Po otwarciu wieży widokowej na szczycie Trójgarbu zainteresowanie tym masywem wzrosło, a jest on pełen ciekawostek i tajemnic. Dziś jedna z nich - odkryjcie z nami... ruiny zamku na górze Jagodnik (619 n. m. p. m.), niedaleko wieży.


Do tych niezwykłych ruin zamku nie prowadzi żaden szlak. Nieopodal szczytu przebiega szlak żółty z Lubomina do Nowych Bogaczowic. Na górę można się dostać także z nowego szlaku czarnego biegnącą załomami zapomnianą drogą. Okrążając szczyt, natrafiamy na resztki zamku dolnego.Zachowały się tu otwory strzelnicze.Resztki baszty.Widać strukturę muru.I wąskie przejścia.Zachowało się wejście do podziemi.W ścianie otwory niewiadomego przeznaczenia.Zamek górny przywodzi na myśl wielkiego Sfinksa z Gizy. Ale to chyba niezamierzony efekt budowniczych.W zamku górnym zachowały się spore fragmenty murów.Wydaje się, że warownia była rozległa.Tu również mamy ślady po strzelnicach.A dawne założenia obronne zagospodarował las.Pozostałości murów wciąż zaskakują wysokością.Jak odnaleźć ruiny średniowiecznego zamku na górze Jagodnik? Nie używając smartfona otwieramy aplikację nazywaną wyobraźnią i zwiedzamy. Wtedy bez większego wysiłku zobaczymy, jak warownia wyglądała w czasach świetności...  A skąd się wzięła? Góra Jagodnik (po niemiecku Heidelstein - Jagodowy Kamień) jest zbudowana z dolnokarbońskich zlepieńców i szarogłazów, a od południa sięgają też dolnopermskie porfiry. U podnóża i na zboczach pojawiają się liczne skałki. A inżynierowie, którzy tysiąclecia temu zbudowali tę fascynującą ruinę zamku, nazywają się erozja eoliczna i ablacja wodna. Bardziej poetycko, niezwykłą scenerię na wierzchołku góry przygotowały dla nas deszcz i wiatr.

Szczyt odnajdziemy jakieś pół godziny od Rozdroża Siedmiu Dróg. Od wieży widokowej to jakaś godzina wędrówki. Otacza go droga leśna, inne biegną stokami, pojawiają się i znikają. Dlatego można się tu zgubić. Będziemy widzieli, że jesteśmy na miejscu, kiedy znajdziemy to:A z wieży widokowej dziś na pewno będzie piękny, wiosenny widok.

Czytaj też:
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - NADESZŁA DŁUGO OCZEKIWANA CHWILA! (FOTO)
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZEDSTAWIAMY SZCZEGÓŁY INWESTYCJI (FOTO)
WIEŻA NA TRÓJGARBIE: ZAPRASZAMY NA OTWARCIE - BĘDĄ ATRAKCJE! (FOTO)
TAK WYGLĄDA WIEŻA BUDOWANA NA TRÓJGARBIE! (FOTO)
WIEŻA TRÓJGARB: CO DZIEJE SIĘ Z INWESTYCJĄ? KIEDY OTWARCIE? (FOTO)
WIEŻA NA TRÓJGARBIE CZĘŚCIOWO JUŻ JEST! (FOTO)
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZETARG OGŁOSZONY [WIZUALIZACJE]
TAK WIDAĆ WAŁBRZYCH I CHEŁMIEC Z... ANIELSKIEJ GÓRY (FOTO)

Tekst i foto: Magdalena Sakowska