Park Szwedzki w Szczawnie-Zdroju odwiedzany jest chętnie nie tylko przez mieszkańców uzdrowiska i jego kuracjuszy. Na spacer przychodzą tu też spragnieni wytchnienia wśród zieleni mieszkańcy regionu. Warto odwiedzić to miejsce jesienią.

Park Szwedzki został założony w drugiej połowie XIX wieku na zalesionych łąkach w północno-zachodniej części uzdrowiska. Ograniczony ulicami: Spacerową, Kolejową i Nizinną oraz rozległymi łąkami 14-hektarowy teren przyciąga wielbicieli ruchu na świeżym powietrzu. Swoją nazwę zakątek ten zyskał od położonych od strony ul. Kolejowej szwedzkich stawów z charakterystyczną fontanną.W Parku znajduje się też tablica upamiętniająca pobyt w Szczawnie-Zdroju Ludwika Zamenhoffa - twórcy języka esperanto.Pofałdowany teren ze wzniesieniem w centrum pozwala na przechadzki, bieganie i jazdę na rowerze w zróżnicowanym terenie. Dla wielbicieli spacerów po płaskim terenie przeznaczone są trakty tworzące promenadę pobrzeżną, wokół której wykonano nasadzenia krzewów i znaleźć można ławeczki. Najbardziej gęsta sieć ścieżek spacerowych znajduje się przy stawach - we wschodniej części parku. Pomiędzy stawami stał niegdyś budynek, który nie zachował się do czasów obecnych. W części zachodniej ścieżek jest mniej, króluje tu krajobraz leśny.Parkowe alejki są oświetlone i wyłożone kamienną kostką. Przy alejkach można odpocząć na ławkach. W parku nie brak rzeźb, a także ogrodzonego placu zabaw. Przy placu dla dzieci jest też siłownia plenerowa, a także budka z książkami ustawiona tu latem 2017 roku przez lokalną bibliotekę. Można tu zatem poćwiczyć i poczytać pod chmurką, a także wymienić się książkami i "uwolnić" swoje przeczytane woluminy.

W centrum parku do wzniesienia przylegają rozległe polany. Po tych naturalnych trawnikach biegają psy, które przyszły tu z właścicielami na spacer. To też dobre miejsce na piknik w ciepłe dni. Za wzgórzem teren parku łagodnie opada w kierunku łąk, z których jest wspaniały widok na Chełmiec.Spacerowicze spotykają tu nie tylko ciekawskie ptaki, ale nie brak tu też wiewiórek - domowników uzdrowiskowych założeń parkowych.Park Szwedzki słynie ze swojej roślinności, a w szczególności ciekawostek dendrologicznych oraz pomników przyrody. Można tu spotkać poprzecinany alejkami las mieszany z takimi drzewami jak:buk zwyczajny, dąb szypułkowy, jesion wyniosły, klon jawor, klon pospolity, świerk pospolity, sosna zwyczajna, modrzew europejski oraz daglezja zielona. Natomiast w części przekształconej parku przy stawach spotkać można cenne gatunki obce w naszym klimacie takie jak: cypryśnik błotny, skrzydłorzech kaukaski, modrzewnik chiński, miłorząb dwuklapowy, jodła grecka, jodła kalifornijska, buki zwyczajne w odmianie purpurowej. Nie brak tu też takich roślin jak: żywotniki, cyprysiki, jałowce, forsycje i wiele innych.Wiele z nich znalazło to dobre warunki i rozrosły się w zdrowiu osiągając pokaźne rozmiary i zyskały status pomników przyrody, jak choćby cypryśnik błotny z Ameryki Południowo-wschodniej (okaz ma wysokość – 26 m, rozpiętość korony 10 m, obwód pnia 295 cm),  i miłorząb dwuklapowy (egzemplarz wysoki na 17 m, o rozpiętości korony 8 m i obwodzie pnia 164 cm. To gatunek osobliwy pochodzący z północno-wschodnich Chin). Najcenniejsze okazy pomnikowe jak buk zwyczajny zwyczajny i buk zwyczajny purpurowy (pnie o obwodzie ponad 300-400 cm), daglezje zielone, sosny czarne, oraz wielopniowy skrzydłorzech kaukaski,korkowiec amurski i dąb korkowy spotkać można w dwóch z sześciu sektorów parku - położonych od strony wschodniej.

Polecamy też:
JEDLINA-ZDRÓJ: ZACZYNA ROBIĆ SIĘ ZŁOTO [FOTO]
ZAPOMNIANY ZABYTEK Z WĄWOZU KSIĄŻ
ZAMKOWYCH OGRODÓW CZAR
UZDROWISKOWE PARKI: SZCZAWNO-ZDRÓJ I JEDLINA-ZDRÓJ

FOTOSPACER - KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY, MNIEJ ZNANE MIEJSCA
FOTOSPACER: ODWIEDZINY W SOKOŁOWSKU
FOTOSPACER: POŻEGNANIE LATA - PRZEŁĘCZ OKRAJ

oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn