Przełom maja i czerwca to czas, kiedy kwitną rododendrony. Najpiękniejsze mamy w okolicy zamku Książ, ale może nie wszyscy wiedzą, że można podziwiać ogromne krzewy wśród równie ogromnych drzew nieco dalej od zamku, przy drodze do Świebodzic.


Ścieżka ta powstała 3 czerwca 2009 roku jako wspólna inwestycja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Nadleśnictwa Wałbrzych. Pozwala ona na prowadzenie plenerowych lekcji oraz szeroko rozumianą edukacją ekologiczną mieszkańców regionu. Zwiedzanie jej umożliwia dzieciom, młodzieży szkolnej i dorosłym "poznanie piękna i bogactwa Książańskiego Parku Krajobrazowego, przybliżenie i pokazanie zasad funkcjonowania ekosystemu leśnego, poznanie drzew i krzewów leśnych, roślin runa leśnego oraz mieszkańców lasu, a przede wszystkim poznanie piękna różaneczników".W praktycznie nie zagospodarowanym miejscu – naturalnie ukształtowanej dolinie okresowego potoku – został odkryty urokliwy zakątek, pełen blisko 80-letnich różaneczników. Rośliny te zostały sprowadzone przez rodzinę Hochbergów i pochodzą ze słynnej w Europie szkółki Seidlów w Grüngräbchen niedaleko Drezna. O sukcesie trudnych w uprawie różaneczników zadecydowała nie tylko żyzna i kwaśna gleba, ale przede wszystkim trafny dobór nowych mrozoodpornych odmian.Jednak różaneczniki nie są jedyną atrakcją tego miejsca. Spacerując Doliną możemy zaobserwować wiewiórki czarne, sarny, dziki oraz duże mrowiska. Wczesną wiosną znajdziemy częściowo chronione pierwiosnki wyniosłe oraz połacie biało kwitnącej marzanki wonnej. Tuż przy wyznaczonej ścieżce rośnie okaz pięknego buka, liczącego sobie ponad 200 lat. Wejście na ścieżkę znajduje się przy wiacie turystycznej w miejscu, gdzie kończy się zabytkowa aleja lipowa biegnąca obok Stada Ogierów. W dolinie również jest wiata z miejscem na ognisko i polanka do prowadzenia zajęć edukacyjnych z nowymi tablicami.
Na ścieżce znajduje się 8 przystanków tematycznych, na których umieszczono tablice informacyjne:

"Historia Parku"
"Rośliny leśne"
"Różanecznikowe piękno"
"Pomnikowa Aleja Lip"
"Zwierzęta leśne"
"Ptaki lasu i ich ochrona"
"Aleja Paprociowa"
"Drzewa, które warto zobaczyć"

Na całej długości ścieżki umieszczono również tabliczki informacyjne opisujące gatunki drzew.Przypominamy, że w Parku Książańskim:
Zamek Książ: nie zapomnijcie ich odwiedzić w tym roku! (FOTO)

O rododendronach pisaliśmy też:
Różaneczniki kwitną i zdobią Park Czettritzów w Wałbrzychu [FOTO]
Opr. i foto: Magdalena Sakowska