Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie przyciąga tysiące pielgrzymów z kraju i zza granicy. Niedługo w przypadku tego sanktuarium zajdą bardzo ważne zmiany.


„W roku poświęconym św. Józefowi zapraszam Was wszystkich do ożywienia kultu tego Świętego oraz do bliższego poznania Jego osoby. Szczególną okazją ku temu w naszej diecezji będzie 19. dzień każdego miesiąca, poczynając od uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP (19 marca), kiedy to w Krzeszowie ogłoszę kościół bracki p. w. św. Józefa diecezjalnym sanktuarium, a na zakończenie tej uroczystości zawierzę całą diecezję legnicką orędownictwu św. Józefa. Niech szczególną formą oddawania czci Opiekunowi Świętej Rodziny stanie się Msza wotywna o św. Józefie, a po niej nabożeństwo Jemu poświęcone oraz katecheza skierowana do dorosłych. Dniem zawierzenia każdej z parafii wstawiennictwu św. Józefa ustanawiam niedzielę, 2 maja, bezpośrednio po wspomnieniu św. Józefa Rzemieślnika oraz pielgrzymce mężczyzn do Krzeszowa" - to część listu, jaki biskup legnicki ks. Zbigniew Kiernikowski skierował do wiernych i jednocześnie odpowiedź na ogłoszony przez Papieża Franciszka rok 2021 - "rokiem Św. Józefa".Zabytkowy kompleks Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie znany jest przede wszystkim przez pryzmat Bazyliki - sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Odwiedzający Krzeszów turyści i pielgrzymi wiedzą jednak, że znajdujący się w jej sąsiedztwie Kościół Bracki - to równie piękny i bogaty duchowo obiekt.

Świątynia wzniesiona w latach 1690 – 1696 przez opata Bernarda Rosę nazywana "drugą kaplicą Sykstyńską" jest perłą sztuki sakralnej. We wnętrzu kościoła znajdziemy ponad 50 polichromii będących życiowym dziełem Michała Willmanna - to największy zbiór fresków w Europie na północ od Alp. Polichromie to nie tylko dzieła sztuki, ale biblia w obrazku niosącą głębokie przesłanie.W uroczystość św. Józefa Oblubieńca (19 marca) Kościół Bracki w Krzeszowie ogłoszony zostanie diecezjalny sanktuarium Świętego Józefa. "To ważny dla nas tytuł. Cieszymy się, że wierni właśnie w tym miejscu będą mogli pogłębiać swoją wiarę" - mówi ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego kompleksu. Główna uroczystość odbędzie się o godz. 12:00.

- Zapraszam także na cykliczne spotkania w ze Świętym Józefem. W każdy wtorek w okresie zimowym o godz. 16.30, a w okresie letnim o godz. 17.30 odmawiamy koronkę do Świętego Józefa, natomiast każdego 19. dnia miesiąca odprawiać będziemy uroczystą Mszę Świętą z nauczaniem, uwielbieniem oraz z modlitwą przez wstawiennictwo Św. Józefa - dodaje ks. Kopko.


O opactwie i sanktuarium pisaliśmy:
KRZESZÓW I JEGO KALWARIA NAJSTARSZA NA DOLNYM ŚLĄSKU (FOTO)
BITWA NA LEGNICKIM POLU - JAKI JEST JEJ ZWIĄZEK Z KRZESZOWEM?
NIE TRZEBA JECHAĆ DO JEROZOLIMY, ABY ODWIEDZIĆ GRÓB PAŃSKI (FOTO)
JEDYNE TAKIE ORGANY W NASZYCH OKOLICACH JUŻ PO REMONCIE (FOTO)
KRZESZÓW: PRACE KONSERWATORSKIE PAWILONU I SKLEPIENIA Z FRESKAMI (FOTO)
JAK OPACTWO W KRZESZOWIE WYKORZYSTA PRAWIE 2 MLN ZŁ? (FOTO)
OPACTWO W KRZESZOWIE: KTO ZDEWASTOWAŁ OBIEKTY RELIGIJNE? (FOTO)


TYSIĄCE PIELGRZYMÓW NA ODPUŚCIE
ZESPÓŁ ŚLĄSK WYSTĄPIŁ W BAZYLICE NMP W KRZESZOWIE (FOTO)
TYSIĄCE PIELGRZYMÓW W KRZESZOWIE [FOTO]
A MOŻE PIESZO DO KRZESZOWA (ZDJĘCIA)
NIETYPOWY POMYSŁ NA WALENTYNKI: WIZYTA U ŚW. WALENTEGO
MAMY U NAS NAJWIĘKSZĄ SZOPKĘ W POLSCE
SANKTUARIUM W KRZESZOWIE - NIEZWYKŁE NOCNE ZWIEDZANIE (ZDJĘCIA)
KRZESZÓW - W OPACTWIE DZIEJE SIĘ KRYMINAŁOpr. MS
Foto użyczone: Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie