i najmłodszych stażem mieszkańców tego zakątka - czarnych łabędzi, które przybyły tu wiosną 2019 roku.Latem w stawach nie brak kwitnącej roślinności wodnej, a ich brzegi zacieniają sędziwe purpurowe oraz zwyczajne buki i pomnikowe rarytasy dendrologiczne - jak miłorząb dwuklapowy, czy cypryśnik błotny z jego niezwykłymi korzeniami oddechowymi wystającymi ponad powierzchnię gruntu... Łatwo je pomylić z grzybami.Są tacy, co odwiedzają ten park z książką, psem lub maluchem. Można tu poczytać książkę własną lub pożyczoną z "budki" bibliotecznej, przyjść dzieckiem na plac zabaw, a także poćwiczyć aportowanie z psem na jednej z tutejszych polanek. Starsze dzieci poczytają tablice lokalnych ścieżek edukacyjnych i poznają zapachy roślin zielnych w edukacyjnym ogrodzie nieopodal placu zabaw.Tutejsze kwiaty zachęcają do spoczynku lokalne motyle, łatwo je tu podglądać przy pracy i fotografować.Inni cenią spacer wśród drzew Parku Szwedzkiego, są różnorodne, wiele wśród z to egzemplarze pomnikowe i okazy rzadko spotykane w rodzimym drzewostanie jak daglezja zielona, sosna czarna, korkowiec amurski czy dąb korkowy.Między drzewami krążą kosy, sikory, drozdy i rodzina kowalików. Ptaki śpiewają, ich śpiew w połączeniu z szumem liści drzew to prawdziwy balsam na nasze skołatane nerwy. Po drzewach skaczą zwinne wiewiórki, trudno je sfotografować, bo zwykle się spieszą i bardzo cenią własną prywatność.


Poza cieniem można tu też złapać odrobinę słońca przechadzając się po osłoniętym terenie polan, czy z zewnętrznej alei podziwiać panoramę Wałbrzycha oraz osiedli szczawieńskich u podnóża Chełmca.

Ostatnio w Parku Szwedzkim pojawiły się połacie kwietnych łąk cieszących oczy różnorodnymi barwami kwiatów i owadzim gwarem. Jedna z takich łąk, właśnie w parku może się też pochwalić nietypowym osiedlem domków jednorodzinnych, które być może wkrótce zasiedlą pracowite owady.  

Więcej o tym parku:
PARK SZWEDZKI: ZAMIESZKAŁY TU CZARNE ŁABĘDZIE. ZNAMY ICH IMIONA [FOTO]
PARK SZWEDZKI: ODPOCZYNEK WŚRÓD ZIELENI W CENTRUM UZDROWISKA [FOTO]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: JAK DZIECI PARK SZWEDZKI SPRZĄTAŁY (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: CO SIĘ ZMIENIŁO W PARKU SZWEDZKIM (FOTO)
NOWA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA W PARKU JUŻ NA WIOSNĘ?

O kwietnych łąkach i pszczołach:
WAŁBRZYCH: POBOCZA DE GAULLE'A POKRYŁY MAKI I CHABRY. DLACZEGO?

WAŁBRZYCH: PIĘĆ RODZIN PSZCZÓŁ ZAMIESZKAŁO W ŚRÓDMIEŚCIU (FOTO)
PSZCZOŁY ZASIEDLĄ MAŁA PASIEKĘ W ŚRÓDMIEŚCIU
ZAMEK KSIĄŻ I JEGO NIEOCZEKIWANA... GAŁĄŹ GOSPODARKI [FOTO]
KTÓRE GMINY SĄ PRZYJAZNE PSZCZOŁOM? JAK POMÓC OWADOM?
PARK RUSINOWA: REWITALIZACJA UKOŃCZONA, CO TERAZ? (FOTO)

I inne spacery po okolicy...
ZAMKOWYCH OGRODÓW CZAR
UZDROWISKOWE PARKI: SZCZAWNO-ZDRÓJ I JEDLINA-ZDRÓJ

FOTOSPACER - KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY, MNIEJ ZNANE MIEJSCA
FOTOSPACER: ODWIEDZINY W SOKOŁOWSKU
FOTOSPACER: POŻEGNANIE LATA - PRZEŁĘCZ OKRAJ


oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn