Dobra wiadomość dla tych, którzy stęsknili się za przechadzkami wymagającą turystycznie ścieżką Hochbergów w wąwozie Pełcznicy pod zamkiem Książ. Co się zmieniło?


Ścieżka Hochbergów, która biegnie dnem wąwozu śladami dawnej trasy turystycznej liczącej ponad dwa stulecia (WĄWÓZ KSIĄŻ: PODRÓŻ W CZASIE DZIKĄ PROMENADĄ (FOTO)), była zamknięta od maja 2020 roku między kładką a mostem na Pełcznicy ze względu na uszkodzenie kładki. W grudniu informowaliśmy o tym, że Nadleśnictwo Wałbrzych poszukuje wykonawcy remontu kładki - Wąwóz Pełcznicy: Ścieżka Hochbergów zamknięta - kiedy otwarcie?Niestety początkowo żaden wykonawca nie chciał się zgłosić, a potem okazało się, że popularny szlak prześladuje pech. Miał być otwarty wiele miesięcy temu, ale:

- Kiedy wreszcie udało się wyłonić wykonawcę w grudniu, na przeszkodzie stanęła zimowa pogoda, a gdy w końcu wyremontował kładkę, na inną podobną nieopodal spadło drzewo i ją zniszczyło. Trzeba więc było powtórzyć całą procedurę z wyłonieniem wykonawcy. Teraz ścieżka jest już otwarta dla turystów, na uszkodzonej kładce zostały wymienione wszystkie deski, barierka i układ nośny, a pobliskie schody, również uszkodzone przez spadające drzewo, mają wymienioną okładzinę. Przejrzano też całą ścieżkę pod kątem innych stwarzających zagrożenie drzew i je usunięto. Trasa jest odpowiednio przygotowana i tam, gdzie możliwe, zabezpieczona - wyjaśnia Mateusz Majchrzyk, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wałbrzych.

Remont pierwszej kładki kosztował około 10 000 zł, drugiej około 30 000 zł. Ze ścieżki można teraz korzystać zgodnie z regulaminem opracowanym przez nadleśnictwo. Jest to trasa trudna, nie nadająca się dla osób mających trudności z poruszaniem się, czy z lękiem wysokości.W grudniu 2020 w Pełcznicy poniżej ścieżki Hochbergów turyści odkryli zwłoki: Park Książański: zwłoki kobiety znaleziono w Pełcznicy. Nie wiadomo jednak, czy przyczyną tej śmierci był nieszczęśliwy wypadek, czy stan zdrowia pochodzącej z Ukrainy kobiety. Prokuratura wykluczyła przestępstwo. Na ścieżce zdarzały się też wypadki rowerzystów: STARY KSIĄŻ: OSUNĄŁ SIĘ Z ROWEREM ZE STROMEGO ZBOCZA (FOTO).


O wąwozie Pełcznicy pisaliśmy:
WĄWÓZ KSIĄŻ: PODRÓŻ W CZASIE DZIKĄ PROMENADĄ (FOTO)
KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY: REWOLUCJA W SZLAKACH (FOTO)


Opr. MS
Foto użyczone: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Wałbrzych
Zdjęcie archiwalne: Magdalena Sakowska