Przyzwyczailiśmy się już do rozmaitych akcji z okazji Święta Niepodległości - ale takiej chyba jeszcze tutaj nie było?


W dniach 9-11 listopada 2019 r., już po raz drugi, odbędzie się wielka akcja “101 szczytów w 101 rocznicę”. W całym kraju, równolegle, ludzie kochający piesze wędrówki zdobędą 101 polskich szczytów, w tym m.in. Lesistą Wielką w Górach Kamiennych.

Organizatorem i pomysłodawcą jest portal Aktualne Warunki w Górach we współpracy z gminą Mieroszów. Akcja ma na celu uczczenie w górski sposób 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowanie spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruc
hu. Zaproszenie:

Zapraszamy do udziału w naszym wielkim wydarzeniu z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości! Jako że kochamy góry, na swój sposób uczcimy to święto i wspólnie powędrujemy na 101 polskich wierzchołków. W tym roku akcja będzie nieco trudniejsza, gdyż zrobimy coś bardzo pożytecznego. Nie tylko pojawimy się na 101 wierzchołkach, ale również je posprzątamy z odpadków pozostawionych przez nieroztropnych turystów.

Organizatorzy chcą też w miarę możliwości posprzątać szlaki biegnące na wybranych 101 szczytów, jeśli tylko liście i śnieg na to pozwolą. - W ubiegłym roku na szczytach spotkało się prawie 1000 osób i udało się im wspólnie zdobyć wszystkie wierzchołki wymienione w wydarzeniu. Czy uda się to i w tym roku? Zapraszamy do udziału!
- zachęcają.

Zainteresowanych akcją na Lesistej Wielkiej gmina Mieroszów zaprasza do dołączenia do grupy: 
https://www.facebook.com/groups/469214373669448/ - tam organizatorzy mają zamieszczać aktualne materiały.

Podobne akcje w regionie, organizowane przez gminy i leśnictwa, także na Wielkiej Sowie, Skalniku, Ślęży, Jagodnej i Śnieżniku, a w Górach Kamiennych także na Waligórze - tu jako organizator figuruje schronisko Andrzejówka, link do grupy: https://www.facebook.com/groups/631876317343053/. Na listach organizatora są też Chełmiec i Borowa, tu akcje mają organizować osoby prywatne.


Opr. i foto: Magdalena Sakowska