Data wydarzenia: 09.09.2018 12:00 - 09.09.2018 15:00
Miejsce wydarzenia: Start: Brama Lwów - wejście do parku w Świebodzicach

Jeśli ktoś marzy o kolejnym spacerze po Parku Książańskim z ciekawostkami i niezwykłymi historiami, to okazja już w niedzielę!


W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless na Zamku Książ, poprowadzi spacer historyczny od Bramy Lwów w Świebodzicach do Starego Książa. Przejście tzw. "dziką promenadą" zaprojektowaną pod koniec XVIII wieku przez Christiana Wilhelma Tischbeina na zlecenie hrabiego Hansa Heinricha VI von Hochberga, barona na Książu rozpocznie się o godzinie 12:00.

Spacer, który potrwa około trzech godzin, wyruszy spod Bramy Lwów w Świebodzicach - Trakt Książański przy skrzyżowaniu ulic Kasztanowej i Wałbrzyskiej w pobliżu Tesco. Fundacja Ksieżnej Daisy von Pless pokaże wielokulturowość regionu wałbrzyskiego, a także mniej znane dziedzictwo rodziny Hochbergów, która w okresie międzywojennym, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, posiadała majątki zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. - Książęca linia Hochberg von Pless wywodzi się od Piastów Śląskich, jej członkowie w XIX i na początku XX wieku władali zarówno językiem niemieckim, jak i polskim. Hochbergowie pozostawili po sobie bardzo bogate dziedzictwo - niejako spajające narody - mówi Mateusz Mykytyszyn.


Uwaga: przejście przez wąwóz Książ wymaga dobrego obuwia i dobrej kondycji fizycznej.

Opr. i foto: Magdalena Sakowska