1 620 000 zł będzie kosztowało stworzenie Ekomuzeum wokół Trójgarbu i Chełmca - projekt mający na celu ochronę, ale i poprawę udostępniania zasobów przyrodniczych obu masywów. Gwoździem programu będzie trój-wieża widokowa na szczycie Trójgarbu, ale pojawi się też wiele innych interesujących nowości – wiaty, parkingi, nowe szlaki, wypożyczalnia rowerów MTB. A wszystko to, żeby lepiej skomunikować niedostępny dotąd masyw ze światem.

Wieża – trójkąty i kwiaty

Trzy gminy działające w partnerstwie – Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój na swój projekt otrzymały 1 377 000 zł unijnego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, którym dysponuje Aglomeracja Wałbrzyska. Listę partnerów zamyka Nadleśnictwo Wałbrzych i Fundacja Edukacji Europejskiej z Wałbrzycha. Partnerzy chwalą się, że ich wniosek zajął pierwsze miejsce spośród sześciu, z punktacją 85,5. Wierzą, że wkrótce Masyw Trójgarbu zaroi się od turystów – polskich i czeskich.


- Żeby zdobyć te fundusze, było konieczne wiele spotkań i ogromna determinacja. Myślę, że projekt przyczyni się w dużej mierze do promocji regionu, bo przecież mamy ogromne zasoby turystyczne, przepiękne trasy, istnieje też u nas dobra baza agroturystyczna – mówi Adam Górecki, wójt gminy Czarny Bór, wykonawcy projektu. – Najważniejszym punktem projektu jest wieża, która nie tylko będzie miała walory widokowe, będzie też pomagała chronić tę przyrodę, przeciwdziałać zagrożeniom. To nawiązanie do historii tego miejsca, na szczycie Trójgarbu przed 1945 rokiem istniało schronisko z wieżą widokową. W latach powojennych była tam wieża sygnalizacyjno-kontrolna, na którą można się było wspiąć i podziwiać widoki. Zniknęła chyba w końcu lat 90-tych, a przyciągała tam rzesze turystów.Betonowo-stalowa wieża na Trójgarbie ma mieć nietypowy wygląd, projekt już istnieje, ale jeszcze nie jest udostępniany. Wpisana w kształt trójkąta, będzie miała trzy kondygnacje, trzy platformy widokowe – z jednej będzie można podziwiać panoramę Karkonoszy, z drugiej okolice Wałbrzycha i Szczawna, z trzeciej krajobrazy gminy Czarny Bór. I ma być w kształcie kwiatu – jak zapowiada wójt Adam Górecki, powinna wyglądać na tyle interesująco, żeby stanowiła atrakcję samą w sobie.


 
Coś dla miłośników MTB

Wieża oczywiście nie będzie wisiała w powietrzu. Szlaki Trójgarbu zostaną oczyszczone, zarośla na nich usunięte, pojawi się 70 nowych punktów oznakowania z czasem przejścia, czego nigdy dotąd tam nie było. Na terenie gminy Stare Bogaczowice turyści będą mogli liczyć na nowe ścieżki, a przy zalewie w Starych Bogaczowicach ma zostać w przyszłym roku otwarta wypożyczalnia rowerów górskich. – Odnowiliśmy trasy rowerowe, chcemy przyciągnąć amatorów jazdy po górach, ale powstaną też u nas nowe szlaki prowadzące w fajne miejsca, gdzie ludzie dotąd nie docierali. Myślimy o rozbudowie bazy agroturystycznej, współpracujemy z pałacem Struga, mamy wiele pomysłów, chcemy inwestować w zalew w Starych Bogaczowicach – zapowiada Mirosław Lech, wójt gminy.


Część zadania już została zrealizowana – w gminach Czarny Bór i Stare Bogaczowice powstały w ostatnich miesiącach drogi dojazdowe w pobliże lasów, zakończone parkingami. Na szlakach wokół góry pojawią się nowe wiaty turystyczne, stoły z ławkami, tablice informacyjne, stojaki na rowery, kosze na śmieci. Obiekty cenne przyrodniczo zostaną odpowiednio oznaczone.

- Lesistość gminy Czarny Bór to około 40%, ale i w Szczawnie-Zdroju jest duża, bo przecież większość masywu Chełmca leży na jego terenie. Masyw Trójgarbu jako pierwszy ma opracowaną od początku do końca koncepcję zagospodarowania turystycznego. Na terenie naszego nadleśnictwa leży 14 gmin i lasy są ich ogromnym atutem. Nie da się rozwijać turystyki bez lasu. Dlatego udostępniamy nasze tereny wykonawcom projektu – mówi nadleśniczy Gabriel Grobelny.A potem Chełmiec

Po Trójgarbie przyjdzie pora na zagospodarowanie Chełmca. – Powstaną tam dwa miejsca odpoczynku z możliwością dojazdu i pozostawienia auta. W sumie w ramach projektu zostanie utworzonych 10 takich wiat z parkingiem, gdzie można się będzie przebrać i ruszyć z góry. Bez takiej infrastruktury trudno sobie teraz wyobrazić turystykę – mówi Adam Górecki.

Wyzwaniem są problemy komunikacyjne. O ile na w Górach Kamiennych czy Sowich, a także w pozostałej części Gór Wałbrzyskich turysta może w weekendy liczyć na komunikację miejską czy prywatną, albo kolej, Trójgarb pozostaje w dużej mierze domeną turystów zmotoryzowanych - odległość od Szczawna-Zdroju jest spora, a sytuację tylko trochę ratuje przystanek kolejowy w Witkowie Śląskim, gdzie zresztą nie wszystkie pociągi się zatrzymują. Jak mówi wójt, partnerzy projektu będą się chcieli z czasem przyjrzeć i tej kwestii.

Prace w ramach projektu mają ruszyć już w sierpniu i potrwają do września 2018 roku – wtedy wszystko powinno już być gotowe. A będzie też edukacja ekologiczna w szkołach trzech gmin, żeby młodzież wiedziała, jak cenne są siedliska przyrodnicze obu masywów i że trzeba je chronić.

A tak wyglądają projekty wiat turystycznych, które na swoim profilu pokazał wójt Mirosław Lech:


Czytaj też:
BĘDZIE WIEŻA NA TRÓJGARBIE!
BOROWA: RUSZYŁA BUDOWA WIEŻY WIDOKOWEJ
DZIKOWIEC: NOWE PUNKTY WIDOKOWE, ŚCIEŻKI I PARKINGI
WAŁBRZYCH JAK Z DRONA
WIEŻA NA BOROWEJ - UMOWA PODPISANA

DO WIEŻY NA BOROWEJ CORAZ BLIŻEJ (WIZUALIZACJE)
BOROWA I JEJ OTOCZENIE SIĘ ZMIENI. POWSTANIE NIE TYLKO WIEŻA


Tekst i foto: Magdalena Sakowska