Wczesna wiosna w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu daje sposobność do poszukiwania miejskich łąk zawilców i możliwość obserwacji wiewiórek, które w tej porze roku łatwiej uchwycić w kadrze aparatu. Polecamy nasze zdjęcia. Wskazujemy też miejsca, gdzie w parku powstaną nowe obiekty turystyczne.

Pierwsze kwiatowe klejnoty

My mieszkańcy Wałbrzycha, mamy tyle szczęścia, że każda dzielnica naszego miasta ma w pobliżu las lub jest nim otoczona, mamy też do dyspozycji parki - doskonałe namiastki lasu. W największym miejskim parku im. Jana III Sobieskiego pomiędzy Śródmieściem, Starym Zdrojem i Nowym Miastem jest gdzie obserwować przyrodę w każdej porze roku.Tegoroczna zima dała się nam już we znaki, a i lodowaty wiosenny wstęp też nie nastroił nas pozytywnie, ale choć spóźniona kwietna pora wreszcie przyszła. Przyroda na przełomie kwietnia i maja stara się nadrobić zaległości, czego przykłady możemy obserwować w części śródmiejskiej Parku Sobieskiego, gdzie tuż przed maturami pojawiły się pąki na kasztanowcach. Do kwiatów jeszcze daleko, ale poczekamy.Kwitną już stokrotki, fiołki wonne i żółty glistnik. Białym kwieciem obsypane są też drzewa kwitnące tuż za II LO, a także rosnące w ogrodach na Nowym Mieście i jako żywopłoty w tej dzielnicy żółte krzewy forsycji. Na uwagę zasługują też stanowiska zawilców, które spotkamy wzdłuż głównej alei - ul. Inwalidów Wojennych - a najwięcej ich rośnie przy wiodącej w kierunku kortów trasie saneczkowej. Pomiędzy drzewami te kwiaty czują się doskonale i tworzą zielone dywany z białymi akcentami.Wiosenny pęd ku słońcu zaczynają siewki buków, które przez brak liści u swoich rodziców i starszych braci mają dostęp do wiosennych promieni. Biedactwa mają nadzieję wygrać z nimi pęd ku słońcu i pewnie któremuś z nich się to kiedyś uda. Rude i szare wiewiórki w akcji

Park Sobieskiego to również dom zwinnych i cwanych gryzoni znanych z chomikowania zapasów zimowych oraz pięknego ogona o długości zbliżonej do reszty ciała. Wiewiórki wiosną są szczególnie aktywne i nadrabiają zimowe mniej zasobne w pokarm dni, a także poszukują pożywienia dla swoich młodych. Przeciętna wiewiórka w okresie wiosny zjada ponad dwukrotnie więcej niż w pozostałych porach roku, a do tego ma do wykarmienia młode, których w miocie może być nawet 7.Żerujące na parkowej ściółce wiewiórki wą bardzo czujne i jak tylko wyczują, że są obserwowane szybko wspinają się na drzewa. Co ciekawe, same obserwują spacerowiczów i by uniknąć bycia dostrzeżonymi, chowają się za pniem. Siedzący w ciszy na parkowych ławeczkach wałbrzyszanie szybko jednak rozgryzą te wiewiórcze fortele.Na tym zdjęciu są aż dwie wiewiórki.

W tym parku zwinnym gryzoniom nie brak bukowych orzeszków, larw i grzybów, a jesienią wybierają się do ogrodów okalających kompleks po smakołyki - orzechy włoskie i laskowe. Oto jeden z rudych złodziejaszków.Coraz rzadziej w Sobieskim można zaobserwować rude wiewiórki, z roku na rok jest więcej tych o szaro-czarnej sierści. Są równie zwinne i rezolutne, ale jednak tych rudych żal...


Nowe ścieżki, tężnia i wieża

Już w 2021 roku na terenie parku powstać ma tężnia solankowa, której wykonanie było jednym z wybranych w głosowaniu projektów Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. W programie funkcjonalno-użytkowym zaplanowano obiekt o szerokości: ok. 6,1 m, długości: ok. 15,5 m i wysokości: ok. 3,6-3,7 m. Tężnia wraz z nową infrastrukturą parkową ma stanąć przy ul. Inwalidów Wojennych w sąsiedztwie placu zabaw w Parku Sobieskiego (działki nr 282/4, 258 obr. 21 Nowe Miasto).

Więcej o obiekcie pisaliśmy - Wałbrzych: Tężnia solankowa. Gdzie stanie i jaka będzie? [WIZUALIZACJA]
Natomiast w ciągu najbliższych 2-3 lat park w ramach kolejnego etapu rewitalizacji zyska kolejne wyremontowane ścieżki i obiekt, który przyciągnie do tego zakątka wielu turystów. Mowa o planowanej budowie wieży widokowej w okolicy Harcówki.Modernizacja ścieżek spacerowych ok. 550 m wraz z budową wieży widokowej ma być finansowana ze środków pozyskanych w 2021 roku z Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich (4.5 mln zł). Rozpatrywano trzy potencjalne lokalizacje wieży - na Wzgórzu Szubienicznym, na Parkowej Górze oraz trzecią lokalizację najbliżej Harcówki. Wstępnie zdecydowano się na tę ostatnią. Z założenia ma być to obiekt wyjątkowy, piękny i najwyższy w regionie - liczący 33 metrów.

Więcej o tym pisaliśmy:
Wałbrzych: 8 mln na wieżę w Parku Sobieskiego, kopalnię i Palmiarnię

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego, nowości Palmiarni i Starej Kopalni! [FOTO]

Przez wieżę pakt zyska na atrakcyjności, ale straci kameralny charakter. Ci, którzy taki właśnie - spokojny i niezatłoczony zakątek lubią - niech cieszą się urokami leśnego parku w sercu miasta.


Nasze wiosenne spacery 2021
Szczawno-Zdrój: warto poszukać wiosny w Parku Szwedzkim (FOTO)

Kwiatowe cuda wiosny w naszym mieście i regionie - Wałbrzych wiosną: Łąki, pola, skwery - wszędzie kwiaty [ZDJĘCIA]
Co i gdzie kwitnie wiosną

Podzamcze: Wiosna przyszła szybciej. Zakwitły krokusy! [FOTO] 
Park Książański: w takie klejnoty wiosna stroi się najpierw (FOTO)
WIOSNA NA ZIEMI WAŁBRZYSKIEJ - CO KWITNIE, A CO U PTAKÓW? (FOTO)
Wałbrzych ma nowych kwitnących mieszkańców [FOTO]

SOKOŁOWSKO - BAŚNIOWA KRAINA ŚNIEŻYC (FOTO)
Wałbrzych: Pusty park i wiosenna nostalgia [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Tak wiosennie tylko na ul. Wiosennej [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: wiosna w Śródmieściu. Kwitną wiśnie, zielono w parku [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Przed Ratuszem już różowo od kwiatów wiśni [FOTO]
WAŁBRZYCH: WIOSNA W POWODZI KWIATÓW WIŚNI [FOTO]
STARY ZDRÓJ: POMNIKOWA MAGNOLIA JUŻ KWITNIE [FOTO]
Wałbrzych: Kwitnące ulica Kasztanowa i Aleja Kasztanowcowa [FOTO] 
Wałbrzych: znów rozkwitają maki i chabry na de Gaulle'a (FOTO)
Pomysł na niedzielę handlową lub nie. Potrzebna łąka (FOTO) 
WAŁBRZYCH REGION: NASZE MAŁE KRÓLESTWA STORCZYKÓW I PEŁNIKÓW [FOTO]
DZIŚ DOBRY DZIEŃ, ŻEBY ODWIEDZIĆ RODODENDRONY [FOTO],
KSIĄŻ: RODODENDRONOWE KSIĄŻĘCE SZALEŃSTWO (FOTO)

Różaneczniki kwitną i zdobią Park Czettritzów w Wałbrzychu [FOTO]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: PORA PODZIWIAĆ KWITNĄCE RÓŻANECZNIKI [FOTO]
MA FANTASIE - ODBUDOWAĆ ZAPOMNIANĄ REZYDENCJĘ KSIĘŻNEJ DAISY?
Wałbrzych i Szczawno: To tu kwitną egzotyczne tulipanowce [FOTO]

oprac. fot. Elżbieta Węgrzyn