Jesteś wałbrzyszaninem, masz dość świata i chcesz choć na trochę przeprowadzić się do lasu? Mamy dobrą wiadomość, do biwakowania został wyznaczony duży kompleks leśny częściowo w granicach miasta i można pod niego podjechać miejskim autobusem.


Nadleśnictwo Świdnica również przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.Dla wałbrzyszan to istotna informacja, ponieważ spora część naszych lasów, w tym prawie połowa Książańskiego Parku Krajobrazowego, leży na terenie Nadleśnictwa Świdnica. To pierwsze lasy w obrębie Wałbrzycha wyznaczone do noclegów, ponieważ Nadleśnictwo Wałbrzych zaoferowało część masywu Trójgarbu i dwa mniejsze kompleksy jeszcze bardziej oddalone od naszego miasta.Nadleśnictwo Świdnica zakwalifikowało do programu „Zanocuj w lesie” Leśnictwo Witoszów o powierzchni 1026,32 ha, oraz część Leśnictwa Grochotów o łącznej powierzchni 514,00 ha. To obszar o
d Modliszowa przez Witoszów i Pogorzałe do Lubiechowa. Niemal cały wielki las otaczający tę dzielnicę Wałbrzycha został włączony do akcji, jak widać na poniższej mapie. Od 4 maja można tu biwakować. Są jednak wyjątki.Zanim udamy się na wyprawę, gospodarz terenu, czyli Nadleśnictwo Świdnica, prosi o zapoznanie się z regulaminem korzystania z obszaru, mapą okresowego zakazu wstępu - przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem, zasadami bezpiecznego korzystania z lasu
oraz informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze (w maju prace prowadzone będą w oddziałach: 163a (okolice ul. Uczniowskiej), 168b (za Witoszowem)), a także czasowymi wyłączeniami i zmianami przebiegu szlaków.

Jeśli komuś tak się spodoba, że postanowi zostać w lesie na stałe, to w okresie jesiennym i zimowym będzie się musiał również zapoznać z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu.Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu, musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres swidnica@wroclaw.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
W pobliżu obszaru znajduje się Rezerwat Przyrody „Jeziorko Daisy”. Przypominamy, że poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną - informują leśnicy.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Malwina Sokołowska, e-mail: malwina.sokolowska@wroclaw.lasy.gov.pl tel. 783-295-112Obszar Nadleśnictwa Wałbrzych:
WAŁBRZYCH: WIEMY, GDZIE OD MAJA BĘDZIE MOŻNA BĘDZIE NOCOWAĆ W LESIE (MAPA)

O inicjatywie pisaliśmy:
Rusza 'Zanocuj w lesie': Co powiecie na noc pod gwiazdami?

Polecamy:
Nadleśnictwo Wałbrzych: gdzie mamy lasy o specjalnych walorach? (FOTO)
Wyszedł na spacer do lasu i przyniósł pełny kosz! [FOTO]
Zamek Cisy: kładka gotowa i otwarta. Co dalej? (FOTO)
Wałbrzych: mieszkańcy miasta i powiatu, idźcie sadzić las!

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: PANDEMIA, SUSZA I JESZCZE JEDNA PLAGA W LASACH (FOTO)
WAŁBRZYCH, REGION: TAK PLASTIK MOŻE ZAGROZIĆ ŻYCIU ZWIERZĘCIA (FOTO)
CHEŁMIEC: CO SIĘ DZIEJE W JEGO LASACH? CZY ZNIKNĄ? (FOTO)


CICHA KATASTROFA W LASACH REGIONU WAŁBRZYSKIEGO (FOTO)
OKIEM FOTOGRAFA PRZYRODY: OPOWIADA KRZYSZTOF ŻARKOWSKI (FOTO)Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska
Mapa użyczona: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Świdnica