Po zakończeniu prac na dachu bazyliki rozpoczęli prace konserwatorskie sklepienia fresków i zabytkowego pawilonu. W pocysterskim Opactwie w Krzeszowie, naszej Europejskiej Perle Baroku prace nad rewaloryzacją krzeszowskich zabytków trwają cały czas. Jakie działania trwają obecnie?

- Praktycznie każdego roku staramy się prowadzić konkretne prace konserwatorskie. Aktualnie zakończyliśmy pierwszy etap naprawy dachu Bazyliki Mniejszej. Naprawa prowadzona była w związku z zeszłorocznym orkanem "Grzegorz", który zerwał prawie 500 m2 pokrycia dachowego. Od początku sierpnia trwają prace nad przywróceniem świetności kolejnej części fresków na sklepieniu kościoła pw. Św. Józefa. Blisko dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy bardzo poważny etap prac w Krzeszówku, ten kompleks kościelny uważany jest za kolebkę opactwa, w związku z czym poczuwamy się do odpowiedzialności za przywrócenie mu dawnego blasku - mówi Jacek Trybuła, rzecznik prasowy - Fundacja "Europejska Perła Baroku".

Działania rewitalizacyjne trwają w starej plebanii w Krzeszówku, ma się ona stać atrakcją turystyczną, miejscem promocji polskich stacji na szlaku, a także miejscem wydarzeń kulturalnych i centrum konferencyjnym. W ramach budżetu na 2018 rok Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego udzielił nam także wsparcia finansowego (w kwocie 175 000 zł) na pokrycie kosztów konserwacji i restauracji obrazów J. N. Neunhertza znajdujących się w drewnianym pawilonie na wodzie - jedynym zachowanym tego rodzaju budynku w Europie.

Jak widać prace trwają, a już dostrzegalne są kolejne potrzeby i jest sporo planów z uwagi m.in. na wzrost ruchu turystycznego, pozytywne opinie, a przede wszystkim zachwyt turystów odwiedzających opactwo.

Czytaj też:
STRAŻ WAŁBRZYCH: W KRZESZOWIE NIEZBĘDNA BYŁA NASZA POMPA
CO SAPERZY ZNALEŹLI W KRZESZOWSKIM KOMPLEKSIE?
KRZESZÓW: RUSZYŁA NAPRAWA USZKODZONEGO DACHU BAZYLIKI
ORKAN GRZEGORZ USZKODZIŁ CENNĄ ZABYTKOWĄ BAZYLIKĘ [FOTO]

SAPERZY JADĄ DO BAZYLIKI W KRZESZOWIE

TYSIĄCE PIELGRZYMÓW NA ODPUŚCIE
ZESPÓŁ ŚLĄSK WYSTĄPIŁ W BAZYLICE NMP W KRZESZOWIE (FOTO)
TYSIĄCE PIELGRZYMÓW W KRZESZOWIE [FOTO]
A MOŻE PIESZO DO KRZESZOWA (ZDJĘCIA)
NIETYPOWY POMYSŁ NA WALENTYNKI: WIZYTA U ŚW. WALENTEGO
MAMY U NAS NAJWIĘKSZĄ SZOPKĘ W POLSCE
SANKTUARIUM W KRZESZOWIE - NIEZWYKŁE NOCNE ZWIEDZANIE (ZDJĘCIA)
KRZESZÓW - W OPACTWIE DZIEJE SIĘ KRYMINAŁ

oprac. ELW
fot. Fundacja "Europejska Perła Baroku"