Dziś, w poniedziałek 13 stycznia, w Parku Książańskim rozpoczynają się prace wyrębowe - gdzie można się spodziewać utrudnień na szlakach?


Nadleśnictwo Wałbrzych informuje, że od 13 stycznia do około połowy lutego w pobliżu Zamku Książ będą wykonywane prace gospodarcze z zakresu pozyskania drewna.

-
W związku z tym prosimy o cierpliwość i w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo turystów o niezbaczanie z wytyczonych ścieżek i szlaków oraz stosowanie się do poleceń i ewentualnych zakazów w obrębie prowadzonych prac. Gdyby ktoś miał jakieś pytania lub uwagi, to śmiało można kontaktować się z leśniczym Leśnictwa Świebodzice lub ze mną. Kontakt przez stronę lub profil społecznościowy nadleśnictwa - mówi rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wałbrzych Mateusz Majchrzyk.

Prace będą obejmowały powierzchnie z adresem leśnym: 13-28-1-01-9-ax-00 i 13-28-1-01-9-z-00. Wydzielenia można sobie podejrzeć w aplikacji mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach), którą można pobrać na telefony i tablety z systemem Android. A oto mapa pokazująca, gdzie można spodziewać się utrudnień i okresowych zamknięć szlaków (obiekt wskazany jako zamek Książ to w rzeczywistości Stado). Prace będą prowadzone między innymi przy popularnej drodze spacerowej łączącej Książ i Świebodzice, a biegnącej od zabytkowej bramy przy Stadzie Ogierów do Bramy Lwów w Świebodzicach.
- Pozyskanie drewna będzie w zakresie cięć przygodnych i rębni IIa.
Cięcia przygodne, czyli nieplanowane, wynikające z zagrożeń biotycznych, lub abiotycznych polegać będą na usuwaniu drzew zasiedlonych kornikiem. Najlepiej to zrobić do połowy marca, zanim zimujące owady nie wylecą z zasiedlonych drzew i nie zaczną zasiedlać kolejnych. Dzięki temu w znacznym stopniu możemy ograniczyć intensywność gradacji owadów z tego rodzaju postępującej już od kilku lat - tłumaczy przedstawiciel nadleśnictwa.

Jak wyjaśnia Mateusz Majchrzyk, "rębnia IIa" polega na stopniowym przerzedzaniu górnej warstwy drzew, tak, żeby na dnie lasu stworzyć odpowiednie warunki świetlne i tym samym zainicjować naturalne odnowienie nowego pokolenia. Rębnia ta trwa 10-20 lat. W ramach niej co kilka lat dokonuje się kolejnego przerzedzenia górnej warstwy i dba o odpowiedni wzrost młodych drzewek. Tam, gdzie naturalnie nie uda się odnowić lasu, będą one dosadzane.